Aktywny tryb życia i zdrowe nawyki żywieniowe są ogromnie istotne dla naszego zdrowia i należy je kształtować od wczesnego dzieciństwa. Dlatego, w miniony czwartek, najmłodsi uczniowie naszej szkoły zastosowali się do tej zasady. Wykorzystując dary jesieni, które znajdujemy w ogródku warzywnym i sadzie, zrobiona została pyszna i zdrowa surówka z marchewki i jabłuszka. Pierwszoklasiści chętnie się nią zajadali. Była to również dobra okazja do rozmowy o zdrowym odżywianiu oraz zasadach higieny. Chyba wszystkim smakowało…
Agnieszka Baran
Tradycyjnie, już po raz dziewiąty nasza szkoła była lokalnym organizatorem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nasi uczniowie wzięli czynny udział w tym przedsięwzięciu. Specjalnie powołane patrole złożone z uczniów, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje, przeprowadziły wśród uczniów i pracowników szkoły egzamin. Były emocje, stres i dobra zabawa. Okazało się, że większość egzaminowanych przez ostatni tydzień pracowicie utrwalała umiejętność mnożenia i dzielenia w pamięci.
Dziękujemy uczniom za pomoc i duże zaangażowanie w organizację, a całej społeczności szkolnej za udział w naszej akcji i gratulujemy wspaniałych wyników egzaminu. Zapraszamy za rok.
Koordynatorzy: Beata Gorczyca
Justyna Iwanicka
W dniu 7.10.2019 r. przedszkolaki z grupy "Krasnali i grupy "Pszczółek" wybrały się do pobliskiego sklepu. Wycieczka miała na celu zapoznanie dzieci z wyposażeniem sklepu, pracą ekspedientki oraz rozpoznawanie warzyw i owoców znajdujących się na półkach w sklepie. Dzieci nazywały owoce krajowe i egzotyczne, wypowiadały się na temat swoich ulubionych owoców, tych które najczęściej kupują z rodzicami. Miały możliwość ich przeliczania, określania kształtu, wielkości i koloru. Przedszkolaki uczyły się również kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, używały form grzecznościowych.
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
"Idą, idą witaminki dla całej przedszkolnej rodzinki' to refren piosenki , którą śpiewały dzieci z grupy "Pszczółki" przed wykonaniem sałatki owocowej.
W dniu 03.10.2019r. przedszkolaki przyniosły różne owoce, potrzebne m.in. na zajęcia z j.angielskiego. Następnie w szkolnej jadalni każde dziecko pokroiło swój owoc, po czym wszystkie witaminowe smakołyki znalazły się w jednej wielkiej misce. Jabłka, gruszki, malinki, winogrona, śliwki, pomarańcze zostały polane jogurtem naturalnym. Dzieci jadły sałatkę ze smakiem, niektóre prosiły o dokładkę, chętnie też częstowały innych nauczycieli oraz kolegów i koleżanki z grupy "Krasnali".
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Jesień to niezwykła pora roku, w której zachodzi wiele zmian, a las staje się czarodziejski, pełen kolorów i zapachów. Dlatego właśnie dnia 2 października pierwszoklasiści udali się na spacer w poszukiwaniu jesiennych skarbów. Piesza wycieczka przyniosła nam wiele radości. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno zmieniającej się przyrody. Dzieci rozpoznawały drzewa iglaste i liściaste oraz ich owoce. Przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie, pamiętając o swoim bezpieczeństwie oraz o bezpieczeństwie mieszkańców lasu. Wracając do szkoły, uczniowie zebrali kolorowy, jesienny bukiet, który będzie nam przypominać o złotej jesieni.
Agnieszka Baran
Zgodnie z omawianą tematyką przedszkolaki z grupy "Krasnoludków” i „Pszczółek" wybrały się na spacer po lesie w poszukiwaniu śladów jesieni. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością zasad ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Renata Gajda
„Pięć ZASAD przechodzenia przez jezdnię”…
Chcesz przejść na drugą stronę? Miej otwarte oczy….
Stań na skraju chodnika, nim na jezdnię wskoczysz.
Spójrz najpierw bacznie w lewo. O tak, właśnie – brawo!
Teraz z kolei szybko zwróć oczy na prawo.
Jeszcze raz popatrz w lewo, świetnie! Doskonale!
Jezdnia wolna? Idź szybko i nie bój się wcale.
Przedszkolaki z grupy "Krasnoludki" uczestniczyły w zajęciach związanych z bezpieczeństwem na drodze. Postanowiły wdrożyć tę wiedzę w praktyce podczas wycieczki na pobliskie przejście dla pieszych. Ubrani w kamizelki odblaskowe uczyły się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę na druga stronę.
Agnieszka Reczek
Renata Gajda
Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki., a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. W ramach tej akcji dzieci z przedszkola odwiedziły Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Błażkowej, gdzie Pan bibliotekarz Grzegorz Baran przygotował ciekawą lekcję biblioteczną. Dzieci dowiedziały się jak powstawały książki na przełomie wieków i dlaczego warto je czytać. Dzieci chętnie uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach. Dla przedszkolaków jest to cenne doświadczenie, a panu Grzegorzowi dziękujemy za mile spędzony czas.
Agnieszka Reczek
Renata Gajda
W dniu 27.09. w naszej szkole odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Calineczka”, które zostało przygotowane pod kierunkiem Marzeny Reczek,w wykonaniu dzieci kl. II, III, VIA. Na przedstawienie przybyli uczniowie, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni rodzice. Uczestnicy poznali jedną z piękniejszych i znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Przedstawienie to uczy nas, że warto mieć swoje zdanie i charakter, że nikt nie ma prawa decydować o naszym losie.
W tym też dniu odbył się w naszej szkole „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Dzieci czytały zebranym uczniom i rodzicom fragmenty swoich ulubionych bajek. Zaproszeni rodzice także włączyli się do głośnego czytania. Na końcu przypomnieliśmy jak ważne jest dla dziecka czytanie: stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Marzena Reczek
Katarzyna Czech
Monika Mikoś
Justyna Stasiak- Hawra
20 września 2019 roku uczniowie z klas VI-VIII wraz z opiekunami w ramach zajęć z doradztwa zawodowego brali udział w Podkarpackim Festiwalu Nauki w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Ideą festiwalu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi.
Podkarpacki Festiwal Nauki to wydarzenie, które przyciąga rzesze głodnych nauki i tych chcących dopiero co poznać jej fascynujący świat. Jest to jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju. Podczas festiwalu uczniowie mogli spotkać naukowych wystawców z całej Polski, podziwiać najnowsze technologie, eksperymentować, uczyć się i przy tym doskonale bawić. Podkarpacki Festiwal Nauki został objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
W programie PFN nie zabrakło ciekawych, spektakularnych pokazów naukowych i strefy pikniku naukowego. Podczas festiwalu uczniowie mogli spotkać naukowców i popularyzatorów nauki z całego kraju, zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznali tajniki nowoczesnych technologii IT, próbowali swoich sił na symulatorach lotu, a także rozwiązywali łamigłówki i bawili się nauką. Wszyscy otrzymali również darmowe upominki, lemoniadę i słodycze.
Agnieszka Paja
Justyna Iwanicka
Katarzyna Czech
Bezpieczeństwo na drodze to zagadnienie bardzo ważne dla dzieci i dorosłych. Prawidłowe nawyki poruszania się po jezdni należy wpajać dzieciom w domu i w szkole. Dzieci z kl.0 poznawały podstawowe przepisy ruchu drogowego na zajęciach w przedszkolu, ale także w dniu 20.09.2019 r. wybrały się na przejście dla pieszych. Tam ćwiczyły prawidłowe przechodzenie na drugą stronę drogi. "Pszczółki" chętnie stosowały się do zasad obowiązujących na pasach.
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
W dniu 19.09.2019 r. dzieci z kl.0 uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, którą poprowadził Pan Grzegorz Baran. Najpierw odbył się pokaz multimedialny ukazujący takie zagadnienia jak: zapisy na glinianych tabliczkach, powstanie pierwszych książek, druku, prekursorzy oraz miejsca zapoczątkowania w.w. wydarzeń. Następnie prowadzący udostępnił dzieciom różne egzemplarze ksiąg z dawnych czasów, jak i książki współczesne, omawiał różnice między nimi. Dzieci mogły obserwować sposoby łączenia kartek w książce, chętnie zgłaszały się do odpowiedzi. Temat książek bardzo ich interesuje, bo często wypożyczają wiele ciekawych i pouczających bajek.
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Błażkowej informuje, iż w roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła nie będzie pośredniczyła w organizacji ubezpieczenia grupowego uczniów i wskazywała ubezpieczyciela. Każdy rodzic może indywidualnie ubezpieczyć dziecko w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej.
Przypominamy, że ubezpieczenie jest nieobowiązkowe.
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przeszkolnego w Błażkowej informuje, iż we wrześniu uczniowie klas I - VIII otrzymają bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do wszystkich przedmiotów z wyjątkiem religii. Podręczniki do religii, po uzgodnieniu z księdzem, będą do nabycia odpłatnie również we wrześniu.
Podręczniki dla dzieci z przedszkola będą w sprzedaży we wrześniu - informacja u wychowawców.
„Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dla niej żyć”
/Stefan Kardynał Wyszyński/
Pod tym hasłem 17 czerwca 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły. Patron naszej szkoły to człowiek o niezwykłej osobowości, kapłan, wielki patriota i Ojciec Narodu, więzień czasów stalinowskich, duchowy przywódca Polaków, niezwykły mąż stanu i głowa Kościoła, człowiek, który ocalił duszę Narodu i suwerenność Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie. My uczniowie i nauczyciele jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tak wielkiego Polaka.
Monika Węgrzyn
Uczniowie klasy czwartej, od lutego do czerwca, co piątek pisali krótkie pięciominutowe kartkówki z działań na liczbach naturalnych w ramach szkolnego konkursu matematycznego „MISTRZ RACHUNKÓW".
Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do doskonalenia rachunków pamięciowych i pisemnych. Uczniowie wiedzieli, o co walczą - była to zakupiona przez panią Iwanicką książka, która kusiła uczniów piękną okładką i pokaźnymi wymiarami.
Po kilku miesiącach zmagań wytypowano już zwycięzcę.
Mistrzem Rachunków klasy IV został Michał Janik i do niego wędruje ta piękna nagroda.
Na duże uznanie zasługuje również Nikola Jasik, która do Michała straciła tylko dwa punkty i to na ostatnich dwóch sprawdzianach. Serdecznie gratuluję zwycięzcy, a pozostałym uczniom dziękuję za miłą zabawę.
Organizator: Justyna Iwanicka