Listopad to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych. W dniu Wszystkich Świętych ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za swoich bliskich zmarłych, przyjaciół, a także bohaterów narodowych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. Również uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz z czasów I wojny światowej. Składali kwiaty, palili znicze. Była to dla nich kolejna lekcja patriotyzmu, szacunku dla innych ludzi, kultywowania tradycji.
Renata Samborska
Bożena Łukowicz
Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do rozważenia słów jednego z najważniejszych bohaterów niepodległości. Pamiętajmy o tych słowach, które nigdy nie przestają być aktualne. W dzisiejszych czasach patriotyzm jest postrzegany nieco inaczej niż kilkaset lat temu. Dawniej patriota nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Patriota 200 lat temu był częstym uczestnikiem w bitwach na rzecz swego kraju, z dumą obnosił się ze swą polskością. Dzisiaj nie trzeba walczyć w bitwach, ale nadal należy kochać i szanować swoją ojczyznę. Uczniowie naszej szkoły starają się o tym pamiętać nie tylko 11 listopada. Czym jest dla Ciebie patriotyzm? Czym dla Ciebie jest Polska? Czy jesteś patriotą?...
Opiekun SU – Agnieszka Baran
29 października 2017r. dzięki Fundacji PZU z kulturą uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl „Akademia pana Kleksa”. To spektakl familijny, opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony musical jest niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni...
autor: Jan Brzechwa
adaptacja: Jerzy Jan Połoński
teksty piosenek: Jan Brzechwa, Jerzy Jan Połoński, Krzysztof Gradowski
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Justyna Bernadetta Banasiak
muzyka: Łukasz Damrych, Andrzej Korzyński
choreografia: Jarosław Staniek
asystent reżysera: Andrzej Piecuch
asystent choreografa: Magdalena Widłak
Przed przedstawieniem uczniowie uczestniczyli w lekcji „Jak powstaje spektakl teatralny?”, a po nim zrobili sobie kilka zdjęć z aktorami i udali się na obiad. Mimo brzydkiej pogody dobry humor nas nie opuszczał (widać to na zdjęciach). Dziękujemy!
Monika Węgrzyn
Agnieszka Baran
Wełniany koc, kubek gorącej herbaty i tomik poezji to idealny zestaw na długie jesienne wieczory. Stanowi to znakomitą alternatywę do oglądania telewizji czy spędzania czasu na przeglądaniu kolejnych stron internetowych. W otaczającej nas każdego dnia gonitwie warto zatrzymać się na chwilę i głębiej zapoznać z twórczością poetycką. Godzi się to czynić szczególnie wtedy, kiedy ich autorzy są z naszego najbliższego otoczenia. Mimo to, niejednokrotnie zdarza się, że nie mamy pojęcia o tym, iż prawdziwi wirtuozi słowa mieszkają w pobliskim środowisku, a może nawet w sąsiedztwie. Aby to zmienić i bliżej zaznajomić się z lokalnymi twórcami w ubiegły czwartek, tj. 19 października 2017 r. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Błażkowej zorganizowało w naszej szkole spotkanie poetyckie „Jesień z Michalinami – z Klubem Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „. Mieliśmy okazję gościć reprezentantów wyżej wymienionego klubu. Spotkanie rozpoczęto powitaniem oraz przedstawieniem przez Prezes klubu Panią Marię Tomasik poszczególnych poetek: Alicji Antonik, Marii Hamlak, Krystyny Pilch oraz Bernadety Samborskiej. Przedstawienia swojej twórczości poetyckiej dokonywały zarówno same autorki, jak i uczniowie naszej szkoły, którzy z dumą zaznajamiali zebranych z kolejnymi wierszami. Na spotkaniu przedstawiono również niezwykłe dzieła Pani Teresy Macek wykonane techniką pergaminową oraz Pana Pawła Wałczyka, którego twórczość polega na tworzeniu niepowtarzalnych obrazów poprzez wypalanie rysunku w drewnie. Przedstawienie przez Panią Janinę Chochołek i Pana Pawła Wałczyka zabawnego skeczu o tematyce szkolnej stanowiło finał czwartkowego spotkania.
Grzegorz Baran
Uczniowie naszej szkoły we wrześniu i październiku brali udział w następujących konkursach plastycznych;
Weronika Ramut kl. IVa, Anna Pruchnik kl. VII, Gabriela Czmil kl. III gimnazjum, Wiktoria Sobota kl. III gimnazjum, Weronika Mołda kl. III gimnazjum, Sabina Trojan kl. III gimnazjum, Dżesika Betlej kl. III gimnazjum.
Aleksandra Hawra kl. I, Karolina Woch kl. I, Amelia Kieca kl. I, Oliwia Pacana kl. I, Szymon Rachowicz kl. III, Emilia Bałucka kl. III, Jakub Rachowicz kl. III, Julia Przepióra kl. III, Nikola Jasik kl. III, Kacper Jędrzejczyk kl. III, Michał Janik. Aleksandra Maguda kl. IV a, Zuzanna Dziedzic kl. IV a, Paweł Samborski kl. II gimnazjum, Gabriela Czmil kl. III gimnazjum, Joanna Styrna kl. III gimnazjum, Sabina Trojan kl. III gimnazjum.
Aleksandra Hawra kl. I, Kamil Przewoźnik kl. I, Kamil Łukasik kl.I, Michał Janik kl. III, Gabriela Obryk kl. III, Patryk Baran kl. IV a, Aleksandra Maguda kl. IV a, Gabriela Stasiak k. V, Jakub Przewoźnik kl. V, Joanna Ziemska kl. V, Aleksandra Wypasek kl. V, Katarzyna Hawra kl. VII.
Zuzanna Dziedzic kl. IV a.
Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy w dalszym ciągu do brania udziału w konkursach plastycznych i rozwijania swoich uzdolnień.
Justyna Stasiak-Hawra
Chłopcy zdobyli II miejsce, a dziewczęta miejsce lll.
nauczyciel wych.fizycznego - Katarzyna Ciborowska
W dniu 13 października 2017 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej . 14 października świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzień Nauczyciela powołano na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej. Organizatorem uroczystości byli uczniowie klasy 0 oraz II gimnazjum. Zaproszone zostało całe grono pedagogiczne, pracownicy obsługi oraz uczniowie pozostałych klas. Celem imprezy było uczczenie nauczycieli w dniu ich święta oraz podziękowanie im za trud włożony w edukację i wychowanie. Spotkanie poprzedziło przemówienie dyrektor szkoły, pani Danuty Gąsior, w którym podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę i zaangażowanie w życie szkoły. Po przemówieniu pani dyrektor młodzi artyści zaprezentowali część artystyczną pt. ,,Z nami łatwiej, z nami raźniej, z nami wygodniej’’. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz pokazali humorystyczną inscenizację na temat mody nauczycielskiej. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem ,,Sto lat ". Akademia przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze. Na zakończenie dyrektor szkoły, pani Danuta Gąsior raz jeszcze podziękowała uczniom, którzy przygotowali tę uroczystość, nauczycielom i pracownikom obsługi, mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.
Agnieszka Paja
Anna Bartosz
Katarzyna Ptaszek
Justyna Stasiak - Hawra
Jednym z zadań szkoły jest kształtowanie u dzieci postawy patriotyzmu, czyli szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub czasami nawet życia. Realizując to zadanie, szkoła podejmuje różne działania takie jak: przygotowywanie uroczystych akademii, apeli, gazetek okolicznościowych, pogadanek, kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, oddawanie czci bohaterom narodowym oraz sławnym osobistościom zasłużonym dla kraju, a także kultywowanie pamięci o nich.
Renata Samborska
Justyna Stasiak- Hawra
Woda stanowi jeden z podstawowych elementów potrzebnych do życia. Niestety, w wyniku postępującej urbanizacji, nadmiernego nawożenia, czy też zanieczyszczania środowiska stan źródeł czystej wody nieustannie się pogarsza. W celu ochrony terenów zlewni rzek Wisłoki stanowiącej dopływ Wisły utworzono Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Jednym z działań propagujących ochronę rzeki było zorganizowanie szkolenia z projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. W przedsięwzięciu wzięły udział uczennice naszej szkoły: Wiktoria Dębiak i Ewa Żyguła, które wyjechały na dwudniowe szkolenie do Krempnej wraz z opiekunem Agnieszką Baran. Szkolenie obejmowało trzy bloki tematyczne, tj. zanieczyszczenia, ochrona środowiska oraz ingerencja człowieka w przyrodę. Uczestnicy szkolenia wzięli udział w zajęciach terenowych. Podczas tych czynności w okolicy rzeki Wisłoki dokonywali obserwacji lokalnego ekosystemu. Ich podróż obejmowała poznawanie różnorodnych gatunków ptaków w obozie ornitologicznym w Myscowej oraz śledzenie tropów okolicznych zwierząt zamieszkujących obszar w sąsiedztwie zalewu w Krempnej. Uczennice miały również możliwość określenia podstawowych parametrów świadczących o jakości wody na podstawie badań pobranej próbki z rzeki w Kotani. W ramach wolontariatu uczennice mają za zadanie przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców wsi Błażkowa dotyczącej zagadnień związanych z ochroną rzeki Wisłoki.
Agnieszka Baran
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDay) jest akcją edukacyjną, która odbywa się w ostatni piątek września. Uczniowie, którzy podczas wakacji zapomnieli tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić zaległości, a dorośli mogą udowodnić, że potrafią wspaniale mnożyć i dzielić w pamięci. Do akcji, oprócz Polski, dołączyło wiele państw, m.in. Austria, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Irlandia, Portugalia, Ukraina.
Uczniowie naszej szkoły również brali udział w obchodach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Specjalnie powołane patrole złożone z uczniów, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje, przeprowadziły wśród uczniów i pracowników szkoły egzamin. Były emocje, stres i dobra zabawa. Okazało się, że większość egzaminowanych przez ostatni tydzień pracowicie utrwalała umiejętność mnożenia i dzielenia w pamięci.
Dziękujemy uczniom za pomoc i duże zaangażowanie w organizację, a całej społeczności szkolnej za udział w naszej akcji i gratulujemy wspaniałych wyników egzaminu. Zapraszamy za rok.
Koordynatorzy: Beata Gorczyca
Agnieszka Baran
Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyła się w 2001r. Impreza była zainaugurowana przez Polską Izbę Książki. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września. W tym dniu w naszej szkole zorganizowaliśmy dla uczniów „głośne czytanie”. Zgodnie z hasłem: „Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest tylko skazany”, pragniemy zachęcić do czytania na głos dzieciom przez cały rok, gdyż rozwija ono wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, stymuluje ich rozwój.
Marzena Reczek
Jasło jest naszym powiatem, od lat istniał w mieście zakład cukierniczy , gdzie produkowano lizaki i cukierki. Kilka lat temu zlikwidowano zakład, obecnie utworzono muzeum. Głównym celem wycieczki jest zapoznanie się z tradycją jasielskiej produkcji słodyczy oraz samodzielne wykonanie lizaka, jak też smakowanie surowców i wyrobów i oglądanie prezentacji multimedialnych. Chcieliśmy, aby uczniowie poznali muzeum i zobaczyli w jaki sposób produkowano słodycze, a także mogli sami zrobić sobie lizaka, aby rozwijać zręczność i pomysłowość. Uczniom bardzo się podobało , chętnie robili sobie lizaki według własnego pomysłu.
Opiekunowie wycieczki: Renata Samborska
Bożena Łukowicz
Marzena Reczek
W naszej szkole 25.09.2017r. zorganizowano wycieczkę do Muzeum Lizaka w Jaśle. Uczestnikami były dzieci z kl.0 i III. W hali produkcyjnej miały możliwość zaobserwowania wszystkich etapów powstawania lizaka. Pracownice muzeum zaangażowały dzieci do wielozmysłowego poznawania produktów wykorzystywanych do produkcji "słodkości na patyku". Zmysłem smaku poznawały różne rodzaje cukru: palmowy, buraczany, trzcinowy, brzozowy. Wąchały wspaniałe syropy aromatyczne, odgadując ich pochodzenie, a w końcowym etapie, wykorzystując zmysł dotyku, wykonały swojego lizaka z kolorowej masy spożywczej. Po ukończeniu precyzyjnego formowania słodyczy "mali cukiernicy" otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające samodzielne wykonanie lizaka. Na wycieczce dowiedzieliśmy się również, że Muzeum Lizaka w Jaśle to jedyne takie muzeum w Polsce.
Barbara Kuzak
Marzena Reczek
Agnieszka Baran