Dnia 30 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego „English around us” pod patronatem Wójta Gminy Brzyska pana Rafała Papciaka. Konkurs był skierowany dla klas II i III szkoły podstawowej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania językiem angielskim oraz integracja uczniów z wszystkich szkół na terenie gminy Brzyska. W konkursie udział wzięło 15 uczestników. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Fabian Mikoś – SP Brzyska
II miejsce – Julia Brzeżowska – SP Brzyska
III miejsce – Kornelia Kurowska – SP Lipnica Dolna
Z naszej szkoły najlepszą uczennicą okazała się Kamila Jarecka, która znalazła się tuż za podium. Zarówno laureaci jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Organizator konkursu: Agnieszka Baran
23 marca odbył się w naszej szkole Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowali Angelika Węgrzyn, Dominik Pruchnik oraz Michał Nocek. Serdecznie gratulujemy Michałowi, który zajął I miejsce i będzie reprezentował naszą szkołę w konkursie powiatowym w Jaśle.
We wtorek 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od samodzielnego przygotowania przez dzieci pysznych, zdrowych i kolorowych kanapek. Po zakończeniu wszystkie dzieci z entuzjazmem zjadły kanapki. Następnie na sali gimnastycznej, pod okiem pani od w-fu, ćwiczyły przy muzyce. Mimo wielu atrakcji, najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać Wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
21 marca na sali gimnastycznej klasy II - III rywalizowały w sztafetach biegowych, a starsi brali aktywny udział w mini maratonie aerobiku. Gościliśmy także uczniów Gimnazjum oraz przedszkolaków. Rywalizację sportową i fitness przygotowała i prowadziła nauczycielka wf Katarzyna Ciborowska.
Głównym założeniem organizowanego konkursu plastycznego było zachęcenie uczniów do malowania oraz rozbudzenie zainteresowań plastycznych. Poprzez malowanie najciekawszych zakątków naszej miejscowości w zimowej szacie pragnęliśmy ukazać uczniom piękno zabytków oraz krajobrazu naszej okolicy zimą, ponieważ zima to bardzo malownicza pora roku. Uczniowie mieli sposobność wykazać się umiejętnościami i pomysłowością, jak też poznawać różne techniki malarskie. Malowanie dało uczniom podwójną korzyść - odkrywanie pięknych miejsc w naszej okolicy oraz odkrywanie kolorów zimy. Konkurs rozwijał smak estetyczny, uwrażliwiał uczniów na piękno naszej okolicy, doskonalił spostrzegawczość i procesy poznawcze, jak też - poprzez wystawy tych prac - promował nasz region i zachęcał innych do odwiedzania naszej miejscowości i okolicy w porze zimowej.
Konkurs ten skierowany był dla uczniów przedszkola i klas O, II i III.
W dniu 6.03.2017 komisja w składzie : A Baran
K. Ptaszek, B Gorczyca oceniła prace konkursowe- było 19 prac.
Oceniano prace w II kategoriach.
I kategoria to prace uczniów przedszkola i oddziału przedszkolnego.
II kategoria to prace wykonane przez uczniów klasy II i III.
Wszystkie prace zostały ocenione i nagrodzone:
Kategoria I przedszkole i oddział przedszkolny:
I miejsce Kamil Przewoźnik kl 0
II miejsce Aleksandra Hawra kl 0
III miejsce Kinga Maguda kl 0
Kategoria II klasa II i III
I miejsce Amelia Myszkowska kl IIIa
II miejsce Aleksandra Maguda kl III a
III miejsce Zuzanna Dziedzic kl III a
Za udział nagrody otrzymali:
Kamil Mikoś kl III b
Magdalena Obryk kl IIIb
Wiktoria Myszkowska kl IIIa
Paweł Węgrzyn kl IIIa
Nikola Jasik kl II
Michał Janik kl II
Maria Juśkiewicz kl 0
Amelia Kieca kl 0
Emilia Rak kl 0
Weronika Węgrzyn kl 0
Bartłomiej Rakoczy kl 0
Paulina Myszkowska – przedszkole
GRATULUJEMY!
Organizatorzy:
Renata Samborska
Bożena Łukowicz
Henryka Rak
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Dzień ten ma przypominać nam, jak wielkim skarbem jest język ojczysty. Pamiętajmy, że nasi przodkowie wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Dzięki temu poświęceniu możemy dzisiaj bez przeszkód i z dumą mówić po polsku. W naszej szkole obchody tego święta odbyły się 1 marca. Wszyscy obejrzeli przedstawienie wystawione przez uczniów kl. IV i V pt. „Królewna Śnieżka”. Wręczono również dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu na projekt okładki do książki oraz „Mistrz Ortografii”.
Zwycięzcy konkursu na projekt okładki do książki:
Zwycięzcy konkursu „Mistrz Ortografii”:
I miejsce- Ewa Żyguła kl. VI
II miejsce- Angelika Węgrzyn- kl. VI
III miejsce- Martyna Sobota- kl. V
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
Justyna Stasiak- Hawra
Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w gminnym konkursie plastycznym organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach na wykonanie witraży. Szczególnie dziękujemy uczniom klas młodszych, którzy licznie wzięli udział w konkursie. Wszystkie prace zostały wykonane bardzo starannie. Oto nagrodzeni uczniowie:
Klasy 1-3
I miejsce:Zuzanna Dziedzic klasa IIIA
II miejsce:Weronika Ramut klasa IIIA
Wyróżnienia: Emilia Bałucka klasa II
Gabriela Furman klasa II.
Klasy 4-6
II miejsce: Wiktoria Dębiak klasa VI
Wyróżnienie: Katarzyna Hawra klasa VI
Nauczyciel plastyki:
Justyna Stasiak - Hawra
"Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka – bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość".
Dzisiejszy dzień był inny od pozostałych. Wszyscy zebrali się na apelu, aby w związku z Walentynkami uczestniczyć w zabawach i konkursach. Poszczególne drużyny rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach, między innymi w takich jak: quiz walentynkowy, słynne cytaty, złamane serca, jaka to melodia, słynne pary oraz jedzenie piernikowego serca. Nie zabrakło również poczty walentynkowej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli pełne ręce roboty i skrupulatnie dostarczali pocztę do adresatów.
Opiekunowie SU:
Agnieszka Baran
Katarzyna Czech
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowany został w szkole „Dzień krawata i muszki”. Uczniowie wszystkich klas mieli ubrać krawat lub muszkę. Pomysł ten spotkał się z zainteresowaniem uczniów, którzy wymyślili elementy ubioru. Powstały również ręcznie wykonane ,,muchy", które dodały kolorytu i uatrakcyjniły to wydarzenie. Na korytarzu powstała mini wystawka z przybranymi manekinami. Na ścianach zawieszono m.in. hasła, wierszyki i sentencje związane z krawatem. Można było przeczytać słowo ,,krawat" w różnych językach.
Wszystkie klasy chętnie włączyły się do zabawy, a wspólne zdjęcia są oryginalną pamiątką!
"Kiedy tata basem huknie,
kiedy mama cię ofuknie,
kiedy patrzą na człowieka okiem złym -
to do kogo człowiek stuka,
gdzie azylu sobie szuka,
to do kogo, to do kogo tak jak w dym?
U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką.
No, proszę, zjedz jeszcze ździebełko
i głowa do góry!
Odpędzę te chmury
i niebo odkurzę miotełką". /Wanda Chotomska/
Kto ci opowie o dawnych latach?
Tych lat naoczny świadek.
Jak kraj nasz rośnie, jak ludzie rosną,
opowie Ci - Twój Dziadek.
Otworzy serce, kieszeń otworzy,
podsunie czekoladę.
Z Twoich sukcesów zawsze się cieszy.
Kto? No, wiadomo – Dziadek.
A jak coś spsocisz, jak coś naknocisz,
jak trzeba spytać o radę,
to kto za uszy wyciągnie z biedy?
Wiadomo, zawsze – Dziadek! /Wanda Chotomska/
W niedzielę 15.01.2017r. w Szkole Podstawowej w Brzyskach odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę reprezentowali: Żaneta Żyguła i Maciej Blezień z klasy II i Konrad Węgrzyn z klasy V.
"Kolędy śpiewane są w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany. Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli muzykę do nich lub je opracowywali muzycznie. Kolędy związane są również z rodzimą twórczością ludową.
Nie ograniczały się kolędy tylko do roli pieśni religijnej, obrzędowej. W pewnych okresach historycznych stały się pieśniami patriotycznymi, symbolizowały polskość. W latach okupacji hitlerowskiej zabronione było śpiewanie hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła". W okresie Bożego Narodzenia śpiewaliśmy ze łzami w oczach, jako hymn polski, czwartą zwrotkę kolędy "Bóg się, rodzi": "Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą...".
W dniu 12 stycznia 2017r. odbył się szkolny przegląd kolęd i pastorałek zorganizowany przez nauczyciela muzyki Panią Katarzynę Ptaszek. Znane wszystkim utwory pięknie zaprezentowali uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
5.01.2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0 – VI z leśniczym Krzysztofem Krygowskim. Zaprezentował on ciekawe eksponaty zwierząt żyjących w lesie. Opowiadał o lesie i zwierzętach. Dzieci chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody. Na wszystkie otrzymały wyczerpujące odpowiedzi . Spotkanie upłynęło w miłej, serdecznej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci zdobytą na zajęciach edukacyjnych.
Marzena Reczek
Dnia 15 grudnia 2016 roku w Gimnazjum nr 1 w Jaśle odbył się XVI Jasielski Konkurs Matematyczny im. H. Steinhausa dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Wiktoria Dębiak i Ewa Żyguła. Ich zadaniem było rozwiązanie czterech trudnych zadań. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie Ewie Żygule, która zdobyła wyróżnienie. Dzięki temu w marcu weźmie udział w uroczystym podsumowaniu konkursu podczas konferencji matematycznej, która odbędzie się w l LO w Jaśle.
Beata Gorczyca
Jak co roku, w ostatni dzień przed przerwą świątęczną, w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej cała społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum spotkała się na uroczystym obiedzie. Swoją obecnością zaszczycili nas również: wójt Gminy Brzyska Pan Rafał Papciak oraz pracownik gminnej biblioteki Pan Grzegorz Baran. Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten czas w wyjątkowej świątecznej atmosferze. Uroczystość uświetnił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów i nauczycieli.
W dniu 20 grudnia 2016r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili wspólnie przygotowaną inscenizację jasełek. Historia narodzenia Jezusa ilustrowana pięknymi kolędami wszystkim bardzo się podobała.
źródło: www.gckicz-brzyska.pl
Dnia 16 grudnia 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Błażkowej odbył się szkolny konkurs języka angielskiego „Jingle Bells”. Konkurs był skierowany dla chętnych uczniów klas trzecich. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dotyczącej świąt, pogłębianie znajomości języka angielskiego, rozwijanie postawy charakteryzującej się wnikliwością i dociekliwością. W konkursie wzięło udział 12 uczniów , w tym jeden chętny uczeń z klasy drugiej - Michał Janik.
Laureatami konkursu zostali uczniowie klasy III A: I miejsce – Kamila Jarecka, II miejsce – Michał Bochnowski, III miejsce Kacper Wojnarski i Karol Chudy, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie (Weronika Ramut, Aleksandra Maguda, Karolina Bokota, Zuzanna Dziedzic, Wiktoria Myszkowska, Mikołaj Pikos, Kacper Chorąży) otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Nauczyciel j. angielskiego: Agnieszka Baran