8 grudnia 2017 roku chłopcy z II Gimnazjum - Michał Kaczka, Kacper Wiatr i Sebastian Pruchnik wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wróblowej. Najwyższy wynik - III miejsce w gminie zdobył Michał Kaczka. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Ewelina Nosal
W dniu 06.12.2017 r. w naszym przedszkolu powitaliśmy długo oczekiwanego gościa - Św. Mikołaja. Przedszkolaki przyodziane w czerwone czapeczki z niecierpliwością wyczekiwały gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się piękną piosenką i wspaniałego gościa z przyjemnością zaprosiły w przyszłym roku.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
28 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera, gdyż zgodnie z tradycją Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów wraz z wychowawcami do wspólnej zabawy andrzejkowej i zapewnił wszystkim wiele atrakcji.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie wyraz szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
U nas również nie zabrakło przelewania roztopionego wosku przez otwór klucza, przekłuwania serduszek z imionami, losowania przedmiotów i odkrywania w nich wróżby na przyszłość. Było koło fortuny i magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości. Była też dobra muzyka, słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, wiele wspólnych zabaw dla najmłodszych uczniów, a dla starszych – dyskoteka.
Serdecznie dziękujemy uczniom za pomoc w organizacji imprezy, Panu Grzegorzowi, który zadbał o oprawę muzyczną dla najmłodszych oraz wszystkim rodzicom za zaangażowanie.
Agnieszka Baran
Beata Gorczyca
W dniu 1. 12. 2017r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Błażkowej został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny: „Zakładka do książki”, w którym wzięło udział 29 uczniów. Wszyscy dostali dyplomy i nagrody pocieszenia. Natomiast laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody książkowe. Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci, kształtowanie poczucia estetyki, doskonalenie sprawności manualnych.
W kategorii kl. I-III W kategorii kl. IV-VI
I miejsce – Amelia Kieca kl.I I miejsce – Jakub Kieca kl.IVB
II miejsce – Nikola Jasik kl. III II miejsce – Gabriela Stasiak kl.V
III miejsce – Martyna Faryj kl.I III miejsce – Joanna Ziemska kl.V
Wiktoria Stanek kl. III
Marzena Reczek
Nasza szkoła bierze udział w kampanii edukacyjnej „ Rodzice i Dzieci Powietrze bez Śmieci’’ Ambasadorem kampanii jest Radosław Brzózka, autor programów popularnonaukowych. Celem kampanii jest uwrażliwienie rodziców i uczniów na stan czystości powietrza w najbliższej okolicy. Zajęcia o tematyce ekologicznej będą prowadzone w klasie I.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę’’. Prosimy o przynoszenie produktów spożywczych takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, słodycze oraz produkty potrzebne do przygotowania zbliżających się świąt. Szczegółowych informacji dotyczących akcji udziela Pani Justyna Stasiak - Hawra.
Justyna Stasiak- Hawra
Uczennice klasy III gimnazjum - Gabriela Czmil i Joanna Styrna wzięły udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty były zorganizowane przez oddział PCK w Jaśle, a uczestniczyli w nim uczniowie należący do szkolnych kół PCK z powiatu jasielskiego. Zajęcia przeprowadzone były w ciekawy sposób, każdy uczestnik demonstrował akcję ratunkową na fantomie oraz uczył się jak należy postępować w razie nagłego wypadku. Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w warsztatach.
Opiekun szkolnego koła PCK
Justyna Stasiak-Hawra
Uczniowie klasy V - Jakub Przewoźnik, Gabriela Stasiak oraz Piotr Węgrzyn, wzięli udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki „Pejzaże dorzecza Wisłoki”. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką przyrodniczą dorzecza Wisłoki oraz ukazanie na fotografiach piękna naszego regionu. W dalszym etapie konkursu naszą szkołę reprezentować będą prace Gabrieli Stasiak i Piotra Węgrzyna. Dziękujemy uczniom za udział .
Justyna Stasiak- Hawra
Katarzynki - ten polski zwyczaj świąteczny jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej chłopcy mają więc okazję powróżyć sobie, co do przyszłego ożenku i poszukiwania odpowiedniej partnerki. Święta Katarzyna jest patronką kawalerów, którzy pragną wejść w szczęśliwy związek małżeński. W średniowieczu święto katarzynek było uroczyście celebrowane. Obecnie katarzynki przestały być popularne na skutek bardziej znanego święta dla dziewcząt - andrzejek. 23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole katarzynki. Każdy uczeń, który wziął udział w spotkaniu czytelniczym, mógł skorzystać z umiejętności wróżek i sprawdzić swoją przyszłość. Jednak warunkiem koniecznym było głośne odczytanie fragmentu dowolnej książki.
Agnieszka Baran
Maria Zima
Katarzyna Ptaszek
Szkolne Koło PCK dziękuje wszystkim uczniom za udział w akcji „Misie Ratownisie”. Nasza szkoła zebrała 200 maskotek, które zostały przekazane Straży Pożarnej. Misie będą przekazywane przez służby ratunkowe dzieciom poszkodowanym w wypadkach i pożarach. Zachęcamy wszystkich uczniów do angażowania się w akcje charytatywne organizowane w naszej szkole.
Justyna Stasiak - Hawra
Konkurs skierowany był do uczniów przedszkola i oddziału zerowego oraz klas I-III. Uczniowie mieli wykonać rysunek lasu jesienią, techniką dowolną, na kartce formatu A4 lub napisać wiersz na temat jesiennego lasu - ukazać jego barwy i piękno. Prace miały być wykonane samodzielnie.
W dniu 6.11.2017r. komisja w składzie: Ewelina Nosal, Marzena Reczek, Katarzyna Ciborowska oceniła prace konkursowe w dwóch kategoriach:
Kategoria I – konkurs plastyczny:
I miejsce – Kinga Maguda – klasa I
II miejsce Aleksandra Hawra – klasa I
III miejsce Dominika Stanek – klasa I
Wyróżnienie – Julia Rachowicz – klasa O
Kategoria II - konkurs literacki
I miejsce-Michał Janik – klasa III
II miejsce- Szymon Rachowicz- klasa III
III miejsce – Gabriel Mikoś - klasa III
Wyróżnienie – Weronika Węgrzyn – klasa I
Za udział nagrody otrzymali:
Martyna Faryj- klasa I
Emilia Rak – klasa I
Amelia Kieca – klasa I
Maciej Hawra – klasa O
Paulina Myszkowska – klasa O
Tomasz Janik – klasa O
Organizatorzy:
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Renata Samborska
Bożena Łukowicz
12 listopada 2017r. na VII Gminnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno ma…” w Wróblowej naszą szkołę reprezentowali:
Monika Węgrzyn
Miesiąc listopad to czas pamięci o wszystkich zmarłych. Dzieci z oddziału przedszkolnego i zerowego odwiedziły pobliski cmentarz wojenny. Uczciły pamięć poległych tam żołnierzy, zapalając znicze.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
W dniu 02.11.2017 r. w naszym przedszkolu gościła pani pielęgniarka Janina Nowak. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Na koniec pani pielęgniarka przeczytała dzieciom bajkę w ramach akcji Głośne czytanie dla przedszkolaków.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Pszczółki” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się zwłaszcza jesienią i zimą.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Kształtując u przedszkolaków prawidłowe nawyki żywieniowe, poprzez cykl różnorodnych zajęć dzieci poznawały wartość odżywczą warzyw i owoców oraz konieczność ich spożywania dla zdrowia. W miesiącu październiku przedszkolaki udały się na wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, aby zobaczyć jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą, bezbłędnie rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa, owoce, nawet egzotyczne. Miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy ekspedientki.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Uczniowie - Gabriela Czmil, Bartłomiej Rolak, Angelika Węgrzyn, Kamil Bochnowski, Agnieszka Węgrzyn i Paulina Piątek reprezentowali naszą szkołę w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Brzyskach, które rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Magdaleny. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie odbył się apel i złożono kwiaty.
Justyna Stasiak - Hawra
9 listopada uczestniczyliśmy w akademii poświęconej upamiętnieniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzięki inscenizacji uczniów naszej szkoły mogliśmy sobie przypomnieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Justyna Stasiak Hawra
Justyna Iwanicka
Katarzyna Ptaszek
Renata Samborska
Ewelina Nosal
8 listopada 2017r. uczniowie klasy IVa i IVb wraz z wychowawcami Agnieszką Baran i Moniką Węgrzyn wybrali się do najbliższego miejsca pamięci w naszej okolicy – na cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Celem wyjścia było uprzątnięcie cmentarza, złożenie wiązanki kwiatów, zapalenie zniczy i wspólna modlitwa za poległych, a wszystko po to, aby nie zapomnieć.
Monika Węgrzyn
Agnieszka Baran
11 listopada to wielka data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Miłości do Ojczyzny uczymy się od najmłodszych lat poprzez rozmowy, apele, akademie, przybliżanie biografii wielkich Polaków, poznawanie symboli narodowych. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.
Renata Samborska