Uczniowie naszej szkoły we wrześniu i październiku brali udział w następujących konkursach plastycznych;
Weronika Ramut kl. IVa, Anna Pruchnik kl. VII, Gabriela Czmil kl. III gimnazjum, Wiktoria Sobota kl. III gimnazjum, Weronika Mołda kl. III gimnazjum, Sabina Trojan kl. III gimnazjum, Dżesika Betlej kl. III gimnazjum.
Aleksandra Hawra kl. I, Karolina Woch kl. I, Amelia Kieca kl. I, Oliwia Pacana kl. I, Szymon Rachowicz kl. III, Emilia Bałucka kl. III, Jakub Rachowicz kl. III, Julia Przepióra kl. III, Nikola Jasik kl. III, Kacper Jędrzejczyk kl. III, Michał Janik. Aleksandra Maguda kl. IV a, Zuzanna Dziedzic kl. IV a, Paweł Samborski kl. II gimnazjum, Gabriela Czmil kl. III gimnazjum, Joanna Styrna kl. III gimnazjum, Sabina Trojan kl. III gimnazjum.
Aleksandra Hawra kl. I, Kamil Przewoźnik kl. I, Kamil Łukasik kl.I, Michał Janik kl. III, Gabriela Obryk kl. III, Patryk Baran kl. IV a, Aleksandra Maguda kl. IV a, Gabriela Stasiak k. V, Jakub Przewoźnik kl. V, Joanna Ziemska kl. V, Aleksandra Wypasek kl. V, Katarzyna Hawra kl. VII.
Zuzanna Dziedzic kl. IV a.
Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy w dalszym ciągu do brania udziału w konkursach plastycznych i rozwijania swoich uzdolnień.
Justyna Stasiak-Hawra
Chłopcy zdobyli II miejsce, a dziewczęta miejsce lll.
nauczyciel wych.fizycznego - Katarzyna Ciborowska
W dniu 13 października 2017 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej . 14 października świętujemy kolejne rocznice ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzień Nauczyciela powołano na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" 27 kwietnia 1972 roku. Dziesięć lat później, w kolejnej ustawie ("Karta nauczyciela"), nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej. Datę 14 października uznano za święto wszystkich pracowników oświaty. Do dziś używa się zamiennie obu nazw - Dzień Nauczyciela i Dzień Edukacji Narodowej. Organizatorem uroczystości byli uczniowie klasy 0 oraz II gimnazjum. Zaproszone zostało całe grono pedagogiczne, pracownicy obsługi oraz uczniowie pozostałych klas. Celem imprezy było uczczenie nauczycieli w dniu ich święta oraz podziękowanie im za trud włożony w edukację i wychowanie. Spotkanie poprzedziło przemówienie dyrektor szkoły, pani Danuty Gąsior, w którym podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę i zaangażowanie w życie szkoły. Po przemówieniu pani dyrektor młodzi artyści zaprezentowali część artystyczną pt. ,,Z nami łatwiej, z nami raźniej, z nami wygodniej’’. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz pokazali humorystyczną inscenizację na temat mody nauczycielskiej. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem ,,Sto lat ". Akademia przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze. Na zakończenie dyrektor szkoły, pani Danuta Gąsior raz jeszcze podziękowała uczniom, którzy przygotowali tę uroczystość, nauczycielom i pracownikom obsługi, mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.
Agnieszka Paja
Anna Bartosz
Katarzyna Ptaszek
Justyna Stasiak - Hawra
Jednym z zadań szkoły jest kształtowanie u dzieci postawy patriotyzmu, czyli szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar i pełną gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub czasami nawet życia. Realizując to zadanie, szkoła podejmuje różne działania takie jak: przygotowywanie uroczystych akademii, apeli, gazetek okolicznościowych, pogadanek, kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, oddawanie czci bohaterom narodowym oraz sławnym osobistościom zasłużonym dla kraju, a także kultywowanie pamięci o nich.
Renata Samborska
Justyna Stasiak- Hawra
Woda stanowi jeden z podstawowych elementów potrzebnych do życia. Niestety, w wyniku postępującej urbanizacji, nadmiernego nawożenia, czy też zanieczyszczania środowiska stan źródeł czystej wody nieustannie się pogarsza. W celu ochrony terenów zlewni rzek Wisłoki stanowiącej dopływ Wisły utworzono Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Jednym z działań propagujących ochronę rzeki było zorganizowanie szkolenia z projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. W przedsięwzięciu wzięły udział uczennice naszej szkoły: Wiktoria Dębiak i Ewa Żyguła, które wyjechały na dwudniowe szkolenie do Krempnej wraz z opiekunem Agnieszką Baran. Szkolenie obejmowało trzy bloki tematyczne, tj. zanieczyszczenia, ochrona środowiska oraz ingerencja człowieka w przyrodę. Uczestnicy szkolenia wzięli udział w zajęciach terenowych. Podczas tych czynności w okolicy rzeki Wisłoki dokonywali obserwacji lokalnego ekosystemu. Ich podróż obejmowała poznawanie różnorodnych gatunków ptaków w obozie ornitologicznym w Myscowej oraz śledzenie tropów okolicznych zwierząt zamieszkujących obszar w sąsiedztwie zalewu w Krempnej. Uczennice miały również możliwość określenia podstawowych parametrów świadczących o jakości wody na podstawie badań pobranej próbki z rzeki w Kotani. W ramach wolontariatu uczennice mają za zadanie przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców wsi Błażkowa dotyczącej zagadnień związanych z ochroną rzeki Wisłoki.
Agnieszka Baran
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDay) jest akcją edukacyjną, która odbywa się w ostatni piątek września. Uczniowie, którzy podczas wakacji zapomnieli tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić zaległości, a dorośli mogą udowodnić, że potrafią wspaniale mnożyć i dzielić w pamięci. Do akcji, oprócz Polski, dołączyło wiele państw, m.in. Austria, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Irlandia, Portugalia, Ukraina.
Uczniowie naszej szkoły również brali udział w obchodach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Specjalnie powołane patrole złożone z uczniów, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje, przeprowadziły wśród uczniów i pracowników szkoły egzamin. Były emocje, stres i dobra zabawa. Okazało się, że większość egzaminowanych przez ostatni tydzień pracowicie utrwalała umiejętność mnożenia i dzielenia w pamięci.
Dziękujemy uczniom za pomoc i duże zaangażowanie w organizację, a całej społeczności szkolnej za udział w naszej akcji i gratulujemy wspaniałych wyników egzaminu. Zapraszamy za rok.
Koordynatorzy: Beata Gorczyca
Agnieszka Baran
Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyła się w 2001r. Impreza była zainaugurowana przez Polską Izbę Książki. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września. W tym dniu w naszej szkole zorganizowaliśmy dla uczniów „głośne czytanie”. Zgodnie z hasłem: „Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest tylko skazany”, pragniemy zachęcić do czytania na głos dzieciom przez cały rok, gdyż rozwija ono wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, stymuluje ich rozwój.
Marzena Reczek
Jasło jest naszym powiatem, od lat istniał w mieście zakład cukierniczy , gdzie produkowano lizaki i cukierki. Kilka lat temu zlikwidowano zakład, obecnie utworzono muzeum. Głównym celem wycieczki jest zapoznanie się z tradycją jasielskiej produkcji słodyczy oraz samodzielne wykonanie lizaka, jak też smakowanie surowców i wyrobów i oglądanie prezentacji multimedialnych. Chcieliśmy, aby uczniowie poznali muzeum i zobaczyli w jaki sposób produkowano słodycze, a także mogli sami zrobić sobie lizaka, aby rozwijać zręczność i pomysłowość. Uczniom bardzo się podobało , chętnie robili sobie lizaki według własnego pomysłu.
Opiekunowie wycieczki: Renata Samborska
Bożena Łukowicz
Marzena Reczek
W naszej szkole 25.09.2017r. zorganizowano wycieczkę do Muzeum Lizaka w Jaśle. Uczestnikami były dzieci z kl.0 i III. W hali produkcyjnej miały możliwość zaobserwowania wszystkich etapów powstawania lizaka. Pracownice muzeum zaangażowały dzieci do wielozmysłowego poznawania produktów wykorzystywanych do produkcji "słodkości na patyku". Zmysłem smaku poznawały różne rodzaje cukru: palmowy, buraczany, trzcinowy, brzozowy. Wąchały wspaniałe syropy aromatyczne, odgadując ich pochodzenie, a w końcowym etapie, wykorzystując zmysł dotyku, wykonały swojego lizaka z kolorowej masy spożywczej. Po ukończeniu precyzyjnego formowania słodyczy "mali cukiernicy" otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające samodzielne wykonanie lizaka. Na wycieczce dowiedzieliśmy się również, że Muzeum Lizaka w Jaśle to jedyne takie muzeum w Polsce.
Barbara Kuzak
Marzena Reczek
Agnieszka Baran
Dnia 18.09.2017r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające swoją kandydaturę. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Przewodniczący: Gabriela Czmil kl. III G
Zastępca przewodniczącego: Kornelia Węgrzyn II G
Wybory odbyły się na drugiej godzinie lekcyjnej. Nad prawidłowym głosowaniem czuwała Komisja Wyborcza, której przewodniczył Kacper Wiatr. Na koniec komisja otworzyła urnę i podliczyła głosy.
protokol_z_glosowania_2017.doc
Opiekun SU: Agnieszka Baran
Wakacyjny czas dobiegł końca. 4 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny, który z pewnością dla wielu z nich będzie czasem wytężonej pracy, zdobywania wiedzy i poszerzania swoich umiejętności.
Dzień ten cała społeczność Szkoły Podstawowej i Gimnazjum najpierw rozpoczęła od wspólnego uczestnictwa w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii przygotowanej przez uczniów. Przybyłych na uroczystość uczniów, rodziców oraz pracowników Szkoły powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Błażkowej, Pani Danuta Gąsior, a następnie głos oddała Wójtowi Gminy Brzyska, Panu Rafałowi Papciakowi, który podziękował pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom obsługi za ogromny wkład pracy włożony w remont szkoły w czasie wakacji oraz życzył kadrze pedagogicznej i uczniom, aby najbliższy rok szkolny obfitował w sukcesy, przyniósł zadowolenie i spełnienie wszystkich zamierzeń i celów.
Następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce nawiązujące nie tylko do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, ale także do ważnych wydarzeń z naszej historii, tzn. 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej, trudnych czasów komunizmu oraz drogi do odzyskania demokracji. Artyści przypomnieli nam również naszych wielkich rodaków, którzy w tych trudnych czasach dodawali sił Polakom. Wśród nich byli Jan Paweł II i patron naszej szkoły Ks. Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, wielki patriota i Ojciec Narodu, więzień czasów stalinowskich, duchowy przywódca Polaków. Te postacie dla młodych obywateli były i są wzorem odwagi, męstwa i mądrości.
Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na krótkie spotkanie.
Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów, a rodzicom wielu powodów do radości.
W dniu 30 czerwaca 2017 r. Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak spotkał się z uczniami, którzy w tym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce w swoich szkołach oraz z ich rodzicami, wychowawcami i dyrektorami szkół. Pan Wójt w dniu zakończenia roku szkolnego wręczył uczniom nagrody w ich szkołach, a w czasie dzisiejszego spotkania złożył gratulacje rodzicom i podziękował im za trud wychowania, bo dzięki ich pomocy szkoły mogą szczycić się sukcesami uczniów. Rodzice otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a na zakończenie tradycyjnie zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI - Ewa Żyguła, której serdecznie gratulujemy wysokich wyników w nauce i życzymy dalszych sukcesów.
Drodzy Uczniowie, serdecznie gratulujemy efektów Waszej pracy. Przed Wami upragnione, długo wyczekiwane wakacje. Życzymy Wam wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku – dużo słońca i radości. Do zobaczenia we wrześniu!
Naszym Absolwentom z Gimnazjum życzymy, by wysiłek i wytrwałość w pogłębianiu wiedzy i umiejętności przyniosły kolejne sukcesy w życiu.
DYREKCJA I GRONO PEDAGOGICZNE
23 czerwca 2017 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii pięknie przygotowanej przez tegorocznych absolwentów gimnazjum. Wójt gminy Brzyska Pan Rafał Papciak nagrodził najlepszych uczniów za wyniki w nauce oraz za sukcesy sportowe. Pani dyrektor Danuta Gąsior i pani dyrektor Katarzyna Ptaszek wręczyły uczniom świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzicom listy gratulacyjne i podziękowania.