Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę’’. Prosimy o przynoszenie produktów spożywczych takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, słodycze oraz produkty potrzebne do przygotowania zbliżających się świąt. Szczegółowych informacji dotyczących akcji udziela Pani Justyna Stasiak - Hawra.
Justyna Stasiak- Hawra
Uczennice klasy III gimnazjum - Gabriela Czmil i Joanna Styrna wzięły udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty były zorganizowane przez oddział PCK w Jaśle, a uczestniczyli w nim uczniowie należący do szkolnych kół PCK z powiatu jasielskiego. Zajęcia przeprowadzone były w ciekawy sposób, każdy uczestnik demonstrował akcję ratunkową na fantomie oraz uczył się jak należy postępować w razie nagłego wypadku. Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w warsztatach.
Opiekun szkolnego koła PCK
Justyna Stasiak-Hawra
Uczniowie klasy V - Jakub Przewoźnik, Gabriela Stasiak oraz Piotr Węgrzyn, wzięli udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki „Pejzaże dorzecza Wisłoki”. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką przyrodniczą dorzecza Wisłoki oraz ukazanie na fotografiach piękna naszego regionu. W dalszym etapie konkursu naszą szkołę reprezentować będą prace Gabrieli Stasiak i Piotra Węgrzyna. Dziękujemy uczniom za udział .
Justyna Stasiak- Hawra
Katarzynki - ten polski zwyczaj świąteczny jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej chłopcy mają więc okazję powróżyć sobie, co do przyszłego ożenku i poszukiwania odpowiedniej partnerki. Święta Katarzyna jest patronką kawalerów, którzy pragną wejść w szczęśliwy związek małżeński. W średniowieczu święto katarzynek było uroczyście celebrowane. Obecnie katarzynki przestały być popularne na skutek bardziej znanego święta dla dziewcząt - andrzejek. 23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole katarzynki. Każdy uczeń, który wziął udział w spotkaniu czytelniczym, mógł skorzystać z umiejętności wróżek i sprawdzić swoją przyszłość. Jednak warunkiem koniecznym było głośne odczytanie fragmentu dowolnej książki.
Agnieszka Baran
Maria Zima
Katarzyna Ptaszek
Szkolne Koło PCK dziękuje wszystkim uczniom za udział w akcji „Misie Ratownisie”. Nasza szkoła zebrała 200 maskotek, które zostały przekazane Straży Pożarnej. Misie będą przekazywane przez służby ratunkowe dzieciom poszkodowanym w wypadkach i pożarach. Zachęcamy wszystkich uczniów do angażowania się w akcje charytatywne organizowane w naszej szkole.
Justyna Stasiak - Hawra
Konkurs skierowany był do uczniów przedszkola i oddziału zerowego oraz klas I-III. Uczniowie mieli wykonać rysunek lasu jesienią, techniką dowolną, na kartce formatu A4 lub napisać wiersz na temat jesiennego lasu - ukazać jego barwy i piękno. Prace miały być wykonane samodzielnie.
W dniu 6.11.2017r. komisja w składzie: Ewelina Nosal, Marzena Reczek, Katarzyna Ciborowska oceniła prace konkursowe w dwóch kategoriach:
Kategoria I – konkurs plastyczny:
I miejsce – Kinga Maguda – klasa I
II miejsce Aleksandra Hawra – klasa I
III miejsce Dominika Stanek – klasa I
Wyróżnienie – Julia Rachowicz – klasa O
Kategoria II - konkurs literacki
I miejsce-Michał Janik – klasa III
II miejsce- Szymon Rachowicz- klasa III
III miejsce – Gabriel Mikoś - klasa III
Wyróżnienie – Weronika Węgrzyn – klasa I
Za udział nagrody otrzymali:
Martyna Faryj- klasa I
Emilia Rak – klasa I
Amelia Kieca – klasa I
Maciej Hawra – klasa O
Paulina Myszkowska – klasa O
Tomasz Janik – klasa O
Organizatorzy:
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Renata Samborska
Bożena Łukowicz
12 listopada 2017r. na VII Gminnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno ma…” w Wróblowej naszą szkołę reprezentowali:
Monika Węgrzyn
Miesiąc listopad to czas pamięci o wszystkich zmarłych. Dzieci z oddziału przedszkolnego i zerowego odwiedziły pobliski cmentarz wojenny. Uczciły pamięć poległych tam żołnierzy, zapalając znicze.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
W dniu 02.11.2017 r. w naszym przedszkolu gościła pani pielęgniarka Janina Nowak. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Na koniec pani pielęgniarka przeczytała dzieciom bajkę w ramach akcji Głośne czytanie dla przedszkolaków.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Pszczółki” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się zwłaszcza jesienią i zimą.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Kształtując u przedszkolaków prawidłowe nawyki żywieniowe, poprzez cykl różnorodnych zajęć dzieci poznawały wartość odżywczą warzyw i owoców oraz konieczność ich spożywania dla zdrowia. W miesiącu październiku przedszkolaki udały się na wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, aby zobaczyć jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą, bezbłędnie rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa, owoce, nawet egzotyczne. Miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy ekspedientki.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Uczniowie - Gabriela Czmil, Bartłomiej Rolak, Angelika Węgrzyn, Kamil Bochnowski, Agnieszka Węgrzyn i Paulina Piątek reprezentowali naszą szkołę w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Brzyskach, które rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Magdaleny. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie odbył się apel i złożono kwiaty.
Justyna Stasiak - Hawra
9 listopada uczestniczyliśmy w akademii poświęconej upamiętnieniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzięki inscenizacji uczniów naszej szkoły mogliśmy sobie przypomnieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Justyna Stasiak Hawra
Justyna Iwanicka
Katarzyna Ptaszek
Renata Samborska
Ewelina Nosal
8 listopada 2017r. uczniowie klasy IVa i IVb wraz z wychowawcami Agnieszką Baran i Moniką Węgrzyn wybrali się do najbliższego miejsca pamięci w naszej okolicy – na cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. Celem wyjścia było uprzątnięcie cmentarza, złożenie wiązanki kwiatów, zapalenie zniczy i wspólna modlitwa za poległych, a wszystko po to, aby nie zapomnieć.
Monika Węgrzyn
Agnieszka Baran
11 listopada to wielka data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Miłości do Ojczyzny uczymy się od najmłodszych lat poprzez rozmowy, apele, akademie, przybliżanie biografii wielkich Polaków, poznawanie symboli narodowych. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.
Renata Samborska
Listopad to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych. W dniu Wszystkich Świętych ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za swoich bliskich zmarłych, przyjaciół, a także bohaterów narodowych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. Również uczniowie naszej szkoły odwiedzili cmentarz z czasów I wojny światowej. Składali kwiaty, palili znicze. Była to dla nich kolejna lekcja patriotyzmu, szacunku dla innych ludzi, kultywowania tradycji.
Renata Samborska
Bożena Łukowicz
Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do rozważenia słów jednego z najważniejszych bohaterów niepodległości. Pamiętajmy o tych słowach, które nigdy nie przestają być aktualne. W dzisiejszych czasach patriotyzm jest postrzegany nieco inaczej niż kilkaset lat temu. Dawniej patriota nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Patriota 200 lat temu był częstym uczestnikiem w bitwach na rzecz swego kraju, z dumą obnosił się ze swą polskością. Dzisiaj nie trzeba walczyć w bitwach, ale nadal należy kochać i szanować swoją ojczyznę. Uczniowie naszej szkoły starają się o tym pamiętać nie tylko 11 listopada. Czym jest dla Ciebie patriotyzm? Czym dla Ciebie jest Polska? Czy jesteś patriotą?...
Opiekun SU – Agnieszka Baran
29 października 2017r. dzięki Fundacji PZU z kulturą uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl „Akademia pana Kleksa”. To spektakl familijny, opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony musical jest niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni...
autor: Jan Brzechwa
adaptacja: Jerzy Jan Połoński
teksty piosenek: Jan Brzechwa, Jerzy Jan Połoński, Krzysztof Gradowski
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Justyna Bernadetta Banasiak
muzyka: Łukasz Damrych, Andrzej Korzyński
choreografia: Jarosław Staniek
asystent reżysera: Andrzej Piecuch
asystent choreografa: Magdalena Widłak
Przed przedstawieniem uczniowie uczestniczyli w lekcji „Jak powstaje spektakl teatralny?”, a po nim zrobili sobie kilka zdjęć z aktorami i udali się na obiad. Mimo brzydkiej pogody dobry humor nas nie opuszczał (widać to na zdjęciach). Dziękujemy!
Monika Węgrzyn
Agnieszka Baran
Wełniany koc, kubek gorącej herbaty i tomik poezji to idealny zestaw na długie jesienne wieczory. Stanowi to znakomitą alternatywę do oglądania telewizji czy spędzania czasu na przeglądaniu kolejnych stron internetowych. W otaczającej nas każdego dnia gonitwie warto zatrzymać się na chwilę i głębiej zapoznać z twórczością poetycką. Godzi się to czynić szczególnie wtedy, kiedy ich autorzy są z naszego najbliższego otoczenia. Mimo to, niejednokrotnie zdarza się, że nie mamy pojęcia o tym, iż prawdziwi wirtuozi słowa mieszkają w pobliskim środowisku, a może nawet w sąsiedztwie. Aby to zmienić i bliżej zaznajomić się z lokalnymi twórcami w ubiegły czwartek, tj. 19 października 2017 r. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Błażkowej zorganizowało w naszej szkole spotkanie poetyckie „Jesień z Michalinami – z Klubem Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „. Mieliśmy okazję gościć reprezentantów wyżej wymienionego klubu. Spotkanie rozpoczęto powitaniem oraz przedstawieniem przez Prezes klubu Panią Marię Tomasik poszczególnych poetek: Alicji Antonik, Marii Hamlak, Krystyny Pilch oraz Bernadety Samborskiej. Przedstawienia swojej twórczości poetyckiej dokonywały zarówno same autorki, jak i uczniowie naszej szkoły, którzy z dumą zaznajamiali zebranych z kolejnymi wierszami. Na spotkaniu przedstawiono również niezwykłe dzieła Pani Teresy Macek wykonane techniką pergaminową oraz Pana Pawła Wałczyka, którego twórczość polega na tworzeniu niepowtarzalnych obrazów poprzez wypalanie rysunku w drewnie. Przedstawienie przez Panią Janinę Chochołek i Pana Pawła Wałczyka zabawnego skeczu o tematyce szkolnej stanowiło finał czwartkowego spotkania.
Grzegorz Baran