W dniu 2 grudnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole V edycja Gminnego Konkursu Matematyczno - Przyrodniczego dla uczniów klas VII i VIII. Konkurs ten jest organizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej po raz piąty, aby zachęcić uczniów z naszej gminy do rozwijania zainteresowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, a także umożliwić im sprawdzenie swych umiejętności i wiadomości na szczeblu gminnym.
Konkurs trwał 90 minut i składał się z dwóch etapów:
I etap - Test geograficzny (30 minut)
II etap - Test matematyczny (60 minut)
W konkursie uczestniczyło 15 uczniów w tym: 4 uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wróblowej, 7 uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach oraz 4 uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wróblowej
II miejsce - uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach
III miejsce - uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach
Uczniowie naszej szkoły: Kamil Bochnowski i Paulina Piątek zostali wyróżnieni w tym konkursie.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe zakupione w ramach środków finansowych z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brzyskach.
Nagrody wręczali: Wójt Gminy Brzyska - Pan mgr Rafał Papciak, Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej - Pani mgr Danuta Gąsior oraz opiekun konkursu - Pani mgr Justyna Iwanicka.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!
Justyna Iwanicka
Anna Bartosz
Beata Gorczyca
Uczniowie z klasy V zostali poproszeni o przygotowanie projektu dotyczącego „Opowieści z Narnii”. Celem tego zadania było zachęcenie młodzieży do przeczytania lektury obowiązkowej oraz rozwijanie ich zdolności plastycznych i technicznych. Piątoklasiści wykazali się dużą kreatywnością oraz umiejętnością czytania tekstu ze zrozumieniem, gdyż w niektórych przypadkach bardzo wiernie nawiązali do świata przedstawionego utworu.
Agata Rakoczy
W dniu 25.11.2019r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach odbył się gminny konkurs: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat małej ojczyzny. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Po przeprowadzeniu testu komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
III miejsce: Wiktoria Myszkowska kl. VIA i Karol Chudy VIA
IV miejsce zdobyli: Kamil Bochnowski kl. VIII, Michał Janik kl. IV i Amelia Myszkowska kl. VIA
V miejsce: Zuzanna Dziedzic kl. VIA i Joanna Ziemska kl. VII
VI miejsce: Jakub Przewoźnik kl. VII
W konkursie brały udział także Weronika Jędrzejczyk kl. VII i Paulina Kowalska kl. VII. Zwycięzcom gratulujemy.
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
29 listopada w naszej szkole odbyła się 14 edycja Gminnego Konkursu języka angielskiego "Reach for the sky". W tym roku konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: klas II - III oraz VII - VIII szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Do konkursu każda szkoła mogła zgłosić po 2 osoby w każdej kategorii. W kategorii uczniów klas II - III brało udział 6 uczniów, po 2 osoby z: Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wróblowej oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej. W kategorii uczniów klas VII - VIII rywalizowało 8 uczniów, po 2 z: Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wróblowej, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej oraz Zespołu Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej.
Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy z zakresu języka angielskiego, rozpowszechnianie zainteresowania językiem angielskim, a także kulturą i historią krajów anglojęzycznych. Poza tym, konkurs przyczynia się do integracji środowisk edukacyjnych z Gminy Brzyska.
Naszą szkołę reprezentowali w kategorii uczniów klas II - III: Oliwia Pacana oraz Bartłomiej Rakoczy, natomiast w kategorii klas VII - VIII: Kamil Bochnowski oraz Kacper Wołowiec. Najwyższy wynik uzyskał Kamil Bochnowski zdobywając II miejsce w Gminnym Konkursie języka angielskiego "Reach for the sky" w kategorii uczniów klas VII - VIII.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Agnieszka Baran
Ewelina Nosal
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbyła się trzecia edycja konkursu o temacie:„Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym”.Adresatem byli uczniowie szkół podstawowych z terenów wiejskich powiatu jasielskiego. Naszą szkołę reprezentował Jakub Przewoźnik, uczeń klasy VII. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym. Komenda Powiatowa Policji w Jaśle przygotowała wykład dla opiekunów z zakresu cyberprzestępczości.W przerwie młodzież wzięła udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej który przygotowali zawodowi strażacy. Każdy z uczestników otrzymał również materiały informacyjne przygotowane w ramach prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.Gratulacje dla młodzieży oraz opiekujących się nimi nauczycieli złożyli: kierownik PT KRUS w Jaśle Krzysztof Pec, komendant Powiatowej Państwowej Straży w Jaśle mł. bryg. Marek Górniak, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle mł. bryg. Piotr Śmietana, naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KP PSP w Jaśle bryg. Wacław Pasterczyk, komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł.insp. Robert Wróbel, rzecznik prasowy KPP w Jaśle podkom. Piotr Wojtunik, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kołaczyce Ryszard Brocławik, nadleśniczy Obrębu Ochronionego Żmigród Magurskiego Parku Narodowego Lesław Leśniak, sekretarz Gminy Brzyska Grzegorz Mikoś.
Katarzyna Czech
22 listopada 2019 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca tegoroczną edycję Konkursu VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Uczestniczyli w niej laureaci wraz z opiekunami, rodzicami oraz organizatorzy dyktanda i zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Gratulacje, dyplom laureata i zasłużoną nagrodę oraz życzenia dalszych sukcesów z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch odebrał uczeń naszej szkoły Michał Bochnowski. Warto podkreślić, iż znalazł się on w gronie 20 uczniów klas IV-VI nagrodzonych w całym województwie podkarpackim. Michałowi – specjaliście od ortografii, gratulujemy sukcesu.
Wspomnieć należy, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się również Karol Chudy oraz Michał Janik. Chłopcy, trzymamy za was kciukiw przyszłym roku.
Monika Węgrzyn
Agata Rakoczy
W dniu 11 listopada odbył się IX Gminny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny we Wróblowej. Tradycyjnie wzięli w nim uczniowie naszej szkoły: Kinga Maguda, Malwina Węgrzyn, Kinga Piątek, Weronika Pruchnik, Żaneta Żyguła, Weronika Jędrzejczyk oraz Joanna Ziemska. Gratulujemy im udanych występów.
Katarzyna Ptaszek
Renata Samborska
Monika Węgrzyn
Justyna Stasiak - Hawra
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
/Prawa dziecka - Marcin Brykczyński/
Poniżej w załączniku prezentujemy wykaz dodatkowych zajęć prowadzonych w naszej szkole od września.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie.
Przedszkolaki z grupy Krasnoludki i Pszczółki również uroczyście obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci przyniosły swojego ulubionego misia, aby się z nim bawić w przedszkolu. Wysłuchały z zainteresowaniem wiersza o najlepszej przytulance na świecie oraz za pomocą papieru kolorowego wykleiły przepięknego misia.
Na koniec dzieci ze swoimi maskotkami zaśpiewały piosenkę.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Renata Gajda
Uczniowie klasy VIII bardzo lubią pracować aktywnie z lekturami, dlatego na podsumowanie naszych rozważań o „Kamieniach na szaniec” stworzyli gazetkę. Jej głównym celem było usystematyzowanie wiedzy dotyczącej książki i realiów życia młodzieży w okupowanej Warszawie oraz przybliżenie młodszym kolegom i koleżankom zagadnień związanych z II wojną światową. W trakcie lekcji współpracowali, wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem.
Agata Rakoczy
Pszczółki z klasy "0" pilnie pracują. Oto efekty
Barbara Kuzak
Dawno, dawno temu… A może wcale niedawno…?
W prastarym lesie rosło magiczne drzewo. Z powalonej piorunem gałęzi dobry duch lasu wyrzeźbił trzy prześliczne koniki. Dwa z nich były czerwone jak zachodzące słonko, a trzeci biały jak księżyc. Czerwone koniki bawiły się ze sobą i ani myślały zaprosić do zabawy białego… A on tak bardzo chciał, by go polubiły, tak chciał być do nich podobny, że nie zauważył, że sam - właśnie taki, jaki jest - jest ważny i potrzebny i wiele znaczy dla całego lasu…
„Baśń o trzech konikach” to prosta opowieść inspirowana motywami ludowymi, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci.
Reżyseria: Marek A. Cyris
Obsada:
Julianna Dorosz
Sylwia Koronczewska-Cyris
Sylwia Zajkowska
Marcin Chomicki
Igor Fijałkowski
Marcin Ryl-Krystianowski
Scenografia: Jakub Psuja, Marek A.Cyris
Muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa
Konsultacje choreograficzne: Karolina Garbacik
Reżyseria światła: Michał Krugiołka
Realizacja dźwięku: Michał Wereda
Piosenka „Hejże tańczmy!”: Malina Prześluga (słowa), Piotr Klimek (muzyka)
Przedszkolaki z grupy Krasnoludki i Pszczółki obejrzały, dzięki łączom internetowym, cudowną baśń o tym, jak być prawdziwym przyjacielem.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak