W piątek 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11.11. na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży włączamy się w akcję "Szkoła do hymnu", która jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". W tym dniu organizujemy wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców, dziadków... Bądźmy razem w tym dniu! Świętujmy razem Święto Niepodległości!
Dnia 05.11.2019 uczniowi klas I – III odbyli wycieczkę do artKina w Krośnie w ramach realizacji projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej”. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmu „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”. Film ten to niezwykła historia pokazująca, iż nie wszystko można zaplanować, ale warto być wytrwałym. Siła przyjaźni głównych bohaterów zmienia postawę innych, którzy odkrywają wartość dbania o drugiego człowieka i radość z posiadania podobnego oparcia w partnerze. Mamy nadzieję, że obejrzany film dostarczył dzieciom wiele wrażeń.
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Stasiak - Hawra
25 października drużyna reprezentująca Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej w składzie: Piotr Węgrzyn i Jakub Przewoźnik z klasy VII zdobyła III miejsce w organizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku konkursie pod hasłem: „Z nurtem Wisłoki – poznajmy się”. Była to V edycja konkursu, a tegoroczne hasło to „Woda w krajobrazie”. Celem było zwrócenie uwagi różnych środowisk na znaczenie cieków i zbiorników wodnych w pejzażu, a także na problem narastającego deficytu wody.
Drużyna zaprezentowała plakat o tematyce ekologicznej, a także przedstawiła prezentację multimedialną pod hasłem: „Błażkowa dawniej i dziś”
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe oraz podziękowania skierowane dla nauczyciela opiekuna, jak i szkoły za promowanie postaw proekologicznych i patriotycznych związanych z regionalizmem.
Anna Bartosz
W dniu 29.10.2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią leśnik Gabrielą Markowicz z Nadleśnictwa Kołaczyce. Pani leśnik przeprowadziła zajęcia w ciekawy sposób, opowiadała o drzewach, nie zabrakło też zagadnień związanych z bezpieczeństwem (m.in. postępowanie po ukąszeniu przez kleszcza) i zasadach zachowania się w lesie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali ciekawe pytania. Dziękujemy pani Gabrysi za to spotkanie.
Marzena Reczek
Marchewka, pietruszka, por, dynia, cebula, rzodkiewka itd. stały się elementami kreatywnej układanki, fascynujących ozdób i magicznego stworka. Dziecięca wyobraźnia ożywiła powyższe warzywa, zamieniając je w warzywne ludki. Dzieci powtórzyły nazwy warzyw, miały okazję rozwijać motorykę małą – sprawność dłoni i palców, koordynację wzrokowo – ruchową, kształtowały umiejętność myślenia, kojarzenia i rozwijały wyobraźnię. Pierwszoklasiści świetnie się bawili, dzieci czerpały przyjemność z tworzenia i były bardzo dumne ze swoich warzywnych ludków.
Agnieszka Baran
Nauka ojczystego języka oraz czytanie pozycji z kanonu lektur nie musi być czymś, co uczniowie robią z konieczności, ale może to być połączone z dobrą zabawą, śmiechem oraz rozwijaniem ich zdolności. O łączeniu przyjemnego z pożytecznym przekonywali się ostatnimi czasy ósmoklasiści.
W ramach powtórzenia lektur do egzaminu musieli stworzyć scenki uwiecznione na fotografiach, które następnie na zajęciach były prezentowane. Zadaniem pozostałej części klasy było odgadnięcie tytułu i autora tekstu, do którego dany materiał się odnosi (jedno z zadań egzaminacyjnych polega na wskazaniu tych informacji w oparciu o fragment tekstu). Efekty pracy były ciekawe, a uczniowie przypominali sobie treść lektur.
Z kolei po zakończeniu omawiania powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza klasa ósma została poproszona o wykonanie ulotek reklamowych/folderów, które miały zachęcać do wykupienia wycieczki do Rzymu w ich biurze podróży. Celem tego zadania było rozwijanie zdolności plastycznych, powiązanie wiedzy z zakresu języka polskiego oraz geografii, ćwiczenie kompetencji kluczowych (porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna) oraz doskonalenie umiejętności stosowania perswazji (jeden z wymogów egzaminacyjnych).
Agata Rakoczy
Dnia 01.10.2019 roku zostało przeprowadzone w naszej szkole VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Dla uczniów była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie nauki o języku oraz metoda poznawania historii naszego kraju. Dyktando było podzielone na dwie kategorie wiekowe:
- klasy IV – VI,
- klasy VII – VIII.
Teksty poświęcone były zarówno bohaterom jak i samym wydarzeniom historycznym, więc udział w VII Dyktandzie stanowił pewnego rodzaju lekcję patriotyzmu. Głównymi celami konkursu było:
- popularyzowanie wiedzy dotyczącej poprawnej polszczyzny oraz wiadomości związanych z kulturą i historią narodową,
- doskonalenie poprawnej pisowni polskiej (w tym szczególnie nazw odnoszących się do odzyskiwania niepodległości przez Polskę – lata 1914 – 1989),
- pielęgnowanie narodowej historii, tradycji oraz kultury języka (kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów),
- rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się trzech uczniów: Michał Janik, Karol Chudy oraz Michał Bochnowski. Dnia 28.10.2019 roku w Dobrzechowie odbył się konkurs na szczeblu wojewódzkim. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę. Serdeczne podziękowania należy złożyć wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie Dyktanda, w szczególności Pani Dyrektor, pani Marzenie Reczek oraz pani Monice Węgrzyn.
Koordynator konkursu,
Agata Rakoczy
Tradycyjnie, w ostatnim tygodniu października, a w tym roku jednocześnie w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”, również uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarze wojenne nr 219 i nr 229 z I wojny światowej, gdzie pochowano wojskowych armii austro - węgierskiej oraz rosyjskiej. Uczniowie złożyli hołd poległym żołnierzom, na mogiłach położyli kwiaty i zapalili znicze.
Beata Gorczyca
Justyna Iwanicka
Katarzyna Ptaszek
Od najmłodszych lat uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły i przypominamy im, jak ważne jest zachowanie ich w naszej pamięci. Dlatego corocznym zwyczajem uczniowie klasy I, II i III wybrali się na pobliski cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Wyjście na cmentarz miało na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy i oddanie im hołdu. Na mogiłach uczniowie złożyli kwiaty i zapalone znicze. Cmentarz jest pamiątką po bitwach stoczonych w okolicach Błażkowej w latach 1914 – 1915, spoczywa na nim około 30 żołnierzy armii austro – wegierskiej.
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Stasiak - Hawra
W dniach od 25.10. do 5.11.2019r. w naszej szkole przeprowadzona będzie zbiórka zniczy, które w listopadzie zostaną zawiezione na polskie cmentarze we Lwowie i okolicy. Chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli prosimy o przyłączenie się do akcji.
Szkolne Koło Wolontariatu i PCK
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji. Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
Uczniowie naszej szkoły o tym pamiętają i co roku odwiedzają z nauczycielami cmentarze, miejsca pamięci narodowej, porządkują groby, uczestniczą w uroczystościach patriotycznych.
W tym roku, w którym wspominamy ważne wydarzenia - 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nasza szkoła dołączyła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”, aby w sposób szczególny uczcić pamięć ważnych postaci i wydarzeń. O naszych działaniach w ramach tej akcji będziemy informować na stronie internetowej.
W środę 23 października 2019 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Błażkowej odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej. Jest to pierwsze tak ważne wydarzenie dla pierwszoklasistów, które wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak, ks. Władysław Pykosz, Rodzice pierwszoklasistów oraz cała społeczność szkolna. Ceremonia rozpoczęła się przemówieniem pani dyrektor, która powitała wszystkich zebranych, a w szczególności małych bohaterów. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne z akompaniamentem Grzegorza Barana. Następnie przystąpili do pierwszego ważnego egzaminu, który zdaniem publiczności został zaliczony śpiewająco. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz upominki. W poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Błażkowej zostali przyjęci:Tomasz Antas, Nikola Gotfryd, Kamila Kowalska, Filip Kula, Adrian Łukasik, Nadia Nocek, Julia Obryk, Radosław Pacana, Jakub Piasecki, Michał Pruchnik, Lena Ramut, Nadia Ramut, Wiktor Samborski, Weronika Warzecha, Julia Wojnarska, Radosław Wójcik, Katarzyna Zyguła.
Agnieszka Baran
,,Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata, liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących?"
Uczniowie naszej szkoły: Julia Przepióra, Nikola Gotfryd, Aleksandra Hawra i Maciej Hawra wykonali prace plastyczne malowane na szkle. Ich prace biorą udział w Gminnym konkursie plastycznym ,,Jesień na szkle malowana’’. Życzymy powodzenia w konkursie i dziękujemy za udział.
Justyna Stasiak- Hawra
W klasach I-III oraz w zerówce i przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny ,,Barwy Jesieni”. W konkursie wzięło udział 44 uczniów. Wszystkie prace były piękne, ciekawe i starannie wykonane. Uczniowie wykazali się dużą znajomością różnorakich technik plastycznych. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział i gratulujemy zwycięzcom.
Kategoria przedszkole i zerówka
I miejsce Milena Obryk
II miejsce Hanna Paja
III miejsce Julia Pacana
Wyróżnienia:
Przemysław Szynal
Kacper Winiarski
Kategoria klas I- III
I miejsce Tomasz Antas
II miejsce Nadia Nocek
III miejsce Aleksandra Hawra
Wyróżnienia:
Julia Rachowicz
Kinga Maguda
Organizatorzy:
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Stasiak- Hawra
W dniu 17 października 2019 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Portu Lotniczego w Jasionce oraz Telewizji Rzeszów. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą ludzi na lotnisku i telewizji. Na lotnisku Panie przewodniczki opowiedziały nam jak wygląda odprawa bagażowa. Oglądaliśmy przedmioty, których nie wolno przewozić w bagażach. Przechodziliśmy przez specjalne bramki, które potrafią wykryć wszystkie metalowe przedmioty i prześwietlić bagaż. Tu mieliśmy okazję dowiedzieć się, czego nie należy wnosić na pokład samolotu i co zrobić, aby odprawa odbyła się szybko i sprawnie. Z tarasu widokowego oglądaliśmy start samolotu, co było wielką atrakcją dla wszystkich. Po zakończeniu odprawy poszliśmy spotkać się ze strażakami. Zobaczyliśmy nowoczesne wozy strażackie, a Pan strażak opowiedział nam, jakie zadania ma straż pożarna na lotnisku. W dalszej części wycieczki udaliśmy się do oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Zwiedzaliśmy archiwum, oglądaliśmy reżyserkę oraz studio nagrań. Mogliśmy się zobaczyć na nagraniu na żywo. Wszyscy byli zadowoleni. Na koniec wycieczki udaliśmy się na smaczny obiad.
Justyna Stasiak - Hawra
Agnieszka Baran
Monika Węgrzyn
Aktywny tryb życia i zdrowe nawyki żywieniowe są ogromnie istotne dla naszego zdrowia i należy je kształtować od wczesnego dzieciństwa. Dlatego, w miniony czwartek, najmłodsi uczniowie naszej szkoły zastosowali się do tej zasady. Wykorzystując dary jesieni, które znajdujemy w ogródku warzywnym i sadzie, zrobiona została pyszna i zdrowa surówka z marchewki i jabłuszka. Pierwszoklasiści chętnie się nią zajadali. Była to również dobra okazja do rozmowy o zdrowym odżywianiu oraz zasadach higieny. Chyba wszystkim smakowało…
Agnieszka Baran
Tradycyjnie, już po raz dziewiąty nasza szkoła była lokalnym organizatorem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Nasi uczniowie wzięli czynny udział w tym przedsięwzięciu. Specjalnie powołane patrole złożone z uczniów, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje, przeprowadziły wśród uczniów i pracowników szkoły egzamin. Były emocje, stres i dobra zabawa. Okazało się, że większość egzaminowanych przez ostatni tydzień pracowicie utrwalała umiejętność mnożenia i dzielenia w pamięci.
Dziękujemy uczniom za pomoc i duże zaangażowanie w organizację, a całej społeczności szkolnej za udział w naszej akcji i gratulujemy wspaniałych wyników egzaminu. Zapraszamy za rok.
Koordynatorzy: Beata Gorczyca
Justyna Iwanicka
W dniu 7.10.2019 r. przedszkolaki z grupy "Krasnali i grupy "Pszczółek" wybrały się do pobliskiego sklepu. Wycieczka miała na celu zapoznanie dzieci z wyposażeniem sklepu, pracą ekspedientki oraz rozpoznawanie warzyw i owoców znajdujących się na półkach w sklepie. Dzieci nazywały owoce krajowe i egzotyczne, wypowiadały się na temat swoich ulubionych owoców, tych które najczęściej kupują z rodzicami. Miały możliwość ich przeliczania, określania kształtu, wielkości i koloru. Przedszkolaki uczyły się również kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, używały form grzecznościowych.
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
"Idą, idą witaminki dla całej przedszkolnej rodzinki' to refren piosenki , którą śpiewały dzieci z grupy "Pszczółki" przed wykonaniem sałatki owocowej.
W dniu 03.10.2019r. przedszkolaki przyniosły różne owoce, potrzebne m.in. na zajęcia z j.angielskiego. Następnie w szkolnej jadalni każde dziecko pokroiło swój owoc, po czym wszystkie witaminowe smakołyki znalazły się w jednej wielkiej misce. Jabłka, gruszki, malinki, winogrona, śliwki, pomarańcze zostały polane jogurtem naturalnym. Dzieci jadły sałatkę ze smakiem, niektóre prosiły o dokładkę, chętnie też częstowały innych nauczycieli oraz kolegów i koleżanki z grupy "Krasnali".
Barbara Kuzak
Urszula Kopera