Kolędy w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością już od XVI wieku. Autorami kolęd byli głównie poeci i znani kaznodzieje. Kolędy śpiewane były przez Polaków w Złotym Wieku i podczas Zaborów. W czasach II Wojny Światowej na podstawie kolęd układano kolędy patriotyczne. Do czasów nam współczesnych w różnych śpiewnikach przetrwało ponad 500 kolęd i pastorałek. My również 2020 roku chętnie śpiewamy kolędy i pastorałki przy różnych okazjach. Jedną z nich był Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, który odbył się 12.01.2020 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzyskach. naszą szkołę reprezentowały uczennice: Kinga Piątek, Malwina Węgrzyn i Joanna Ziemska. Bardzo dziękujemy uczennicom za przygotowanie się do tego przeglądu.
Renata Samborska
Katarzyna Ptaszek
"To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka"./(Rudolph Giuliani/
Dnia 10.01. 2020 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie przygotowali Jasełka, wiersze, piosenki, tańce, aby uczcić tę uroczystość. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i uświetnienie naszej uroczystości. Życzymy im wszystkiego najlepszego. Uczniom dziękujemy za przygotowanie.
Renata Samborska
Justyna Stasiak-Hawra
Agnieszka Baran
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
W dniu 17 grudnia 2019r. odbył się w naszej szkole IX SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA", w którym wzięło udział 46 chętnych uczniów klas VI-VIII.
Celem konkursu jest rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie tabliczki mnożenia, rozwijanie sprawności rachunkowej, uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, kształcenie umiejętności zastosowania rachunków pamięciowych do rozwiązywania zadań praktycznych, wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym oraz wprowadzenie uczniów w atmosferę przyszłych egzaminów i konkursów.Zadania konkursowe były zróżnicowane pod względem stopnia trudności i zawierały działania z zakresu mnożenia w pamięci oraz zadania tekstowe wymagające zastosowania tych działań.
Oto najlepsi:
Klasa VI A
I Michał Bochnowski
II Aleksandra Maguda
III Dawid Jędrzejczyk
Kacper Wojnarski
Klasa VI B
I Kacper Opiela
II Kamil Mikoś
III Karolina Bokota
Piotr Wojdyła
Klasa VII
I Natalia Kurek
II Joanna Ziemska
III Jakub Przewoźnik
Klasa VIII
I Kamil Bochnowski
II Kacper Wołowiec
III Katarzyna Reczek
Laureaci otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez organizatora oraz Księgarnię „U Jacka” w Jaśle. Gratulacje!
Organizator: Beata Gorczyca
Bartłomiej Rakoczy wraz z klasą III przesłał życzenia świąteczne do Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa. W podziękowaniu Klub przysłał Bartkowi piłkę z autografami zawodników, a klasa dostała drobne upominki. Bardzo dziękujemy całemu Klubowi za prezent i list. Była to ogromna niespodzianka dla całej klasy, a szczególnie dla Bartka.
Justyna Stasiak-Hawra
Tuż przed świętami uczennice klasy VII należące do Szkolnego Koła PCKi Wolontariatu odwiedziły samotnych i najstarszych mieszkańców naszej wsi. Złożyły życzenia i przekazały drobne upominki świąteczne wykonane własnoręcznie przez uczniów i opiekunów. Podczas tych spotkań był czas na wspomnienia, ciekawe rozmowy, gorące uściski oraz serdeczne życzenia.
Opiekunowie:
Justyna Stasiak - Hawra
Monika Węgrzyn
W ramach zajęć programowych przedszkolaki oraz dzieci z zerówki zaprosiły panią pielęgniarkę na pogadankę o zdrowych nawykach żywieniowych i higienie. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowia, chętnie odpowiadały na pytania a zdobyte informacje postarają się wykorzystać w praktyce.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy w miesiącu listopadzie przyłączyli się do akcji zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej.
Szkolne Koło Wolontariatu i PCK
Dzieci z grupy Krasnoludki wzięły udział w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Miało to na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Wraz z nauczycielką przygotowały dekoracje nawiązującą do leśnych przygód świeżaków. Praca konkursowa na tyle się spodobała, że zdobyli wyróżnienie oraz fajne nagrody.
Agnieszka Reczek
W dniu 18 grudnia 2019 roku uczniowie klas VI-VIII zwiedzali w ramach lekcji z doradztwa zawodowego Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Program wycieczki był bardzo interesujący ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają a nawet współtworzyć. Na samym początku naszego zwiedzania uczniowie obejrzeli film o historii Huty Szkła w Krośnie oraz poznali proces wytapiania, grawerowania, ozdabiania szkła. Uczniowie mieli okazję widzieć z bliska ekspozycję krośnieńskiego muzeum, a po zejściu na najniższe piętro muzeum znaleźli się przy rozgrzanym piecu hutniczym. Tutaj mogli obserwować metody ręcznego formowania szkła przez hutników. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć ten proces, a śmiałkowie wydmuchać za pomocą piszczeli szklaną bańkę, Następnie czekały na wszystkich warsztaty, gdzie każdy miał okazję zdobienia własnej bombki choinkowej. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki.
Później uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek.
Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów.
Pobyt w Centrum zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością. Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów. Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miejsca.
Agnieszka Paja
Katarzyna Czech
Katarzyna Ptaszek
12 grudnia 2019 roku Kamil Bochnowski, Kacper Wołowiec oraz Jakub Przewoźnik pod opieką pani Eweliny Nosal reprezentowali naszą szkołę w kolejnej edycji gminnego konkursu z języka angielskiego - Wiedza o krajach anglojęzycznych zorganizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wróblowej. Najwyższy wynik zdobył Kamil Bochnowski zajmując III miejsce w gminie. Serdecznie gratulujemy!
Ewelina Nosal
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami żył sobie.....
W dniu 11.12.2019 roku w naszej szkole dzieci z przedszkola i klas od 1 do 3 obejrzały przedstawienie teatralne wystawione przez aktorów z Teatru Każdej Sztuki pt: "O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, przepięknej królewnie i królu Gwoździku". Bajka ta przybliżyła dzieciom tematykę wzajemnej pomocy, wartości odwagi i uczucia. Sztuka ta realizuje podstawowe zagadnienie wychowawcze, społeczne poprzez ukazanie walki dobra ze złem oraz tryumfu szlachetności. Wszystkim dzieciom podobał się spektakl, a w szczególności baśniowe postacie.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Renata Samborska
Agnieszka Baran
Justyna Stasiak - Hawra
Marzena Reczek
Uczniowie z naszej szkoły: Nikola Gotfryd, Radosław Wójcik, Zuzanna Łącka, Paulina Myszkowska, Krzysztof Reczek, Bartosz Wójcik, Szymon Rachowicz, Kacper Jędrzejczyk, Julia Przepióra, Julita Baran, Zuzanna Dziedzic, Aleksandra Maguda wzięli udział w konkursie plastycznym na stroik bożonarodzeniowy, organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. Wszystkie stroiki wykonane zostały bardzo starannie i pomysłowo. Dziękujemy uczniom za udział w konkursie i życzymy powodzenia.
Justyna Stasiak - Hawra
W dniu 2 grudnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole V edycja Gminnego Konkursu Matematyczno - Przyrodniczego dla uczniów klas VII i VIII. Konkurs ten jest organizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej po raz piąty, aby zachęcić uczniów z naszej gminy do rozwijania zainteresowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, a także umożliwić im sprawdzenie swych umiejętności i wiadomości na szczeblu gminnym.
Konkurs trwał 90 minut i składał się z dwóch etapów:
I etap - Test geograficzny (30 minut)
II etap - Test matematyczny (60 minut)
W konkursie uczestniczyło 15 uczniów w tym: 4 uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wróblowej, 7 uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach oraz 4 uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wróblowej
II miejsce - uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach
III miejsce - uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach
Uczniowie naszej szkoły: Kamil Bochnowski i Paulina Piątek zostali wyróżnieni w tym konkursie.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe zakupione w ramach środków finansowych z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brzyskach.
Nagrody wręczali: Wójt Gminy Brzyska - Pan mgr Rafał Papciak, Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej - Pani mgr Danuta Gąsior oraz opiekun konkursu - Pani mgr Justyna Iwanicka.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!
Justyna Iwanicka
Anna Bartosz
Beata Gorczyca
Uczniowie z klasy V zostali poproszeni o przygotowanie projektu dotyczącego „Opowieści z Narnii”. Celem tego zadania było zachęcenie młodzieży do przeczytania lektury obowiązkowej oraz rozwijanie ich zdolności plastycznych i technicznych. Piątoklasiści wykazali się dużą kreatywnością oraz umiejętnością czytania tekstu ze zrozumieniem, gdyż w niektórych przypadkach bardzo wiernie nawiązali do świata przedstawionego utworu.
Agata Rakoczy
W dniu 25.11.2019r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach odbył się gminny konkurs: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat małej ojczyzny. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Po przeprowadzeniu testu komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
III miejsce: Wiktoria Myszkowska kl. VIA i Karol Chudy VIA
IV miejsce zdobyli: Kamil Bochnowski kl. VIII, Michał Janik kl. IV i Amelia Myszkowska kl. VIA
V miejsce: Zuzanna Dziedzic kl. VIA i Joanna Ziemska kl. VII
VI miejsce: Jakub Przewoźnik kl. VII
W konkursie brały udział także Weronika Jędrzejczyk kl. VII i Paulina Kowalska kl. VII. Zwycięzcom gratulujemy.
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn