W dniu 9.03.2020r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999r. żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Chciano również zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących. Obchody tego święta są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. Na skutek migracji języki zacierają się, a w końcu giną. Językiem polskim posługuje się około 44 mln ludzi na całym świecie. Tak więc dbajmy o nasz język ojczysty, aby był piękny, czysty i poprawny .
Marzena Reczek
W ramach spotkań z przedstawicielami różnych zawodów, dnia 9 marca zorganizowano zajęcia z lekarzem weterynarii – Panią Agnieszką Kobos z Jodłowej. W spotkaniu uczestniczyły klasy I-III, zerówka i oddział przedszkolny. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza. Na zajęcia Pani weterynarz przywiozła pieska o imieniu „Mia” oraz wiele narzędzi pracy, których użycie demonstrowała przy pomocy chętnych uczniów. A tych nie brakowało… Uczniowie brali bardzo aktywny udział w spotkaniu, bawili się w leczenie chorej „Mii”, zadawali pytania Pani weterynarz, która przypominała wszystkim dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami domowymi i dzikimi oraz konieczności szczepień, odpowiedniej diecie i obowiązkowym przestrzeganiu higieny po zabawie z pupilem. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły dzieciom wiele radości, zwłaszcza kontakt z posłuszną i milutką „Mią”. Serdecznie dziękujemy Pani weterynarz za poświęcony czas i wspaniałą naukę poprzez zabawę. Uczniowie odwdzięczyli się Pani weterynarz przekazaniem zebranej karmy dla piesków w schronisku.
Wychowawczynie przedszkola i klas I-III
5 marca 2020r. 15 uczniów z kl. VII - VIII naszej szkoły wzięło udział w warsztatach z projektu „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP. Akademia Młodego Finansisty” realizowanego przez studentów – członków Koła Naukowego INTERKREATOR oraz pracowników Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół podstawowych zlokalizowanych w województwie podkarpackim w zakresie zarządzania finansami osobistymi oraz oszczędzania i inwestowania własnych pieniędzy, jak również zwiększenie wiedzy uczniów na temat problematyki kredytów, pożyczek i ubezpieczeń, instytucji wpływających na stabilność ekonomiczną i finansową kraju, przedsiębiorczości i kształtowania własnej kariery zawodowej.
Beata Gorczyca
W dniu 25.02.2020r. w Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie dzieci z naszego przedszkola oraz klasy pierwszej i trzeciej obejrzały spektakl teatralny w wykonaniu aktorów teatru Bohema pt.: „ Dziewczynka z zapałkami”. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie, uczyły się kultury odbierania sztuki. Po powrocie chętnie opowiadały o swoich wrażeniach i emocjach po obejrzeniu spektaklu.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Katarzyna Ptaszek
Renata Gajda
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, które obchodzone jest w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Historia tego święta związana jest z uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. W ten sposób chciano oddać hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.
Dlaczego 1 marca?
Data ta nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951roku władze komunistyczne zamordowały w więzieniu mokotowskim w Warszawie siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
2 marca 2020 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel, przygotowany przez klasę VIa i VIII poświęcony Żołnierzom Wyklętym.
Wspólnie dbajmy o pamięć o historii tych Żołnierzy!
Monika Węgrzyn
Serdecznie zapraszamy do udziału. Prace prosimy składać u opiekuna SU do dnia 23.03.2020.
W związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa oraz wydanymi przez Ministra Edukacji Narodowej rekomendacjami w zakresie profilaktyki zdrowotnej, 28.02.2020r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego P.Dyrektor przypomniała uczniom o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny, m.in. o potrzebie częstego i dokładnego mycia rąk, zasadach zachowania w razie kontaktu z osobami chorymi.
Szczegółowe informacje znajdują się m.in. na stronie Urzędu Wojewódzkiego:
https://rzeszow.uw.gov.pl/komunikaty/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie-informacja-mz/
27.02.2020r. Jakub Przewoźnik z kl.VII oraz Kamila Jarecka z kl.VIa wzięli udział w diecezjalnym etapie XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Do następnego etapu zakwalifikował się Jakub, a Kamila zajęła, po dogrywce, czwarte miejsce. Do udziału w olimpiadzie przygotowywał uczniów ks. Władysław Pykosz. Gratulujemy uczniom bardzo dobrych wyników, a Kubie życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Praca w gospodarstwie rolnym jest ciężka i niebezpieczna, charakteryzuje się sezonowym nasileniem prac oraz dużym ich zróżnicowaniem. Rolnik pracuje na wielu stanowiskach, które wymagają odmiennych umiejętności, a jednocześnie powodują liczne zagrożenia zdrowotne. Obowiązkiem rolnika jest zapewnienie sobie oraz osobą z min współpracującym bezpiecznych warunków pracy. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób mieszkających lub przebywających na wsi, musimy wiedzieć, co stanowi zagrożenie. Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci w naszej szkole dnia 24.02.2020 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami KRUS, na którym zostało omówione wyżej wymienione zagadnienie.
Renata Samborska
Justyna Stasiak –Hawra
Agnieszka Baran
W dniu 24 lutego 2020 roku 10-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Błażkowej wyruszyła po raz trzeci, z młodzieżą ze szkół jasielskich, na pieszy rajd turystyczny w Beskid Niski. Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle jest organizatorem projektu, w którym uczestniczymy. Klasa VII pod opieką Katarzyny Ciborowskiej, odkrywa zakątki Beskidu Niskiego, poznając walory fauny i flory.
W związku z alertem pogodowym, który miał trwać do godziny 10.00 zmodyfikowaliśmy trasę rajdu i wyruszyliśmy w południową część powiatu jasielskiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
W ośrodku szkoleniowym MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY W JAŚLE – OŚRODEK EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W OŻENNEJ, skosztowaliśmy ciepłej herbatki, po czym powędrowaliśmy w stronę granicy Polsko – Słowackiej, w kierunku Przełęczy Beskid nad Ożenną, wchodząc w iglasto – buczynowy las. Powitała nas piękna zima, bezwietrzna pogoda i cisza… Na ziemi łemkowskiej spotkaliśmy po drodze kapliczkę z połowy XIX wieku. Młodzież dowiedziała się o losach pierwszych osadników w pobliżu wsi Żydowskie, którzy budowali swoje zagrody, jednakże częste napady beskidników i silne wiatry zmusiły ludzi do przeniesienia osady. Po drodze mijaliśmy Kościół p.w. Matki Boskiej Śnieżnej w Grabiu. Obserwowaliśmy drzewostany leszczyny, buka, świerka, sosny, jodły, ścinkę drzew, ptactwo (sikora, myszołów, orlik). Przez chwilę szliśmy wzdłuż potoku Wotiasowy Potok, który jest dopływem Ryjaka, a ten dopływem Wisłoki, więc byliśmy w Dorzeczu Wisłoki, tak nam bliskiej. Rajd odbywał się na wysokości 500 – 600 m n.p.m, u podnóży Dębiego Wierchu, który wznosi się na wysokości 684 m n.p.m, będąc na osi granicy polsko – słowackiej. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość drugi raz w roku, zobaczyć śnieg, czyli prawdziwą zimę.
Całą wyprawę nadzorował ratownik GOPR oraz naukowi pracownicy MDK Jasło wraz z Panią dyrektor Grażyną Leńczuk.
Opiekun rajdu – nauczyciel wf:
KATARZYNA CIBOROWSKA
Wyniki konkursu na,, Najpiękniejsze Serce Walentynkowe ":
I miejsce - Weronika Węgrzyn, klasa III
II miejsce - Kinga Magda, klasa III
III miejsce - Tomasz Antas, klasa I
Wyróżnienia:
1. Gotfryd Nikola
2.Kula Filip
3.Nocek Nadia
4.Piasecki Jakub
5. Kieca Amelia
6.Łukasik Kamil
7.Rak Emilia
8. Karolina Woch
Gratulacje!
Katarzyna Czech
18.02.2020r. do naszej szkoły zawitali bardzo interesujący goście, a mianowicie Pani Monika Rakoczy - kosmetyczka z salonu kosmetycznego Mona Lisa oraz Pani Katarzyna Woch - fryzjerka z salonu fryzjerskiego Mil-Wera. Panie przybliżyły naszym uczniom specyfikę zawodu fryzjera i kosmetyczki. Pani kosmetyczka opowiedziała nam, na czym polega jej praca, o higienie oraz potrzebie dbania o zdrowie i wygląd. Omówiła zabiegi, które są wykonywane w salonie kosmetycznym. Przeprowadziła na modelach zabiegi pielęgnacyjne twarzy oraz dłoni. Pani fryzjerka przyniosła ze sobą przybory, które są potrzebne w salonie fryzjerskim. Zapoznała dzieci z pracą fryzjera. Zwróciła uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Dzieci miały również okazję do dzielenia się własnymi doświadczeniami. Pani fryzjerka odpowiedziała na wszystkie pytania dzieci, a także wykonała fryzury odważnym ochotnikom. Było nam miło gościć wyjątkowego modela, który ochoczo oddał się w ręce Pani Kasi. Serdecznie dziękujemy Paniom za bardzo interesujące spotkanie, które przybliżyło naszym uczniom te ciekawe, a zarazem bardzo odpowiedzialne zawody. Dziękujemy za czas poświęcony naszym uczniom, może wśród nich, po tym spotkaniu wyłonią się nowe talenty kosmetyczne lub fryzjerskie.
Wychowawcy klas I-VIII
W dniu 12.02.2020r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowo - walentynkowa. Wszystkie dzieci, ubrane w piękne kolorowe stroje, świetnie się bawiły. Było dużo zabaw, konkursów oraz super muzyka. Na koniec zostali wybrani królowa i król balu.
Wychowawczynie przedszkola i klas I-III
W środę 12 lutego 2020 roku uczennice klasy ósmej wzięły udział w warsztatach zawodoznawczych w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Są to zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych z powiatu jasielskiego mające na celu promocję szkolnictwa zawodowego, udzielenie wsparcia w zakresie podejmowania świadomych decyzji edukacyjno-zawodowych oraz doskonalenie kompetencji. Każda z uczennica miała do wyboru udział w zajęciach w pracowni projektowania odzieży, w pracowni fryzjerskiej, w pracowni cukierniczej oraz w pracowni analizy żywności. Nasze uczennice skorzystały z wszystkich możliwych warsztatów oraz zwiedziły budynki szkoły i nowocześnie wyposażone pracownie.
Udział w warsztatach to świetny pomysł dla uczniów, którzy interesują się fryzjerstwem, krawiectwem, modą, cukiernictwem, technologią żywności. Dzięki zajęciom uczennice klasy ósmej mogły sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i być może przyczyniły się do właściwego podjęcia dalszej drogi kształcenia. W ramach warsztatów prostowały włosy, kręciły loki, robiły sobie fryzury, malowały paznokcie. Ponadto miały okazję podpatrzyć pracę profesjonalistów, jak również spotkać swoje starsze koleżanki. Na koniec wszystkie otrzymały własnoręcznie dekorowane pierniczki walentynkowe.
Agnieszka Paja
W przedszkolnej grupie Pszczółek oraz Krasnali uroczyście obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka”, który przypada na 18 stycznia. Obchodzony jest na pamiątkę urodzin jego twórcy Alana Aleksandra Milne'a. Pierwsze przygody wesołego niedźwiadka ukazały się w 1926 roku w Londynie w książce pt. „Kubuś Puchatek”. Dzieci bawiły się wspaniale w „Stumilowym lesie”, do którego pojechały pociągiem. Tam szukały ogonka Kłapouchego, słuchały opowiadania o przyjaciołach Kubusia Puchatka, układały puzzle z postacią misia, którego wcześniej pokolorowały. Wszyscy wiedzą, że Puchatek jest wielkim łasuchem, dlatego nie mogło zabraknąć konkurencji „Wyścig do miodu”. Dla przedszkolaków była ona największą frajdą.
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
Urszula Kopera
Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. 30 stycznia uczniowie naszej szkoły wystawili dla społeczności szkolnej i rodziców przedstawienie jasełkowe „Z mędrcami pójdźmy do Betlejem”, przypominające wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uczniowie wcielili się w role Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, Heroda, zwierzątek przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy w wykonaniu uczniów kl. II, III, V, VIb, VII.
Monika Węgrzyn
Monika Mikoś
Justyna Stasiak- Hawra
Marzena Reczek
W dniu 29.01.2020r. do naszego przedszkola przyjechali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Błażkowej. Zapoznali dzieci z pracą strażaka, jaka jest niebezpieczna i odpowiedzialna. Pokazali, do jakich akcji mogą być wzywani, niektóre z nich zademonstrowali. Opowiedzieli o przyniesionych strojach, narzędziach i do czego mogą być wykorzystane. Dzieci były bardzo zainteresowane, zadawały dużo pytań, ale same również odpowiadały na zadane pytania. Wykazały się dużą wiedzą na temat pracy strażaków. Na koniec jeden ze strażaków przeczytał dzieciom bajkę - oczywiście o straży pożarnej, w ramach innowacji "Głośne czytanie dla przedszkolaków". Dzieci otrzymały odblaski dla bezpieczeństwa na drodze oraz słodkiego lizaka. Panom Strażakom bardzo dziękujemy.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Renata Gajda