17 maja 2016r. uczniowie z klas IV-VI pod opieką nauczycieli: Agnieszki Baran, Moniki Węgrzyn, Justyny Stasiak - Hawry i Beaty Gorczycy uczestniczyli w wycieczce do Parku Miniatur w Inwałdzie. Celem wycieczki było m.in. zainteresowanie historią i architekturą światowej sławy budowli, a także zapoznanie ich z cechami charakterystycznymi średniowiecznej osady, istotą wykonywanych rzemiosł, udział w wybranych formach rozrywki z czasów średniowiecza. Początek wycieczki był jednak nowoczesny - zwiedzanie wystawy Exploratorium, a w niej interaktywnych stanowisk, m.in. wodne Perpetuum Mobile, studnia nieskończoności, talerz plazmowy, lustra pełne śmiechu, peryskop laserowy, wielki wyścig kulek. Uczniowie zwiedzili potem średniowieczną Warownię, poznali z bliska pracę kowala, tkacza, garncarza i powroźnika. W Parku Miniatur zobaczyli wykonane w skali piękne budowle - Stadion Narodowy, Wieżę Eiffla, Wenecję, krzywą wieżę z Pizy, Tadż Mahal i in. "Chwile grozy" przeżyli w czasie seansu w kinie 5D zjeżdżając z zawrotną prędkością wirtualną kolejką górską. Najbardziej odważni weszli do domu strachów, czyli Egipt Horror Show, szukając mumii faraona. Na zakończenie skorzystali z wybranych atrakcji Lunaparku. Wszyscy stwierdzili, że było ciekawie i wesoło.
Beata Gorczyca
Dnia 11.05.2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzyskach odbył się II Gminny Przegląd Logopedyczny pod hasłem „Pięknie mówię”. W przeglądzie wzięło udział 5 uczniów z naszej szkoły:
Zuzanna Dziedzic- Kl. IIA
Amelia Myszkowska- Kl. IIA
Wiktoria Myszkowska- Kl. IIA
Jakub Przewoźnik- Kl. III
Joanna Ziemska- Kl. III
Zadaniem uczniów było piękne i wyraźne recytowanie wierszy z nagromadzonymi, trudnymi do wymowy, powtarzającymi się głoskami, a także powtórzenie skomplikowanych łamańców językowych oraz odgadnięcie zagadek słuchowych. Nasi uczniowie ze wszystkim poradzili sobie bez żadnych problemów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom przeglądu, gdyż ich poziom przygotowania był imponujący.
Magdalena Pięta
Henryka Rak
W dniu 4 maja 2016r. odbyła się akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana wspólnie przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Justyny Stasiak - Hawry i Katarzyny Ptaszek.W montażu słowno - muzycznym przedstawiono społeczności szkolnej historię uchwalenia przez Sejm Czteroletni ważnego dokumentu, który dawał Polsce szansę. Akt ten wprowadzał prawdziwą wolność, jednocześnie likwidując to, co niszczyło Polskę i ciągnęło ja na dno Europy. "Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisanej sercem i z myślą o nas. Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, bo to one stworzyły dzisiejszą radość, kolorem swoich wspomnień zabarwiły terażniejszość, odsłoniły słońce z chmur, zostawiły blask tamtych dni".
Dnia 30 kwietnia 2016r . uczniowie klasy VI: Sebastian Pruchnik , Dawid Łukasik i Paweł Samborski wystartowali w V Biegu Pamięci Senatora Stanisława Zająca.Gratulacje!
29 kwietnia 2016r. przeprowadzona została w naszej szkole próbna ewakuacja. Ćwiczenia odbywały się pod nadzorem jednostki OSP Błażkowa i miały na celu wskazanie uczniom i pracownikom szkoły prawidłowego postępowania i zachowania w przypadku realnego zagrożenia. W tym dniu naszą szkołę odwiedził wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak oraz radni, którzy obserwowali ćwiczenia.
W dniu 28 kwietnia 2016 r. uczeń klasy VI Kacper Wiatr wziął udział w eliminacjach na szczeblu powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, zajmując ostatecznie IV miejsce. Organizatorami eliminacji byli: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Uczestnicy zmierzyli się ze sobą w części pisemnej, w której musieli odpowiedzieć na trzydzieści pytań jednokrotnego wyboru, a osoby, które uzyskały największą liczbę punktów z części pisemnej, były zakwalifikowane do części ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pięć pytań przed komisją. Gratulujemy!
27 kwietnia 2016r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Sabina Stanek, Piotr Jarecki, Sebastian Pruchnik oraz Kacper Wiatr zajęła III miejsce w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Opiekunem drużyny był dyrektor Jan Czech. Gratulujemy!!!
8 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle odbyła się konferencja "Spotkanie z matematyką" oraz podsumowanie XV Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaśle – Pan Kazimierz Mikrut. W podsumowaniu konkursu, oprócz laureatów i wyróżnionych, wzięli udział ich rodzice, nauczyciele matematyki, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych Miasta Jasła i Powiatu Jasielskiego: Burmistrz Miasta Jasła – Pan Ryszard Pabian wraz ze swoim Zastępcą – Panią Elwirą Musiałowicz – Czech, Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła – Pan Henryk Rak oraz Starosta Jasielski – Pan Mariusz Sepioł. Uczeń klasy VI Sebastian Pruchnik zdobył wyróżnienie i w czasie tej uroczystości odebrał nagrodę. Podczas spotkania zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach wygłosili referaty matematyczne: "Otoczeni ciągiem Fibonacciego", "Czy są różne nieskończoności?", "Zagadnienie mostów królewieckich". Spotkanie uświetniły piosenki w wykonaniu uczennic Gimnazjum nr 1 w Jaśle: Kasi Ślusarczyk oraz Julii Zielińskiej.
Beata Gorczyca
Uczeń klasy VI Kacper Wiatr 12.04.2016r. odebrał nagrodę za II miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „DZIEJE NARODU POLSKIEGO W LATACH 1772 - 1914”. Gratulacje!
W dniu 6.04.2016 r. w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej, w którym wzięli udział: Dominik Pruchnik z kl. V oraz uczniowie kl. VI: Sebastian Pruchnik i Kacper Wiatr.
I miejsce w Turnieju zajął Kacper Wiatr i to on będzie reprezentował gminę Brzyska w konkursie powiatowym w Jaśle. III miejsce przypadło Sebastianowi Pruchnikowi. Opiekunem uczniów był dyrektor Jan Czech. Gratulujemy wspaniałych wyników!!!
Dnia 5 kwietnia 2016 r. w naszej szkole 19 uczniów klasy VI przystąpiło do sprawdzianu, którego napisanie jest koniecznym warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Rozwiazywali oni zadania zamknięte i otwarte o różnym stopniu trudności z zakresu języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Dla jednych było to trudne wyzwanie, dla drugich łatwiejsze. Każdy może spróbować swoich sił rozwiazując samodzielnie dzisiejszy test - jest on dostępny na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie -http://www.oke.krakow.pl/inf/. Oficjalne wyniki sprawdzianu zostaną ogłoszone 27 maja 2016r. Cała społeczność szkolna trzyma kciuki za naszych szóstoklasistów. Oby ich wysiłek zaowocował wysokimi wynikami.
Wychowawca kl. VI Beata Gorczyca
31 marca 2016r. dziennikarze odwiedzili Karola w szkole i w domu. Reportaż przedstawiła TVP Rzeszów 1 kwietnia. Zapraszamy do oglądania.
http://rzeszow.tvp.pl/24703763/karol-czeka-na-trudna-operacje-i-zbiera-pieniadze-na-leczenie
W niedzielę 13 marca w naszej szkole odbył się Kiermasz Wielkanocny. Podczas kiermaszu można było podziwiać oraz zakupić wielkanocne cudeńka. Wyroby rękodzielnicze: baranki, króliczki, kurczątka, pisanki, kraszanki, stroiki, koszyczki, palmy, kartki świąteczne, i wiele innych przygotowali uczniowie naszej szkoły. Większość ozdób została wykupiona jeszcze tego samego dnia. Pozostałe zostały rozprowadzone na terenie Urzędu Gminy w Brzyskach. Uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły także przez najbliższy tydzień dokonywali zakupów ozdób, tak aby żadna praca wykonana przez uczniów nie poszła na marne. Liczył się każdy grosz, gdyż cały dochód został przeznaczony na leczenie Karola Chudego. W sumie zebranych zostało 1728zł i 50gr na terenie szkoły oraz 130zł na terenie gminy. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, dyrekcji, pracownikom szkoły, uczniom oraz rodzicom, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Podziękowania składamy również Panu Wójtowi oraz jego pracownikom, a także Mateuszowi Kozubalowi oraz Danielowi Baronowi za pomoc w organizacji całej akcji.
Rodzice kl. II A
z wychowawcą Magdaleną Piętą
Płynie marzanna, marcowa panna,
za siódmy las,za siódmy las!
Mróz pożegnajmy,słońce witajmy,
już wiosny czas, już czas!
W dniu 21 marca 2016 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych przywitały wiosnę. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały piękne Marzanny - symbol zimy i wesołym, barwnym korowodem spacerowaliśmy w okolicach szkoły. Do przedszkola wróciliśmy z symbolami wiosny, uśmiechnięci, że nadeszła wiosna.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Uczniowie naszej szkoły z klas 1-3 i 4-6 wzięli udział w konkursie plastycznym na stroik wielkanocny, organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie klas 1-3. Wszystkie prace zostały starannie wykonane, każda z nich jest wyjątkowa i na pewno organizatorzy konkursu będą mieć trudności w wyborze czołowych miejsc. Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania za wykazanie się pomysłowością i oryginalnością w wykonywaniu swoich prac. A oto laureaci:
Szkoła Podstawowa kl. I-III:
III miejsce: Kamila Jarecka kl. II
Wyróżnienia:
Julia Przepióra kl. I
Jakub Przewoźnik kl. III
Kamil Mikoś kl. II
Szkoła Podstawowa kl. IV-VI:
II miejsce: Paweł Samborski kl. VI
Wyróżnienia:
Wiktoria Dębiak kl. V
ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII
JUSTYNA STASIAK - HAWRA
8 marca uczniowie klasy VI: Kacper Wiatr, Paweł Samborski, Sebastian Pruchnik, Maksymilian Wróbel, wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Historycznym dla uczniów klas VI. Temat przewodni konkursu to: „ DZIEJE NARODU POLSKIEGO W LATACH 1772 – 1914”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. Uczniowie do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem mgr Danuty Gąsior. Aktywnie zgłębiali swą wiedzę na zajęciach dodatkowych i sprawiało im to wielką satysfakcję, gdyż przy okazji dowiedzieli się wiele istotnych informacji i ciekawostek z historii Polski. Na szczególne uznanie zasłużył Kacper Wiatr, który zdobył II miejsce. Gratulacje!
Nauczyciel historii: Danuta Gąsior
Poniżej zamieściliśmy linki do regulaminów konkursów - jeden z nich skierowany jest do rolników ubezpieczonych w KRUS, a drugi do uczniów szkół podstawowych. Zapraszamy.
Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. W czasie trwania ferii nie można jednak zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też dnia 08.02.2016 r. dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I - III, odbyło się spotkanie profilaktyczno - edukacyjne z dzielnicowym gminy Brzyska Mieczysławem Wójcikiem. Przybliżył uczniom najważniejsze reguły, jakimi powinni kierować się podczas ferii, zarówno w kontaktach z osobami obcymi, jak również podczas zimowych zabaw. Przekazał najmłodszym wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie w warunkach zimowych, gdy droga jest zaśnieżona, a na dworze coraz szybciej robi się ciemno.
Dnia 29.01.2016r. Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym na wspólnym spotkaniu wywołała burzę mózgów - wszystko po to, by wymyślić, co zrobić, gdzie „uderzyć”, jaką akcję zorganizować, by jeszcze bardziej pomóc Karolowi - uczniowi naszej szkoły. Z owej burzy mózgów wyszedł pomysł składki na zakup napojów, które były sprzedawane dla dzieci na zabawie karnawałowej.
Później bez słowa sprzeciwu, wręcz z wielkim zapałem dołączyli do nas rodzice uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Nikogo nie trzeba było ani prosić, ani przekonywać- rodzice upiekli ciasta, rurki, amoniaczki, przygotowali galaretki, które niezastąpione mamy rozprowadzały w czasie zabawy karnawałowej. Także uczniowie klasy VI przychodzili do nauczycieli: pytali co jeszcze mogą zrobić - plakaty informacyjne promujące sprzedaż, dekoracje itp., proponowali także pomoc przy sprzedaży. Cały dochód z akcji został przeznaczony na leczenie chłopca. Wierzymy, że skuteczne.
Uczniowie klasy I przekazali kwotę 80zł w ramach zakupu ciasta. Zerówka oprócz przygotowanych smakołyków, przekazała 21zł. Łącznie z przekazanymi kwotami i środkami uzyskanymi ze sprzedaży smakołyków zebraliśmy 1051,40zł. To już 3938,40zł (razem z 2887zł- środkami uzyskanymi z jasełek i przeglądu kolęd), które przekazaliśmy na leczenie Karola Chudego.
Podczas zabawy karnawałowej dzieci bawiły się świetnie. Wybrano króla i królową balu. Fajnie żyć, pracować, uczyć się, bawić się w takim społeczeństwie, gdzie od najstarszych Gimnazjalistów do najmłodszych Maluszków wraz z Dyrekcją, Nauczycielami, Rodzicami przyświeca jedno hasło:
JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO.
Magdalena Pięta