10 listopada 2016r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pięknie przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zabrzmiały pieśni patriotyczne i poezja, był taniec narodowy i inscenizacja przypominająca rozbiory Polski.
„Święto Niepodległości – polskie święto narodowe – obchodzone jest co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Przez tak długi czas naszego kraju nie było, podzieliły go miedzy siebie trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja. Nie było polskiego rządu, polskich szkół, ale byli Polacy, którzy nigdy nie zapomnieli języka polskiego. Im też zawdzięczamy odzyskanie wolności pod koniec I wojny światowej. Właśnie 11 listopada 1918 roku władzę nad wojskiem przejął Józef Piłsudski, wielki polski polityk i mąż stanu.
Do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono to święto tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Potem wybuchła II wojna światowa i Dnia Niepodległości znowu nie było. Tym razem straciliśmy wolność na 5 lat. Po roku 1945, czyli po zakończeniu II wojny światowej, komunistyczne władze naszego kraju świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. I znów przez długie lata nie wolno było świętować 11 listopada.
Dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm przywrócił to święto pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest wolny od pracy i zajęć szkolnych. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W wielu miastach odbywają się uroczyste akademie i wieczornice”.
Źródło: www.superkid.pl
Listopad to międzynarodowy miesiąc poezji. W związku z tym w dniu 10.11.2016r. odbyło się spotkanie uczniów klasy VI z Jerzym Gronkiewiczem. Gość naszego spotkania to człowiek nieprzeciętny, z wykształcenia - lekarz, z zamiłowania – poeta. Młodym słuchaczom zaprezentował kilka swoich wierszy, niektóre nawet „ zaśpiewał” przy akompaniamencie gitary. Uczennica klasy VI Angelika Węgrzyn zaprezentowała również utwór poety pochodzący z tomiku „ Pośród skałek”. Na koniec autor rozdał kilka tomików swoich wierszy wraz z dedykacją.
Marzena Reczek
Na jeden dzień uczniowie i nauczyciele zastąpili halówki, tenisówki i inne smutne buty wesołymi kolorami i różnymi wzorami puchatych papuci, bamboszy i ciepłych skarpet. Uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w różnorodne kolorowe skarpety i kapcie. Pojawiły się między innymi tygrysy, leopardy, biedronki, psy, koty, króliki, ogromne koguty i żaby, Harry Potter oraz wiele innych ciekawych bamboszy. Wszystkie wspaniałe stroje można było zaprezentować podczas pokazu na przygotowanym wybiegu w świetle reflektorów i do rytmu muzyki.
Dzień bambosza miał nie tylko charakter rozrywkowy ale również edukacyjno-informacyjny. Już na tydzień przed tym nietypowym dniem na korytarzu pojawiły się regionalne nazwy związane z ,,obuwiem domowym". Wiele z nich zaskakuje nazwą. W Radomiu można usłyszeć słowo trepy/trepki, na Śląsku Laćki a jeszcze w innych regionach Polski: paputki, kapcie, paputy, laczki, kapetki, pantofki czy postoły. Pojawiło się również ponad 600 haseł związanych z tytułami książek, filmów, programów telewizyjnych ze słowem ,,bambosz" w tle.
Wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca, przyznane wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia dla uczestników. Zwycięzcy - Kamilowi Kapłonowi z klasy III gimnazjum – serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób udzielili pomocy - dziękujemy!
Katarzyna Czech
Przedszkolaki z zerówki przygotowały pyszna sałatkę owocową. Wykorzystały owoce krajowe i egzotyczne oraz jogurt naturalny. Dzieci z duzym zainteresowaniem przystąpiły do pracy, a później z równie ogromnym entuzjazmem do degustacji, prosząc o "dokładkę". Przedszkolaki chętnie dzielą sie z innymi, więc częstowały sałatką zarówno nauczycieli, jak i uczniów innych klas.
Barbara Kuzak
Uczniowie naszej szkoły - Jakub Przewoźnik z kl. IV i Martyna Sobota z kl. V, wzięli udział w X Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży 2016, organizowanym przez Jasielski Dom Kultury. Tematem tegorocznego konkursu była twórczość Henryka Sienkiewicza - ,,Sienkiewicz pędzlem i kredką’’. Dziękujemy uczniom za przygotowanie prac i udział w przeglądzie, zachęcamy również do udziału w konkursach plastycznych organizowanych w naszej szkole.
Justyna Stasiak- Hawra
Choć za oknem zimno, w naszej szkole eksplodowała gama żółtego i pomarańczowego koloru stworzona przez samych uczniów, którzy wzięli udział w zabawie po nazwą „Kolorowy Dzień”. Uczniowie założyli ubrania w tych kolorach. Do zabawy włączyli się również nauczyciele, a na korytarzu pojawił się ,,kolorowy stoliczek". Dzień zakończył się degustacją plasterków cytryny, które ochoczo zostały zjedzone przez uczestników. Dziękujemy wszystkim za udział.
Opiekunowie SU
Katarzyna Czech
Agnieszka Baran
W dniu 04.10.2016r dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce na przedstawienie teatralne pt: "Kopciuszek", które odbyło się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Bohema w bardzo oryginalnej wersji. Były śmieszne teksty i dużo muzyki. W bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.
Przedszkolaki z grupy młodszej i oddziału zerowego, pod kierunkiem swoich wychowawczyń, uczestniczyły w zajęciach interaktywnych. Praca z tablicą rozwija u dzieci umiejętność wykonywania złożonych poleceń, które aktywizują myślenie abstrakcyjne, angażują wszystkie zmysły.
Dzieci miały możliwość utrwalenia wcześniej poznanych treści dydaktycznych na temat środowiska leśnego: zwierząt, roślin, przyporządkowywały porom roku odpowiednie warunki atmosferyczne, wykazały się również znajomością drzew i ich owoców. Pracowały z dużym zainteresowaniem , które warunkuje łatwiejsze przyswajanie wiadomości.
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili cmentarze wojenne przed uroczystością Wszystkich Świętych. Oddając hołd poległym żołnierzom, złożyli kwiaty i zapalili znicze.
FOTORELACJA W ZAKŁADCE: ALBUM FOTOGRAFICZNY
26 października 2016r. nasza biblioteka włączyła się w obchody Światowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Jego celem było zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Hasło tegorocznych obchodów to: „Nie jestem sam, książkę – przyjaciela mam”. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli apel przygotowany przez przedszkolaków i uczniów klasy V.
Nauczyciel bibliotekarz: Marzena Reczek
W dniu 13 października 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - polskiego święta nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Pani dyrektor Danuta Gąsior powitała wszystkich zebranych - uczniów, nauczycieli, rodziców, Wójta Gminy Brzyska Pana Rafała Papciaka, radnych, a w szczególności nauczycieli emerytów. Uczniom i pracownikom złożyła życzenia z okazji ich święta. Montaż słowno - muzyczny przygotowali wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum - były podziękowania, życzenia, humor szkolny, piękny taniec i śpiew.
FOTORELACJA W ZAKŁADCE: ALBUM FOTOGRAFICZNY
W ramach obchodów VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbył się w naszej szkole VI SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA", w którym wzięło udział liczne grono chętnych uczniów klas IV-VI.
Celem konkursu było rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie tabliczki mnożenia, rozwijanie sprawności rachunkowej, uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, kształcenie umiejętności zastosowania rachunków pamięciowych do rozwiązywania zadań praktycznych, rozwijanie umiejętności myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania, wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym oraz wprowadzenie uczniów w atmosferę przyszłych egzaminów i konkursów.
Zadania konkursowe były zróżnicowane pod względem stopnia trudności i zawierały działania z zakresu mnożenia w pamięci oraz zadania tekstowe wymagające zastosowania tych działań.
Oto zwycięzcy:
Klasa IV
I Aleksandra Wypasek
Joanna Ziemska
II Jakub Przewoźnik
Julia Stanek
III Jakub Krajewski
Klasa V
I Katarzyna Kos
II Paulina Piątek
Katarzyna Reczek
III Konrad Węgrzyn
Klasa VI
I Wiktoria Dębiak
Żaneta Stelmach
Ewa Żyguła
II Gabriela Krajewska
III Angelika Węgrzyn
Gratulacje!
Organizator: Beata Gorczyca
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu miejscach i w wielu bibliotekach organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele w naszej szkole chętnie przyłączyli się do tej akcji. Wspólna lektura wybranych przez nas książek sprawiła nam wiele radości. PAMIĘTAJ! Zamiast siedzieć bezczynnie weź do ręki książkę i poczytaj.
NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ - MARZENA RECZEK
W czwartek 1 września 2016r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Cała społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum wspólnie uczestniczyła w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli: Pani Renaty Samborskiej i Pani Moniki Węgrzyn. Wójt gminy Brzyska Pan Rafał Papciak życzył sukcesów w zarządzaniu powierzonymi placówkami Pani dyrektor szkoły podstawowej Danucie Gąsior i Pani dyrektor gimnazjum Katarzynie Ptaszek, a dotychczasowemu dyrektorowi szkoły podstawowej Panu Janowi Czechowi złożył podziękowania za wieloletnią pracę.
Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów, a rodzicom wielu powodów do radości.
24 czerwca 2016r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii pięknie przygotowanej przez tegorocznych absolwentów gimnazjum. Wójt gminy Brzyska Pan Rafał Papciak nagrodził najlepszych uczniów za wyniki w nauce oraz za sukcesy sportowe. Pan dyrektor Jan Czech i Pani dyrektor Danuta Gąsior wręczyli uczniom świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzicom listy gratulacyjne i podziekowania, a wszystkim uczniom złożyli życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
W środę 22 czerwca uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy V - „Czerwony Kapturek szuka księcia”. To współczesna odsłona znanej wszystkim baśni. Główna bohaterka rusza w podróż „przez siedem gór, siedem rzek, siedem dolin...”, aby odnaleźć księcia poznanego przez Internet. W zabawnych przygodach towarzyszą jej postacie z różnych baśni. Przedstawienie skończyło się bardzo pouczającym morałem: „Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie!”
Marzena Reczek
20 czerwca 2016 r., zgodnie z naszą szkolna tradycją, uczniowie klas IV-V symbolicznie pożegnali najstarszych kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej. Zorganizowali wspaniałą zabawę z ciekawymi konkurencjami, przedstawili pamiątkową prezentację, a na zakończenie zaprosili wszystkich na poczęstunek.
13 czerwca 2016. został przeprowadzony konkurs czytelniczy dla klas IV- VI. Uczestniczyło w nim 21 uczniów. Celem konkursu było: rozbudzanie pasji czytelniczych, motywowanie uczniów do czytelnictwa, pobudzanie fantazji i wyobraźni uczniów, uaktywnianie uczniów poprzez udział w konkursach, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Oto wyniki:
I miejsce - Magdalena Kurek kl.VI
II miejsce - Katarzyna Reczek kl. IV
III miejsce - Kacper Wiatr kl.VI.
14 czerwca 2016. został zorganizowany konkurs czytelniczy dla klas I – III. Celem konkursu było: kształcenie umiejętności obcowania z książką - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wyrabianie umiejętności współdziałania i rywalizacji, pogłębianie wiedzy czytelniczej uczestników.
Wyniki w klasie pierwszej:
I miejsce - Gabriel Mikoś
II miejsce - Michał Janik
III miejsce - Maciej Blezień
Wyniki w klasie drugiej:
I miejsce - Patrycja Piątek kl.IIa
II miejsce - Karol Sobota kl.IIb
III miejsce - Karolina Bokota kl.IIb
Wyniki klasie trzeciej:
I miejsce - Jakub Przewoźnik
II miejsce - Joanna Ziemska
III miejsce - Weronika Jędrzejczyk.
GRATULUJEMY!
Marzena Reczek