W ramach obchodów VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbył się w naszej szkole VI SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY "MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA", w którym wzięło udział liczne grono chętnych uczniów klas IV-VI.
Celem konkursu było rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych, popularyzowanie tabliczki mnożenia, rozwijanie sprawności rachunkowej, uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, kształcenie umiejętności zastosowania rachunków pamięciowych do rozwiązywania zadań praktycznych, rozwijanie umiejętności myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania, wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym oraz wprowadzenie uczniów w atmosferę przyszłych egzaminów i konkursów.
Zadania konkursowe były zróżnicowane pod względem stopnia trudności i zawierały działania z zakresu mnożenia w pamięci oraz zadania tekstowe wymagające zastosowania tych działań.
Oto zwycięzcy:
Klasa IV
I Aleksandra Wypasek
Joanna Ziemska
II Jakub Przewoźnik
Julia Stanek
III Jakub Krajewski
Klasa V
I Katarzyna Kos
II Paulina Piątek
Katarzyna Reczek
III Konrad Węgrzyn
Klasa VI
I Wiktoria Dębiak
Żaneta Stelmach
Ewa Żyguła
II Gabriela Krajewska
III Angelika Węgrzyn
Gratulacje!
Organizator: Beata Gorczyca
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w wielu miejscach i w wielu bibliotekach organizowane jest wspólne, głośne czytanie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele w naszej szkole chętnie przyłączyli się do tej akcji. Wspólna lektura wybranych przez nas książek sprawiła nam wiele radości. PAMIĘTAJ! Zamiast siedzieć bezczynnie weź do ręki książkę i poczytaj.
NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ - MARZENA RECZEK
W czwartek 1 września 2016r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Cała społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum wspólnie uczestniczyła w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli: Pani Renaty Samborskiej i Pani Moniki Węgrzyn. Wójt gminy Brzyska Pan Rafał Papciak życzył sukcesów w zarządzaniu powierzonymi placówkami Pani dyrektor szkoły podstawowej Danucie Gąsior i Pani dyrektor gimnazjum Katarzynie Ptaszek, a dotychczasowemu dyrektorowi szkoły podstawowej Panu Janowi Czechowi złożył podziękowania za wieloletnią pracę.
Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów, a rodzicom wielu powodów do radości.
24 czerwca 2016r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii pięknie przygotowanej przez tegorocznych absolwentów gimnazjum. Wójt gminy Brzyska Pan Rafał Papciak nagrodził najlepszych uczniów za wyniki w nauce oraz za sukcesy sportowe. Pan dyrektor Jan Czech i Pani dyrektor Danuta Gąsior wręczyli uczniom świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzicom listy gratulacyjne i podziekowania, a wszystkim uczniom złożyli życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
W środę 22 czerwca uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy V - „Czerwony Kapturek szuka księcia”. To współczesna odsłona znanej wszystkim baśni. Główna bohaterka rusza w podróż „przez siedem gór, siedem rzek, siedem dolin...”, aby odnaleźć księcia poznanego przez Internet. W zabawnych przygodach towarzyszą jej postacie z różnych baśni. Przedstawienie skończyło się bardzo pouczającym morałem: „Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie!”
Marzena Reczek
20 czerwca 2016 r., zgodnie z naszą szkolna tradycją, uczniowie klas IV-V symbolicznie pożegnali najstarszych kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej. Zorganizowali wspaniałą zabawę z ciekawymi konkurencjami, przedstawili pamiątkową prezentację, a na zakończenie zaprosili wszystkich na poczęstunek.
13 czerwca 2016. został przeprowadzony konkurs czytelniczy dla klas IV- VI. Uczestniczyło w nim 21 uczniów. Celem konkursu było: rozbudzanie pasji czytelniczych, motywowanie uczniów do czytelnictwa, pobudzanie fantazji i wyobraźni uczniów, uaktywnianie uczniów poprzez udział w konkursach, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Oto wyniki:
I miejsce - Magdalena Kurek kl.VI
II miejsce - Katarzyna Reczek kl. IV
III miejsce - Kacper Wiatr kl.VI.
14 czerwca 2016. został zorganizowany konkurs czytelniczy dla klas I – III. Celem konkursu było: kształcenie umiejętności obcowania z książką - rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wyrabianie umiejętności współdziałania i rywalizacji, pogłębianie wiedzy czytelniczej uczestników.
Wyniki w klasie pierwszej:
I miejsce - Gabriel Mikoś
II miejsce - Michał Janik
III miejsce - Maciej Blezień
Wyniki w klasie drugiej:
I miejsce - Patrycja Piątek kl.IIa
II miejsce - Karol Sobota kl.IIb
III miejsce - Karolina Bokota kl.IIb
Wyniki klasie trzeciej:
I miejsce - Jakub Przewoźnik
II miejsce - Joanna Ziemska
III miejsce - Weronika Jędrzejczyk.
GRATULUJEMY!
Marzena Reczek
Dnia 13.06.2016r. klasa II A odwiedziła chorego kolegę z klasy. Uścisków dłoni, uśmiechów i radości ze wspólnego spotkania nie było końca. To kolejny przykład tego, że tworzymy zgrany zespół. Karol pamięta o nas, my pamiętamy o Karolku. Nasz kolega z klasy przywiózł nam drobne upominki z Rabki( tam gdzie miał przeprowadzoną operację) - my, chcąc się zrewanżować, daliśmy mu klasowy prezent. Mamy nadzieję, że we wrześniu dołączy do naszego zespołu klasowego. Karol czekamy na Ciebie!!!
Koledzy i Koleżanki z II A wraz z Wychowawcą.
26 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz Ortografii”, ktorego celem było: propagowanie idei poprawnej pisowni, dbałość o czystość i piękno języka polskiego, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii, zastosowanie w praktyce poznanych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Język polski, o czym wszyscy doskonale wiedzą, do łatwych nie należy. Fakt ten nie odstraszył jednak 11 uczestników konkursu, którzy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii i interpunkcji.
Z zawiłościami ortograficznymi najlepiej poradzili sobie:
I miejsce Sabina Stanek- kl. VI
II miejsce Natalia Stanek – kl. VI
III miejsce Sebastian Pruchnik – kl. VI
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy i umiejętności ortograficznych.
Monika Węgrzyn
W dniu 8 czerwca 2016 roku odbył sie w naszej szkole X Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, w którym wzięło udział 9 uczniów wyłonionych w eliminacjach przeprowadzonych w szkołach podstawowych gminy Brzyska. Nasza szkołę reprezentowali: Ewa Żyguła z kl.V, Piotr Jarecki i Sebastian Pruchnik z kl.VI. Uczniowie rozwiązywali test zawierający pytania otwarte i zamknięte o różnym stopniu trudności, m.in. na temat parków narodowych. Rozpoznawali też na ilustracjach rośliny i zwierzęta oraz wykazywali się znajomością pojęć związanych z ochroną przyrody. Oto laureaci:
I miejsce Wiktoria Gustek SP Brzyska
II miejsce Julia Nowak SP Brzyska
Marlena Nocek SP Brzyska
III miejsce Ewa Żyguła SP Błażkowa
Nagrody, ufundowane przez Wójta Gminy Brzyska Pana Rafała Papciaka, wręczył dyrektor szkoły Pan Jan Czech. Gratulujemy!
Organizator: Beata Gorczyca
6 czerwca odbył się w naszej szkole apel czytelniczy przygotowany w ramach realizowanego przez naszą placówkę „Programu upowszechniania czytelnictwa”, którego głównym celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Inscenizację przygotowali uczniowie klasy IV.
Marzena Reczek
W poniedziałek 06.06.2016r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z klas I-III uczestniczyły we wspaniałej wycieczce autokarowej do Wioski Indiańskiej ''Hokka Hey '' w Kunowej. Wyjazd udał się znakomicie, była piękna, słoneczna, pogoda. Humory nam dopisywały od początku do samego końca wycieczki. Na miejscu czekali na nas "Indianie", którzy zaproponowali nam wiele atrakcji m.in.: zwiedzanie mini ZOO, zabawy na torze przeszkód, dmuchany zamek, malowanie twarzy, własnoręczne wykonywanie opasek indiańskich. Po zabawie czekał na nas poczęstunek - smaczne, pachnące kiełbaski oraz słodkie drożdżówki. Wycieczka udała nam się wspaniale, wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Magdalena Pięta
Katarzyna Ptaszek
Uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI brali udział w konkursie plastycznym dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Celem konkurs było przybliżenie wiedzy dotyczącej bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie biorący dział w etapie szkolnym to: Paulina Piątek kl. IV, Kamil Bałucki kl. V, Angelika Węgrzyn kl. V, Paweł Samborski klasa VI.
Najlepszą pracą okazała się praca Pawła Samborskiego, który zdobył III miejsce w eliminacjach powiatowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcy.
Justyna Stasiak - Hawra
W dniu 6 czerwca 2016r. odbył się w naszej szkole XV Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, w którym wzięło udział 13 uczniów klasy V i VI. Najważniejsze cele tego konkursu to: popularyzacja wiedzy przyrodniczo – ekologicznej, zainteresowanie społeczności szkolnej problematyką ochrony przyrody, zwrócenie uwagi na stan środowiska,szczególnie najbliższego otoczenia oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania zagrożeń dla środowiska życia człowieka, roślin i zwierząt, a także zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Troje najlepszych uczniów:
Piotr Jarecki kl.VI.
Ewa Żyguła kl.V.
Sebastian Pruchnik kl.VI.
zakwalifikowało się do udziału w organizowanym przez naszą szkołę X Gminnym Konkursie Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, który odbędzie się 8 czerwca 2016r. Gratulujemy!
Organizator: Beata Gorczyca
W dniu 1 czerwca 2016 roku obchodziliśmy dzień patrona szkoły, który rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele parafialnym. Po mszy św. wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się akademia przygotowana wspólnie przez uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum. W montażu słowno - muzycznym pod hasłem "Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem" uczniowie przedstawili sylwetkę patrona naszej szkoły ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia, wielkiego kapłana i patrioty.
Na zakończenie uroczystości dyrekcja szkoły podstawowej i gimnazjum - Pan Jan Czech i Pani Danuta Gąsior podziękowali uczniom i nauczycielom za pięknie przygotowaną akademię oraz złożyli życzenia z okazji Dnia Dziecka, a przedstawiciele Rady Rodziców zaprosili uczniów na słodki poczęstunek.
23 maja 2016 roku odbył się w naszej szkole konkurs języka angielskiego. Była to już XII edycja gminnego konkursu pod nazwą "Reach for the Sky". Konkurs ten ma na celu motywowanie jak największej liczby uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy z zakresu języków obcych, rozbudzanie zainteresowania językiem angielskim, a także intergrowanie uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród 16 uczestników wyłoniono najlepszych uczniów. Tytułem laureata zostali wyróżnieni:
I miejsce - Weronika Źrebiec SP Wróblowa
II miejsce - Jakub Madejczyk SP Brzyska
III miejsce - Martyna Rolek SP Błażkowa
Patronat nad konkursem objął Pan Wójt Gminy Brzyska. Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.
Organizator: Agnieszka Baran
19 maja uczniowie naszej szkoły w składzie: Angelika Węgrzyn, Żaneta Żyguła, Wiktoria Myszkowska oraz Maciej Blezień wzięli udział w przeglądzie słowno - muzycznym zorganozowanym w Zespole Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej pod hasłem "Odszedłeś, lecz jesteś...", który poświęcony był wielkiemu Świętemu - Janowi Pawłowi II.
17 maja 2016r. uczniowie z klas IV-VI pod opieką nauczycieli: Agnieszki Baran, Moniki Węgrzyn, Justyny Stasiak - Hawry i Beaty Gorczycy uczestniczyli w wycieczce do Parku Miniatur w Inwałdzie. Celem wycieczki było m.in. zainteresowanie historią i architekturą światowej sławy budowli, a także zapoznanie ich z cechami charakterystycznymi średniowiecznej osady, istotą wykonywanych rzemiosł, udział w wybranych formach rozrywki z czasów średniowiecza. Początek wycieczki był jednak nowoczesny - zwiedzanie wystawy Exploratorium, a w niej interaktywnych stanowisk, m.in. wodne Perpetuum Mobile, studnia nieskończoności, talerz plazmowy, lustra pełne śmiechu, peryskop laserowy, wielki wyścig kulek. Uczniowie zwiedzili potem średniowieczną Warownię, poznali z bliska pracę kowala, tkacza, garncarza i powroźnika. W Parku Miniatur zobaczyli wykonane w skali piękne budowle - Stadion Narodowy, Wieżę Eiffla, Wenecję, krzywą wieżę z Pizy, Tadż Mahal i in. "Chwile grozy" przeżyli w czasie seansu w kinie 5D zjeżdżając z zawrotną prędkością wirtualną kolejką górską. Najbardziej odważni weszli do domu strachów, czyli Egipt Horror Show, szukając mumii faraona. Na zakończenie skorzystali z wybranych atrakcji Lunaparku. Wszyscy stwierdzili, że było ciekawie i wesoło.
Beata Gorczyca
Dnia 11.05.2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzyskach odbył się II Gminny Przegląd Logopedyczny pod hasłem „Pięknie mówię”. W przeglądzie wzięło udział 5 uczniów z naszej szkoły:
Zuzanna Dziedzic- Kl. IIA
Amelia Myszkowska- Kl. IIA
Wiktoria Myszkowska- Kl. IIA
Jakub Przewoźnik- Kl. III
Joanna Ziemska- Kl. III
Zadaniem uczniów było piękne i wyraźne recytowanie wierszy z nagromadzonymi, trudnymi do wymowy, powtarzającymi się głoskami, a także powtórzenie skomplikowanych łamańców językowych oraz odgadnięcie zagadek słuchowych. Nasi uczniowie ze wszystkim poradzili sobie bez żadnych problemów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom przeglądu, gdyż ich poziom przygotowania był imponujący.
Magdalena Pięta
Henryka Rak