Dnia 15 grudnia 2016 roku w Gimnazjum nr 1 w Jaśle odbył się XVI Jasielski Konkurs Matematyczny im. H. Steinhausa dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Wiktoria Dębiak i Ewa Żyguła. Ich zadaniem było rozwiązanie czterech trudnych zadań. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie Ewie Żygule, która zdobyła wyróżnienie. Dzięki temu w marcu weźmie udział w uroczystym podsumowaniu konkursu podczas konferencji matematycznej, która odbędzie się w l LO w Jaśle.
Beata Gorczyca
Jak co roku, w ostatni dzień przed przerwą świątęczną, w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej cała społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum spotkała się na uroczystym obiedzie. Swoją obecnością zaszczycili nas również: wójt Gminy Brzyska Pan Rafał Papciak oraz pracownik gminnej biblioteki Pan Grzegorz Baran. Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten czas w wyjątkowej świątecznej atmosferze. Uroczystość uświetnił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów i nauczycieli.
W dniu 20 grudnia 2016r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili wspólnie przygotowaną inscenizację jasełek. Historia narodzenia Jezusa ilustrowana pięknymi kolędami wszystkim bardzo się podobała.
źródło: www.gckicz-brzyska.pl
Dnia 16 grudnia 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Błażkowej odbył się szkolny konkurs języka angielskiego „Jingle Bells”. Konkurs był skierowany dla chętnych uczniów klas trzecich. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dotyczącej świąt, pogłębianie znajomości języka angielskiego, rozwijanie postawy charakteryzującej się wnikliwością i dociekliwością. W konkursie wzięło udział 12 uczniów , w tym jeden chętny uczeń z klasy drugiej - Michał Janik.
Laureatami konkursu zostali uczniowie klasy III A: I miejsce – Kamila Jarecka, II miejsce – Michał Bochnowski, III miejsce Kacper Wojnarski i Karol Chudy, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie (Weronika Ramut, Aleksandra Maguda, Karolina Bokota, Zuzanna Dziedzic, Wiktoria Myszkowska, Mikołaj Pikos, Kacper Chorąży) otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Nauczyciel j. angielskiego: Agnieszka Baran
14 grudnia 2016r., w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktyczno - edukacyjnej "Czad i Ogień. Obudź czujność" dotyczącej bezpiecznego sezonu grzewczego, odwiedzili naszą szkołę strażacy. Przekazali oni uczniom wiedzę na temat zagrożeń wynikajacych z nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i skutków niewłaściwej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest czad oraz jak rozpoznać objawy zatrucia tym gazem, który jest szczególnie niebezpieczny, gdyż jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. Strażacy rozdali uczniom ulotki informacyjne dla rodziców zawierające porady, jak uniknąć zagrożeń.
W dniu 07.12.2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią stomatolog i asystentką stomatologa. Panie wygłosiły ciekawą prelekcję dotyczącą higieny jamy ustnej oraz właściwej diety wspomagającej rozwój zdrowych zębów. Przedstawiły krótki film o tym, jak właściwie czyścić zęby i jamę ustną, wyjaśniły dzieciom czemu służy lakowanie zębów. Pani higienistka szkolna z humorem wyjaśniła zasady higieny osobistej i negatywnych skutków jej nieprzestrzegania. Dziękujemy jeszcze raz zaproszonym Paniom, a uczniów zachęcamy do stosowania się do ich wskazówek.
Justyna Stasiak-Hawra
W dniu 5 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Błażkowej na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z poetką ludową Panią Bernadetą Samborską, mieszkanką naszej gminy. Poetka mieszka w miejscowości Ujazd, jest członkinią klubu twórców ludowych „Michalina”.
Inicjatorem spotkania z poetką była Filia Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Błażkowej. Tytuł spotkania, jak również myśl przewodnia to: „Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje” według poetki ludowej Bernadety Samborskiej. W spotkaniu udział wzięli uczniowie i czytelnicy ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Błażkowej.
Na wstępie poetkę powitał pracownik GCKiCZ Grzegorz Baran i Pani Dyrektor Szkoły mgr Danuta Gąsior.
Aby wprowadzić uczestników spotkania w adwentowo - świąteczny nastrój Pani Bernadeta, opowiedziała o symbolice i znaczeniu adwentu, a całość dopełnił jej utwór pt. „ Godni czas”, który zaprezentowała uczennica II klasy gimnazjum Gabriela Czmil. Następnie Pani Bernadeta zaprezentowała swój utwór pt. „Polska wigilia”. Po wprowadzeniu przez poetkę w nastrój świąteczny, poprzez opowiadanie o tradycjach i zwyczajach wigilijnych, Pan Grzegorz wykonał utwór pt. „Maleńki Jezu”,dedykując go wszystkim zgromadzonym.
Następne wiersze prezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum,a zarazem czytelnicy GCKiCZ w Blażkowej. Uczeń klasy II gimnazjum Jakub Blezień zaprezentował wiersz pt. „Chrystus się rodzi”, kolejny utwór pt. „Noc wigilijna” zaprezentowała uczennica klasy V Martyna Sobota. Prezentację dzieł przerwało kilka słów poetki, wypowiedzianych w odniesieniu do Bożego Narodzenia. Następne wiersze zaprezentowały kolejno uczennica Angelika Węgrzyn klasa VI wiersz pt. „Boże Narodzenie” oraz uczennica klasy III gimnazjum Angelika Garduła wiersz pt. „Dobra nowina”. Kolejnym punktem spotkania było nawiązanie do osób samotnie spędzających wigilię, gdzie poetka zaprezentowała wzruszający do łez wiersz zatytułowany „ Ostatnia”. Na koniec uczennica klasy IV Gabriela Stasiak zaprezentowała utwór poetki pt. „Idą Święta”
Wszystkie utwory były prezentowane na odpowiednio dobranych podkładach muzycznych.
Świątecznym akcentem poetyckiego spotkania, do podkładu muzycznego w wykonaniu Pana Grzegorza, było wspólne zaśpiewanie kolędy pt. „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Spotkanie z poetką Panią Bernadetą, upłynęło w atmosferze zadumy i głębokim rozmyślaniu nad zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Myślę, że wśród uczestników spotkania nie brakowało łez i wzruszenia. Głównym założeniem spotkania było promowanie kultury oraz twórców wywodzących się z naszego regionu.
Organizator: Grzegorz Baran
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie. Z tej okazji odbył się konkurs na największego oraz najmniejszego misia. Posiadaczem największego misia został Bogdan Piątek z klasy II gimnazjum, a posiadaczką najmniejszego - Katarzyna Hawra z klasy VI. Zwycięzcy otrzymali ,,misiowe” pacynki na rękę.
Katarzyna Czech
Poniżej kilka mądrych cytatów z ,, Kubusia Puchatka”:
-A ty jak się masz? – spytał Puchatek.
– Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał.
Czuję się mniej więcej tak, jak ktoś, kto bujał w obłokach i nagle spadł.
I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było.
-Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.
Jest Biegun Południowy i jest chyba jeszcze Biegun Wschodni i Zachodni, choć ludzie nie lubią o nich mówić.
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.
Jeśli wskutek nadmiernego jedzenia utkniesz w drzwiach frontowych czyjegoś domku, będziesz zmuszony pozwolić swemu gospodarzowi używać twoich tylnych łapek zamiast wieszaka na ręczniki. Cóż, tak to bywa.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Kiedy zawołasz do króliczej norki:Hej, jest tam kto?, a głos z wnętrza odpowie:Nie!, to znaczy chyba, że nie jesteś mile widziany.
– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
Praca Pawła Samborskiego, który w ubiegłym roku szkolnym zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. Bezpieczni w ruchu drogowym, została opublikowana wraz z innymi nagrodzonymi pracami w kalendarzu na rok 2017 wydanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Publikacja pracy jest szczególną nagrodą. Jeszcze raz dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy innych uczniów do aktywnego uczestnictwa w konkursach plastycznych.
Justyna Stasiak-Hawra
W dniu 30.11.2016 r. odbyło się w szkole spotkanie z iluzjonistą, który zaprezentował magiczne sztuczki. Występ ubarwiony był solidną dawką humoru. Uczniowie z zapartym tchem obserwowali przedstawienie, jak również mieli możliwość pomagać iluzjoniście w sztuczkach. Wszyscy chętnie nagradzali każdy pokaz gromkimi brawami. Uśmiech dzieci nie nikł jeszcze przez dłuższy czas.
W dniu 24.11.2016 r. w naszej szkole przedszkolaki z oddziału przedszkolnego i zerowego spotkały się z panią pielęgniarką - Janiną Nowak. Dzieci przywitały zaproszonego gościa i ze skupieniem i wielką uwagą słuchały jak pani opowiadała o swojej pracy. Dzieci wypowiadały się na temat : Co szkodzi zdrowiu, a co sprzyja zdrowiu? Kto nas leczy, kiedy jesteśmy chorzy? Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Dnia 25 listopada 2016r. o godz. 9.40 odwiedziła naszą szkołę grupa animatorów "Zaelektryzowani" z interaktywnym spektaklem „Czy to magia? Nie, to czysta nauka”. Była to niestandardowa lekcja przyrody dla uczniów. W sposób bardzo ciekawy, widowiskowy, a zarazem wesoły i zabawny animatorzy prezentowali niezwykłe eksperymenty fizyczno –chemiczne.
W środę 23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Jest to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Samorząd Uczniowski zadbał o piękny wystrój sali gimnastycznej oraz magiczny kącik zwany „Strefą dobrej wróżby”. W naszej szkole uczennice klasy VI przeobraziły się w cyganki i wróżki przygotowując ciekawe wróżby. Te magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość, wróżyły ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Była też dobra muzyka i wiele wspólnych zabaw dla najmłodszych uczniów. Po wróżbiarskim wieczorku przyszedł czas na dyskotekę dla klas IV – VI. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły zajadając smakołyki przygotowane przez Radę Rodziców.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Agnieszka Baran
Uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Dębiak, Katarzyna Hawra i Michał Nocek wzięli udział w konkursie fotograficznym ,,Barwy jesieni’’ organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. Michał Nocek zdobył II miejsce, a Wiktoria Dębiak wyróżnienie. Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy, iż mimo niesprzyjającej aury podjęli się tego zadania.
Justyna Stasiak Hawra
W niedzielę 13 lisopada 2016r. w Zespole Szkół im. św. Maksymiliana Kolbego we Wróblowej odbył się VI Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej "Ojczyzno ma" pod honorowym patronatem Wójta Gminy Brzyska Rafała Papciaka. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maciej Blezień i Żaneta Żyguła z klasy II, Wiktoria Myszkowska z IIIa, Weronika Jędrzejczyk z klasy IV oraz Angelika Węgrzyn z klasy VI.
FOTOGRAFIE: STANISŁAW BUŁAT
W dniu 11 listopada 2016r. o godz. 9:00 w kościele parafialnym w Brzyskach odbyła się uroczysta msza św. w 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy, strażacy OSP, dyrektorzy szkół oraz uczniowie z pocztem sztandarowym i okoliczni mieszkańcy. Pod urzędem gminy została podniesiona flaga, a przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak podziękował zgromadzonym za przybycie i uczestniczenie w tak ważnym dla nas święcie.
Agnieszka Reczek
Katarzyna Czech