Jak co roku, tak i w 100-lecie Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy I i II zanieśli kwiaty, zapalili znicze na grobach żołnierzy znanych i nieznanych, pochowanych na cmentarzu wojennym nr 219 w Błażkowej. Żołnierze oddali życie walcząc podczas I wojny światowej. Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci… Uczniowie z należytym szacunkiem oddali im hołd.
Justyna Stasiak-Hawra
Renata Samborska
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a my w przedszkolu kontynuujemy czytanie dla przedszkolaków. W dniu ogólnopolskiej akcji czytania w naszym przedszkolu gościliśmy bibliotekarza z Gminnej Biblioteki Pana Grzegorza Barana. Przeczytał on dzieciom piękną bajeczkę o zwierzątkach. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały tekstu i chętnie odpowiadały na zadane pytania. Przez cały rok szkolny postaramy się zapraszać gości do przeczytania bajek w ten sposób będziemy zachęcać dzieci do czytania.
Agnieszka Reczek
W dniu 15.10.2018r. przedszkolaki oraz klasa O uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Brzysk. Odwiedzili salon kosmetyczny i fryzjerski. Dzieci z bliska mogły zobaczyć na czym polega praca fryzjerki i kosmetyczki. Mogły zapoznać się z wyposażeniem zakładu. Przedszkolaki skorzystały również z usługi modelowania fryzur oraz malowania paznokci. Wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek od pań. Dzieci zapoznały się również z pracą na poczcie oraz w banku. Najwięcej radości sprawiła im zabawa w parku. Mogły biegać i bawić się do woli oraz szukać skarbów czyli darów jesieni. Do przedszkola wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Agnieszka Baran
Marzena Reczek
Renata Gajda
40 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski. Większość ludzi na świecie nie wiedziała, kim jest Wojtyła - niektórzy sądzili, że to afrykański kardynał. Naród polski eksplodował szczęściem, dumą, uniesieniem. Tak rozpoczął się jeden z najdłuższych, jak do tej pory, pontyfikatów. Nasi uczniowie z klasy III gimnazjum, aby uczcić to ważne wydarzenie przygotowali uroczysty apel. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży ważne wydarzenia z życia Jana Pawła II. Na koniec Kornelia Węgrzyn zaśpiewała ulubioną pieśń naszego papieża - „Barkę”.
Justyna Stasiak- Hawra
Monika Węgrzyn
Marzena Reczek
12 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku uczniowie przygotowujący akademię postanowili uhonorować wszystkich pracujących w bieżącym roku szkolnym nauczycieli Nagrodami - "Oskary 2018". Bo przecież życie to film, szkoła to plan filmowy, a nauczyciele i uczniowie to aktorzy, którzy wspólnie odgrywają swoje role zapisane w scenariuszu, jakim jest program nauczania. Reżyserem jest nasza Pani Minister, a montuje to wszystko nasza Pani Dyrektor. Nauczyciele nominowani byli w różnych kategoriach, uczniowie wyłonili zwycięzców w każdej kategorii. Grono Pedagogiczne naszej szkoły otrzymało nagrody w rozmaitych kategoriach: Mikrofon Roku, Gorący Uśmiech, Bratnia Dusza, Złote Lusterko, Chodziarz Roku, Sokole Oko, Pasterz Zabłąkanych Owieczek, Złoty Słowik, Debiut Roku, Strażnik Poprawnej Polszczyzny oraz Społecznik Roku. Honorowego Oskara przyznano Pani Dyrektor Danucie Gąsior za dźwiganie na swoich barkach ciężaru obowiązków związanych z zarządzaniem naszą placówką.
Na uroczystość przybył również Wójt Gminy Brzyska, Pan Rafał Papciak który złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na zakończenie dyrektor szkoły, Pani Danuta Gąsior podziękowała uczniom, którzy przygotowali tę uroczystość, nauczycielom i pracownikom obsługi za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Katarzyna Czech
Katarzyna Ptaszek
Justyna Iwanicka
Ewelina Nosal
Uczniowie klasy I i II biorą udział w cyklu edukacyjnym Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Program ten polega na udziale uczniów przez cały rok szkolny w projekcjach kinowych dla uczniów szkół podstawowych klas I-III. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN. Cykl edukacyjny przeprowadza artKINO w Krośnie. Pierwsza projekcja filmowa odbyła się w dniu 10-10-2018r. Uczniowie obejrzeli zestaw krótkich filmów: Różne strony świata. Tematem przewodnim filmów są podróże. Dzięki swoim wędrówkom bohaterowie mają możliwość stawiać czoła różnym przeciwnościom losu, konfrontują się z problemami niepełnosprawności i lęku przed odrzuceniem. Naszym uczniom bardzo podobały się filmy i nie mogą się już doczekać następnej projekcji.
Justyna Stasiak-Hawra
Renata Samborska
Marzena Reczek
W dniu 9 października 2018r., w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy Va i VI wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarz wojenny nr 229 z I wojny światowej, gdzie pochowano 88 wojskowych armii austro - węgierskiej oraz rosyjskiej. Uczniowie złożyli hołd poległym żołnierzom, na mogiłach położyli kwiaty i zapalili znicze.
Wychowawcy: Agnieszka Baran
Beata Gorczyca
W dniu 28 września 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – WMTDay. Specjalnie powołane patrole złożone z uczniów, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje w postaci testu ze znajomości tabliczki mnożenia, przeprowadziły wśród uczniów i pracowników szkoły egzamin. W klasach natomiast odbywała sie zacięta rywalizacja, ponieważ zorganizowano gry i zabawy dydaktyczne, podczas których uczniowie rozwiązywali na monitorze interaktywnym zadania i problemy, w których należało wykorzystać umiejętność sprawnego mnożenia w pamięci. Były emocje, trochę stresu, ale przede wszystkim dobra zabawa, bo okazało się, że większość egzaminowanych może pochwalić się umiejętnością mnożenia i dzielenia liczb w pamięci.
Dziękujemy uczniom za pomoc i duże zaangażowanie w organizację, a całej społeczności szkolnej za udział w naszej akcji. Gratulujemy wspaniałych wyników egzaminu. Zapraszamy za rok.
Koordynatorzy: Beata Gorczyca
Agnieszka Baran
Justyna Iwanicka
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to w naszym kraju zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym roku, zgodnie z hasłem: „Książka to- mistrz, co darmo nauki udziela – kto ją lubi, doradcę ma i przyjaciela” przygotowaliśmy apel, na którym to uczniowie poznali niektóre zalety książek.
Książka:
pozwala nam zrozumieć siebie i innych,
dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturze,
wzbogaca wyobraźnię,
pozwala nam rozwijać język i słownictwo,
rozwija myślenie.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości recytowane były również przez uczniów kl. III gimnazjum wiersze niepodległościowe. Chętni uczniowie czytali fragmenty znanych utworów, a uczennice kl. II przeczytały bajkę o rzepce.
Marzena Reczek
Agata Rakoczy
Monika Mikoś
Katarzyna Czech
Organizator: Biblioteka szkolna w Błażkowej (opiekun - Marzena Reczek, nauczyciel języka polskiego - Agata Rakoczy, wychowawca świetlicy - Monika Czech, nauczyciel plastyki - Katarzyna Czech).
Cele konkursu:
- zachęcenie do czytania książek,
- rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej,
- rozwijanie zainteresowania literaturą,
- upowszechnianie czytelnictwa,
- rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi,
- rozwijanie zdolności plastycznych,
- promocja biblioteki.
Warunki uczestnictwa:
- udział mogą wziąć uczniowie klas IV-VI,
- organizator nie przyjmuje prac zbiorowych,
- prace muszą być wykonane samodzielnie,
- do każdej pracy należy dołączyć na odwrocie metryczkę (imię i nazwisko ucznia oraz klasę),
- złożenie pracy jest równoznaczne z akceptacją warunków regulaminu.
Zadanie konkursowe: zaprojektowanie frontowej strony okładki do książki dla dzieci. Ważne jest, aby autor zawarł w pracy interpretację treści, naśladując istniejącą publikację lub stworzył własną wizję okładki.
Forma pracy:
- dowolna (proponowane techniki: pastele, farba plakatowa, tusz kolorowy, ołówek, pisak, kredki),
- projekt powinien zawierać tytuł książki, nazwisko autora oraz formę graficzną nawiązującą do tytułu książki i wprowadzającą w jej treść.
Termin dostarczenia pracy: do dnia 20.10.2018 roku.
Kryteria oceny pracy:
- sposób ujęcia tematu,
- walory artystyczne,
- oryginalność projektu,
- kompozycja,
- własna interpretacja.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego to często dla młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w istotnej dla nich sprawie. Od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. Zatem szkoła stara się pokazać wszystkim uczniom, że ich głos ma znaczenie, zachęcając ich w ten sposób do wyrażania własnej opinii. Aktywny udział w wyborach do Samorządu Uczniowskiego stanowi świetną lekcje demokracji. Dnia 19.09.2018r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbyły się na trzeciej godzinie lekcyjnej. Nad prawidłowym głosowaniem czuwała Komisja Wyborcza, której przewodniczył Sebastian Pruchnik. Na koniec komisja otworzyła urnę i podliczyła głosy.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Przewodniczący: Kornelia Węgrzyn kl. III G
Zastępca przewodniczącego: Michał Nocek kl. VIII
Opiekun SU: Agnieszka Baran
W dniu 18 września, po teoretycznym przygotowaniu, nasze przedszkolaki wyruszyły na pobliskie przejście dla pieszych, aby w praktyce móc wykorzystać poznaną wiedzę. Bardzo dobrze opanowały poznane zasady, wiedziały jak należy zachować się, aby przejść na drugą stronę drogi. Uważamy, że zdobytą wiedzę będą wykorzystywać w drodze do przedszkola.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
W dniu 7 września 2018r. uczniowie z klasy 0, I, II uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Posterunku Policji w Kołaczycach. Panowie policjanci uczyli naszych uczniów jak prawidłowo zachować się w drodze do i ze szkoły. Poruszyli również bardzo ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa dzieci podczas zabaw oraz właściwego zachowania dzieci, gdy na swojej drodze spotkają groźnego psa. W czasie spotkania policjanci przypomnieli dzieciom, jak należy postąpić, gdy ktoś obcy zaczepia ich na ulicy lub puka do drzwi domu. Dziękujemy Panom policjantom za ciekawe spotkanie, a uczniom za uwagę.
Justyna Stasiak- Hawra
Renata Samborska
Barbara Kuzak
Agnieszka Baran
22 czerwca 2018 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie w akademii przygotowanej przez tegorocznych absolwentów gimnazjum. Wójt gminy Brzyska Pan Rafał Papciak nagrodził najlepszych uczniów za wyniki w nauce oraz za sukcesy sportowe. Pani dyrektor Danuta Gąsior wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzicom listy gratulacyjne i podziękowania.
Jak co roku, dzień przed zakończeniem roku szkolnego, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej aby podsumować pracę uczniów w roku szkolnym 2017/2018. W tym dniu Pani dyrektor Danuta Gąsior wręczyła zasłużonym uczniom dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców i nauczycieli. Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
W dniu 20.06.2018r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Z naszej szkoły jedna uczennica klasy pierwszej Martyna Faryj odebrała nagrodę za wyróżnienie w Jubileuszowym X Konkursie Plastycznym "Bezpieczni w ruchu drogowym". Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.
Bożena Łukowicz
Zbliżają się wakacje - czas, kiedy dzieci, młodzież i dorośli wypoczywają nad wodą, w górach, na koloniach i obozach. W środę 13.06.2018r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z dzielnicowym sierżantem sztabowym Krzysztofem Żychowskim, który przypomniał wszystkim zasady zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz w różnych miejscach wakacyjnego wypoczynku.
Jednym z najważniejszych zadań biblioteki jest promocja czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej oraz wdrażanie i zachęcanie dzieci do czytelnictwa od najmłodszych lat. W ramach popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Błażkowej zorganizowało spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem, które odbyło się 28 maja 2018r. Spotkania autorskie są potrzebne zarówno pisarzom jak i czytelnikom, ponieważ służą promocji książek oraz ich twórców. Są okazją do poznania pisarzy, uczą odbioru literatury, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III mieli możliwość spotkania i rozmowy z autorem pond 100 bajek dla dzieci. Podczas spotkania autor zadawał pytania dotyczące znajomości bajek. Młodzi czytelnicy, którym udało się najlepiej odpowiedzieć na pytania zostali nagrodzeni upominkami, a należeli do nich: Weronika Węgrzyn, Michał Janik i Julia Przepióra. Ponadto, istniała możliwość uzyskania autografu oraz zakupu książki pisarza.
Grzegorz Baran
Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej w dniu 5. marca 2018 roku wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z wiedzy ogólnej OLIMP SCHOOL.
Z klasy I Kinga Maguda, Oliwia Pacana, Weronika Węgrzyn zdobyły 2 miejsce w Polsce, Amelia Kieca zdobyła 4 miejsce, a Martyna Faryj 5 miejsce. Z klasy III Janik Michał zdobył 2 miejsce,
Nikola Jasik zdobyła 5 miejsce, Szymon Rachowicz zdobył 8 miejsce, a Gabriel Mikoś i Wiktoria Bargieł zdobyli 11 miejsce w Polsce.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, reprezentowanie naszej szkoły. Laureatom gratulujemy zdobytych miejsc.
Bożena Łukowicz
Renata Samborska