Pszczółki z klasy "0" pilnie pracują. Oto efekty
Barbara Kuzak
Dawno, dawno temu… A może wcale niedawno…?
W prastarym lesie rosło magiczne drzewo. Z powalonej piorunem gałęzi dobry duch lasu wyrzeźbił trzy prześliczne koniki. Dwa z nich były czerwone jak zachodzące słonko, a trzeci biały jak księżyc. Czerwone koniki bawiły się ze sobą i ani myślały zaprosić do zabawy białego… A on tak bardzo chciał, by go polubiły, tak chciał być do nich podobny, że nie zauważył, że sam - właśnie taki, jaki jest - jest ważny i potrzebny i wiele znaczy dla całego lasu…
„Baśń o trzech konikach” to prosta opowieść inspirowana motywami ludowymi, która przypomina, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci.
Reżyseria: Marek A. Cyris
Obsada:
Julianna Dorosz
Sylwia Koronczewska-Cyris
Sylwia Zajkowska
Marcin Chomicki
Igor Fijałkowski
Marcin Ryl-Krystianowski
Scenografia: Jakub Psuja, Marek A.Cyris
Muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa
Konsultacje choreograficzne: Karolina Garbacik
Reżyseria światła: Michał Krugiołka
Realizacja dźwięku: Michał Wereda
Piosenka „Hejże tańczmy!”: Malina Prześluga (słowa), Piotr Klimek (muzyka)
Przedszkolaki z grupy Krasnoludki i Pszczółki obejrzały, dzięki łączom internetowym, cudowną baśń o tym, jak być prawdziwym przyjacielem.
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele p.w. Marii Magdaleny w Brzyskach. Do świątyni przybyły poczty sztandarowe szkół, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele władz samorządowych. Po nabożeństwie poczty sztandarowe oraz uczestnicy przemaszerowali na plac obok Urzędu Gminy, gdzie wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Justyna Stasiak - Hawra
Katarzyna Czech
Zgodnie z hasłem: „Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa’’, w dniu 8.11.2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Już od samego rana widać było odświętną i patriotyczną atmosferę. Na holu szkolnym przygotowano gazetkę nawiązującą do Święta Niepodległości, cała społeczność szkolna ubrana była odświętnie. O godz. 11.11 wszyscy zgromadzeni przystąpili do odśpiewania hymnu. Uwieńczeniem tej uroczystości był taniec w wykonaniu uczniów kl. III. Dzień ten jest ważny, nie tylko dla nas, ale również dla naszego kraju - nie zapominajmy o nim.
Marzena Reczek
Justyna Stasiak - Hawra
Katarzyna Ptaszek
Renata Samborska
Klasa 0 wykorzystała piękną jesienną pogodę i wybrała się do pobliskiego lasu na wycieczkę. Uczniowie obserwowali przyrodę, spadające kolorowe liście, uczyli się rozpoznawać drzewa, rośliny i nasłuchiwali odgłosów ptaków. W lesie dzieci mogły pooddychać świeżym powietrzem, a po skończonej wycieczce, trochę zmęczone, ale z dobrym humorem wróciły do szkoły i z apetytem zjadły obiadek.
Barbara Kuzak
Urszula Kopera
Uczniowie klasy III brali udział w klasowym konkursie ,,Mistrz Kaligrafii’’. Głównym celem konkursu było propagowanie starannego i poprawnego pisania, które dziś w dobie wysoko rozwiniętej technologii komputerowej jest nieco zaniedbane. Uczniowie za zadanie mieli przepisać starannie tekst wiersza.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących Mistrzów Kaligrafii:
Kinga Maguda,
Karolina Woch,
Kamil Przewoźnik,
wyróżnienie - Kamil Łukasik.
Uroczyste rozdanie nagród nastąpiło 8 listopada 2019r. W tym dniu również zostały rozdane nagrody z konkursu plastycznego ,,Barwy Jesieni’’.
Justyna Stasiak -Hawra
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową im. 49. Pułku Piechoty w Szydłowie.
Głównymi celami była edukacja młodzieży poprzez możliwość wypowiedzi dotyczącej wydarzeń II wojny światowej i bitwy Monte Cassino, a także wspieranie uczniów utalentowanych pisarsko oraz plastycznie. Ważne było również kształtowanie postawy patriotycznej oraz zachęcenie do twórczej, nowatorskiej pracy.
Młodzi ludzie wykazali się dużą inwencją twórczą i zapałem. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Poniżej prace konkursowe naszych uczniów.
Koordynator konkursu, Agata Rakoczy
Praca plastyczna:Pulina Piątek
W piątek 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11.11. na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży włączamy się w akcję "Szkoła do hymnu", która jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". W tym dniu organizujemy wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego. Zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców, dziadków... Bądźmy razem w tym dniu! Świętujmy razem Święto Niepodległości!
Dnia 05.11.2019 uczniowi klas I – III odbyli wycieczkę do artKina w Krośnie w ramach realizacji projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej”. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmu „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”. Film ten to niezwykła historia pokazująca, iż nie wszystko można zaplanować, ale warto być wytrwałym. Siła przyjaźni głównych bohaterów zmienia postawę innych, którzy odkrywają wartość dbania o drugiego człowieka i radość z posiadania podobnego oparcia w partnerze. Mamy nadzieję, że obejrzany film dostarczył dzieciom wiele wrażeń.
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Stasiak - Hawra
25 października drużyna reprezentująca Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej w składzie: Piotr Węgrzyn i Jakub Przewoźnik z klasy VII zdobyła III miejsce w organizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku konkursie pod hasłem: „Z nurtem Wisłoki – poznajmy się”. Była to V edycja konkursu, a tegoroczne hasło to „Woda w krajobrazie”. Celem było zwrócenie uwagi różnych środowisk na znaczenie cieków i zbiorników wodnych w pejzażu, a także na problem narastającego deficytu wody.
Drużyna zaprezentowała plakat o tematyce ekologicznej, a także przedstawiła prezentację multimedialną pod hasłem: „Błażkowa dawniej i dziś”
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe oraz podziękowania skierowane dla nauczyciela opiekuna, jak i szkoły za promowanie postaw proekologicznych i patriotycznych związanych z regionalizmem.
Anna Bartosz
W dniu 29.10.2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią leśnik Gabrielą Markowicz z Nadleśnictwa Kołaczyce. Pani leśnik przeprowadziła zajęcia w ciekawy sposób, opowiadała o drzewach, nie zabrakło też zagadnień związanych z bezpieczeństwem (m.in. postępowanie po ukąszeniu przez kleszcza) i zasadach zachowania się w lesie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali ciekawe pytania. Dziękujemy pani Gabrysi za to spotkanie.
Marzena Reczek
Marchewka, pietruszka, por, dynia, cebula, rzodkiewka itd. stały się elementami kreatywnej układanki, fascynujących ozdób i magicznego stworka. Dziecięca wyobraźnia ożywiła powyższe warzywa, zamieniając je w warzywne ludki. Dzieci powtórzyły nazwy warzyw, miały okazję rozwijać motorykę małą – sprawność dłoni i palców, koordynację wzrokowo – ruchową, kształtowały umiejętność myślenia, kojarzenia i rozwijały wyobraźnię. Pierwszoklasiści świetnie się bawili, dzieci czerpały przyjemność z tworzenia i były bardzo dumne ze swoich warzywnych ludków.
Agnieszka Baran
Nauka ojczystego języka oraz czytanie pozycji z kanonu lektur nie musi być czymś, co uczniowie robią z konieczności, ale może to być połączone z dobrą zabawą, śmiechem oraz rozwijaniem ich zdolności. O łączeniu przyjemnego z pożytecznym przekonywali się ostatnimi czasy ósmoklasiści.
W ramach powtórzenia lektur do egzaminu musieli stworzyć scenki uwiecznione na fotografiach, które następnie na zajęciach były prezentowane. Zadaniem pozostałej części klasy było odgadnięcie tytułu i autora tekstu, do którego dany materiał się odnosi (jedno z zadań egzaminacyjnych polega na wskazaniu tych informacji w oparciu o fragment tekstu). Efekty pracy były ciekawe, a uczniowie przypominali sobie treść lektur.
Z kolei po zakończeniu omawiania powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza klasa ósma została poproszona o wykonanie ulotek reklamowych/folderów, które miały zachęcać do wykupienia wycieczki do Rzymu w ich biurze podróży. Celem tego zadania było rozwijanie zdolności plastycznych, powiązanie wiedzy z zakresu języka polskiego oraz geografii, ćwiczenie kompetencji kluczowych (porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna) oraz doskonalenie umiejętności stosowania perswazji (jeden z wymogów egzaminacyjnych).
Agata Rakoczy
Dnia 01.10.2019 roku zostało przeprowadzone w naszej szkole VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Dla uczniów była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie nauki o języku oraz metoda poznawania historii naszego kraju. Dyktando było podzielone na dwie kategorie wiekowe:
- klasy IV – VI,
- klasy VII – VIII.
Teksty poświęcone były zarówno bohaterom jak i samym wydarzeniom historycznym, więc udział w VII Dyktandzie stanowił pewnego rodzaju lekcję patriotyzmu. Głównymi celami konkursu było:
- popularyzowanie wiedzy dotyczącej poprawnej polszczyzny oraz wiadomości związanych z kulturą i historią narodową,
- doskonalenie poprawnej pisowni polskiej (w tym szczególnie nazw odnoszących się do odzyskiwania niepodległości przez Polskę – lata 1914 – 1989),
- pielęgnowanie narodowej historii, tradycji oraz kultury języka (kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów),
- rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się trzech uczniów: Michał Janik, Karol Chudy oraz Michał Bochnowski. Dnia 28.10.2019 roku w Dobrzechowie odbył się konkurs na szczeblu wojewódzkim. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę. Serdeczne podziękowania należy złożyć wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie Dyktanda, w szczególności Pani Dyrektor, pani Marzenie Reczek oraz pani Monice Węgrzyn.
Koordynator konkursu,
Agata Rakoczy
Tradycyjnie, w ostatnim tygodniu października, a w tym roku jednocześnie w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”, również uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarze wojenne nr 219 i nr 229 z I wojny światowej, gdzie pochowano wojskowych armii austro - węgierskiej oraz rosyjskiej. Uczniowie złożyli hołd poległym żołnierzom, na mogiłach położyli kwiaty i zapalili znicze.
Beata Gorczyca
Justyna Iwanicka
Katarzyna Ptaszek
Od najmłodszych lat uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły i przypominamy im, jak ważne jest zachowanie ich w naszej pamięci. Dlatego corocznym zwyczajem uczniowie klasy I, II i III wybrali się na pobliski cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Wyjście na cmentarz miało na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy i oddanie im hołdu. Na mogiłach uczniowie złożyli kwiaty i zapalone znicze. Cmentarz jest pamiątką po bitwach stoczonych w okolicach Błażkowej w latach 1914 – 1915, spoczywa na nim około 30 żołnierzy armii austro – wegierskiej.
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Stasiak - Hawra
W dniach od 25.10. do 5.11.2019r. w naszej szkole przeprowadzona będzie zbiórka zniczy, które w listopadzie zostaną zawiezione na polskie cmentarze we Lwowie i okolicy. Chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli prosimy o przyłączenie się do akcji.
Szkolne Koło Wolontariatu i PCK
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji. Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.
Uczniowie naszej szkoły o tym pamiętają i co roku odwiedzają z nauczycielami cmentarze, miejsca pamięci narodowej, porządkują groby, uczestniczą w uroczystościach patriotycznych.
W tym roku, w którym wspominamy ważne wydarzenia - 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nasza szkoła dołączyła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”, aby w sposób szczególny uczcić pamięć ważnych postaci i wydarzeń. O naszych działaniach w ramach tej akcji będziemy informować na stronie internetowej.