11 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym we Wróblowej odbył się VIII Gminny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej: „Ojczyzno ma…”. W tym wyjątkowym dniu, w 100–lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości naszą szkołę godnie reprezentowali następujący uczniowie:
Malwina i Milena Węgrzyn
Weronika Węgrzyn
Angelika Węgrzyn
Gabriela Stasiak
Joanna Ziemska
Kornelia Węgrzyn
Kacper Wiatr
Do przeglądu uczniów przygotowywały: Renata Samborska, Justyna Stasiak-Hawra, Agata Rakoczy, Katarzyna Ptaszek.
Monika Węgrzyn
Agnieszka Paja
Uczniowie klasy VII rozpoczęli omawianie „Zemsty” Aleksandra Fredry. W ramach wprowadzenia do lektury przygotowali pudełka lekturowe, w których mogły się znaleźć karteczki z informacjami, rysunki, fotografie oraz przedmioty związane z treścią dramatu. Siódmoklasiści wykazali się znajomością utworu, dużą inwencją oraz talentem plastycznym, wykonali m. in. rysunki, przedmioty z kartonu, czy plasteliny.
Agata Rakoczy
W ramach projektu „Pocztówkowa przyjaźń” nawiązaliśmy kontakt z Polską Sobotnią Szkołą we Francji. Po omówieniu zasad redagowania pocztówek, uczniowie zostali poproszeni o przyniesienie na kolejną lekcję widokówek z ciekawych miejsc znajdujących się w Polsce. Po wcześniejszych ćwiczeniach dzieci pisały zindywidualizowane pocztówki oraz adresowały je. Przed wysłaniem wszystkie prace zostały jeszcze raz sprawdzone. Po 2 tygodniach otrzymaliśmy pocztówki od uczniów z Francji (klasy 4-7). Czwartoklasiści byli zachwyceni.
Agata Rakoczy
Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Błażkowej ogłasza konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki.
Technika oraz format prac dowolny.
Termin składania prac: 7 grudnia 2018r.
Konkurs skierowany do uczniów klas IV-VI.
Prace należy składać u pani Marzeny Reczek.
Zapraszamy!
Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Błażkowej ogłasza konkurs na plakat
promujący czytelnictwo.
Forma prac dowolna, format A4.
Termin składania prac: 7 grudnia 2018r.
Składanie prac u pani Marzeny Reczek.
Konkurs skierowany dla uczniów klas
VII, VIII oraz III gimnazjum.
Zapraszamy!
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w dwóch konkursach plastycznych. Pierwszy, zatytułowany: ,,Anioły są takie..." jest organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie i dotyczy stworzenia własnej wizji Anioła w dowolnej technice i formie. Drugi, pt.: "Dobranocki z dawnych lat – Miś Paddington" jest organizowany przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Komisja konkursowa wyłoni najciekawsze prace plastyczne przedstawiające popularnego dobranockowego Misia Paddingtona, który 13 października 2018 r. obchodził swoje 60-te urodziny. Zapraszamy do obejrzenia prac.
Katarzyna Czech
W ramach cyklu filmowego pt. „Między kulturami” organizowanego przez artKINO w Krośnie uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum uczestniczyli 07.11.2018 r. w projekcji filmu pt.: „Fighter – kochaj i walcz”. Głównymi problemami, które zostały poruszone, były marzenia, samotność i odwaga. Przedstawione zostały różnice kulturowe oraz trudności wynikające z prób pogodzenia realizacji marzeń z tradycją, wiarą oraz życiem rodzinnym. Podobne dylematy dotykają obecnie nastolatków, którzy próbują odnaleźć swoją drogę życiową. Aktualność tematyki oraz ciekawe ujęcie i przedstawienie zagadnień sprawiło, że film został przez uczniów obejrzany z entuzjazmem. To już był drugi wyjazd uczniów w ramach cyklu filmowego.
Harmonogram projekcji:
Data |
Tytuł filmu |
07.12.2018 |
„Dziewczyna w trampkach” |
04.01.2018 |
„Bez granic” |
05.02.2018 |
„Cygan” |
04.03.2018 |
„Rakieta” |
04.04.2018 |
„Slumdog. Milioner z ulicy” |
Agata Rakoczy
Ewelina Nosal
Katarzyna Ciborowska
Dzień 14 listopada 2018r. na długo pozostanie w pamięci uczestników szkolnej wycieczki do Krosna i Korczyny. Przygoda rozpoczęła się w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy wykorzystujący liczące kilka tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Następnie wszyscy własnoręcznie malowali bombkę świąteczną, którą zabrali do domu. Później uczniowie obserwowali prace osób, które obrabiają i zdobią szkło: grawerują, malują na szkle, produkują witraże i szklane figurki. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w projekcji filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Dzieci zwiedziły również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogły poznać na czym polega kunszt artystów szkła. Zwiedziły interaktywne sale, poznały różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyły w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo” przez szkło powiększające i okulary 3D, poznały zasadę działania światłowodów i kalejdoskop. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki, ze szklanej surówki. Dodatkowo w sklepiku można było zakupić ciekawe pamiątki ze szkła. Wszyscy zgodnie przyznali, że jest to praca wymagająca cierpliwości, precyzji i dokładności. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Pijalnia Czekolady w Korczynie, gdzie właściciel Mirosław Pelczar, Mistrz Polskich Cukierników, przywitał uczniów słodkim poczęstunkiem w postaci różnych czekolad z rozmaitymi dodatkami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć proces wytwarzania czekolad, figurek i innych słodyczy. Dodatkową atrakcją była „zabawa w cukiernika”. Każdy miał możliwość własnoręcznego wykonania tabliczki czekolady z ulubionymi dodatkami oraz lizaka czekoladowego. Po zakończeniu warsztatów uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy uznania. Wszyscy pełni entuzjazmu i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domu ze słodkimi upominkami.
Agnieszka Baran
Beata Gorczyca
Katarzyna Ciborowska
W dn. 06.11.2018r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzyskach odbył się gminny konkurs: „Cudze chwalicie – swego nie znacie”. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z kl. IV -VIII: Michał Janik, Gabriel Mikoś, Wiktoria Myszkowska, Zuzanna Dziedzic, Karolina Bokota, Martyna Więcek, Weronika Jędrzejczyk, Paulina Kowalska, Kamil Bochnowski, Kacper Wołowiec i 2 uczniów z kl. III gimnazjum: Sebastian Pruchnik i Kacper Wiatr.
W kategorii kl. IV – VIII
I miejsce zajęła: Wiktoria Myszkowska kl. V A
II miejsce: Kamil Bochnowski kl. VII
IV miejsce: Michał Janik kl. IV
Natomiast w kategorii kl. III gimnazjum:
I miejsce: Kacper Wiatr
V miejsce: Sebastian Pruchnik.
Laureatom gratulujemy.
Opiekunowie:
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
Po 123 latach niewoli, rozbiorach, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach dnia 11 listopada 1918 r. nadeszło odrodzenie Państwa Polskiego. Wolna Polska powróciła na mapę świata. Z okazji tej uroczystości Sejm uchwalił rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ten wyjątkowy dzień, 11 listopada 2018r., członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły reprezentowali Zespół Szkolno – Przedszkolny w Błażkowej na gminnych obchodach 100 - lecia odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Brzyskach. Po mszy odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich zgromadzonych na plac przed Urzędem Gminy w Brzyskach oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Katarzyna Czech
Opiekun SU: Agnieszka Baran
W piątek 9 listopada o godz.11.11. na sali gimnastycznej zabrzmiał Hymn Polski. Cała społeczność szkolna uczciła Stulecie Niepodległości Polski.
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej informuje, że 12 listopada 2018r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych zgodnie z ustawą o ustanowieniu 12 listopada święta narodowego z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
W naszej szkole w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. Moja Ojczyzna - Symbole Narodowe. W konkursie uczestniczyli przedszkolaki i klasa 0 oraz uczniowie z klas I i II. Wszystkie prace wykonane zostały bardzo starannie, każda była wyjątkowa. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością. Dziękujemy uczestnikom konkursu za udział i przygotowanie prac. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
Kategoria przedszkolaki i klasa 0
Miejsce I-Wiktor Samborski i Julia Pacana
Miejsce II- Radosław Pacana
Miejsce III-Maja Wojciechowska i Nikola Gotfryd
Klasy I-II
Miejsce I- Maciej Hawra klasa I i Aleksandra Hawra klasa II
Miejsce II- Amelia Kieca klasa II i Tomasz Janik klasa I
Miejsce III-Kinga Maguda klasa II
Organizatorzy:
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Renata Samborska
Justyna Stasiak- Hawra
W dniu 05. 11. 2018 r. maluszki i starszaki uczestniczyły w wycieczce na cmentarz wojskowy w Błażkowej. Dzieci złożyły kwiaty pod pomnikiem i położyły zapalone znicze na grobach żołnierzy. Starały się również zachować powagę w tym szczególnym miejscu. Przedszkolaki zadawały wiele pytań odnośnie cmentarza i poległych żołnierzy, a niektóre dzieci samodzielnie odczytywały napisy na nagrobkach.
Barbara Kuzak
Agnieszka Reczek
Wstań, Polsko moja! - pod tym hasłem 29 października w naszej szkole odbyła się uroczysta wieczornica z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość ta zgromadziła na sali gimnastycznej wielu mieszkańców naszej gminy, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka oraz naszych radnych. Oprócz młodzieży na scenie wystąpił zespół Liwoczanie, lekarz-poeta Jerzy Gronkiewicz oraz nasza była uczennica Patrycja Nocek.
Krótka historia Święta Niepodległości
Obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się po raz pierwszy 11 listopada 1937 r. Dzień ten został ustanowiony świętem na mocy ustawy sejmowej z 23 kwietnia 1937 r., podpisanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W czasie II wojny światowej obchodzenie tego święta było niemożliwe, w czasach PRL zakazane. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 r.
Monika Węgrzyn
Justyna Stasiak-Hawra
Marzena Reczek
Katarzyna Ptaszek
W dn. 23.10. 2018r. rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny: „Projekt okładki do książki”. Wzięło w nim udział 28 uczniów. Celem konkursu było: rozwijanie wyobraźni, rozwijanie zainteresowań literaturą, upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie zdolności plastycznych, promocja biblioteki.
I miejsce - Michał Janik kl. IV
II miejsce – Weronika Stanek kl. IV
III miejsce - Gabriel Mikoś kl. IV
Wyróżnienie – Kacper Jędrzejczyk kl. IV
Zwycięzcom gratulujemy.
Marzena Reczek
Agata Rakoczy
Monika Mikoś
W dniu 24 października 2018 roku klasa VIII uczestniczyła w zajęciach zawodoznawczych prowadzonych przez pracownika Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Jaśle, panią Agnieszkę Śliwę. Uczniowie rozmawiali na temat swoich zainteresowań, predyspozycji i planowali swój przyszły zawód. Warsztaty okazały się być pomocne dla uczniów szukających dla siebie odpowiedniej szkoły średniej oraz profilu klasy.
Ewelina Nosal
24 października 2018 roku odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Gminnego Konkursu z języka angielskiego "Reach for the sky". W tym roku do konkursu zgłosiło się 16 uczniów z 4 szkół z terenu gminy. Każdą szkołę: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzyskach, Zespół Szkolno - Przedszkolny we Wróblowej, Zespół Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej reprezentowało 4 uczniów z klasy VII i VIII. Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy z zakresu języka angielskiego, rozpowszechnianie zainteresowania językiem angielskim, a także kulturą i historią krajów anglojęzycznych. Poza tym, konkurs przyczynia się do integracji środowisk edukacyjnych z Gminy Brzyska. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Rolek (klasa VIII), Żaneta Stelmach (klasa VIII), Kamil Bochnowski (klasa VII) oraz Kacper Wołowiec (klasa VII). Najwyższy wynik uzyskała Martyna Rolek zdobywając I miejsce w Konkursie. Uczniowie, którzy znaleźli się w pierwszej trójce z najlepszymi wynikami to:
Miejsce I - Martyna Rolek (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej
Miejsce II - uczennica Zespołu Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej
Miejsce III - uczennica Zespołu Szkół Społecznych im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej
Gratulujemy uczestnikom konkursu.
Agnieszka Baran
Ewelina Nosal
Dzień 17 października 2018 r. był dla uczniów klasy I wyjątkowy. Na uroczystej akademii w obecności Pani Dyrektor Danuty Gąsior, rodziców, nauczycieli oraz starszych kolegów prezentowali swoje umiejętności i ślubowali na sztandar szkoły być wzorowymi uczniami. Wszyscy zdali ten egzamin celująco, więc Pani Dyrektor pasowała wszystkich pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.
Życzymy uczniom klasy I wielu sukcesów w nauce.
Wychowawca kl.I - Renata Samborska