9 maja w naszej szkole odbył się Dzień Europejski. W ten sposób uczciliśmy wspólnotę państw Unii Europejskiej, podkreślając jej znaczenie w życiu obywateli, zwłaszcza w kontekście aktualnej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie miało na celu przybliżenie uczniom historii i wartości UE, a także rozwijanie ich wiedzy na temat różnorodności kulturowej Europy.
Obchody rozpoczęły się od krótkiej prezentacji historii Unii Europejskiej – od jej początków w 1951 roku jako wspólnoty gospodarczej, aż po współczesne struktury obejmujące 27 państw członkowskich. Uczniowie poznali również rolę Polski w UE, w tym jej przystąpienie w 2004 roku oraz obecną funkcję jako państwa przewodniczącego w Radzie UE.
Kulminacyjnym punktem programu była prezentacja wylosowanego przez każdą klasę państwa członkowskiego. Zadaniem uczniów było stworzenie plakatu ukazującego charakterystyczne cechy danego kraju – jego symbole, zabytki, kulturę oraz ciekawostki. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem podeszli do przygotowania materiałów i zaprezentowali się na forum społeczności szkolnej – przedstawiali podstawowe informacje o swoim kraju, mówili o stolicy, zwyczajach oraz uczyli nas podstawowych zwrotów w języku danego państwa, takich jak powitanie czy liczenie do dziesięciu. Wystąpienia były ciekawe, wzbogacone o stroje, flagi i charakterystyczne przedmioty.
Dzień Europejski był nie tylko świetną okazją do nauki, ale również do integracji społeczności szkolnej, rozwijania kompetencji językowych i budowania postaw otwartości oraz szacunku wobec innych kultur. Uczniowie wykazali się kreatywnością, zaangażowaniem i współpracą, a całe wydarzenie odbyło się w radosnej i inspirującej atmosferze.
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, obchodzone są w Polsce na początku maja. To ważne święta, mające na celu zwrócenie uwagi na kwestie równości, szacunku oraz pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. To okazja, by podkreślić, że każda osoba, niezależnie od swoich możliwości, zasługuje na wsparcie, zrozumienie i dostęp do przestrzeni publicznych bez barier i uprzedzeń. Z tego względu my, jako społeczność szkolna, aktywnie włączyliśmy się w obchody tego dnia. Jako symbol solidarności uczniowie i nauczyciele ubrali się na pomarańczowo, odbyły się liczne rozmowy na temat szacunku, tolerancji, znaczenia empatii i akceptacji. Uczniowie wykonywali rysunki, na których dominował kolor pomarańczowy, a także wycinali serca w tym samym kolorze, symbolizujące jedność z osobami z niepełnosprawnościami.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tych obchodach i wspólnie promować wartości równości i szacunku dla każdego człowieka. Wierzymy, że takie działania przyczyniają się do budowania bardziej tolerancyjnej i otwartej społeczności szkolnej.
3 maja w Brzyskach uczciliśmy 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po Mszy Świętej poczet sztandatowy naszej szkoły przeszedł w uroczystym pochodzie pod obelisk upamietniajacy rocznicę. To piękne świadectwo patriotyzmu i przywiązania do tradycji. Dziękujemy wszystkim uczniom za obecność.
Katarzyna Ciborowska
Linki do nagrań znajdują się w zakładce "MULTIMEDIA".
30 kwietnia uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej. Odświętne stroje, a także dekoracje, w których przeważały barwy narodowe, przypominały wszystkim o tym ważnym dla Polaków święcie. Uroczystą akademię rozpoczeliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego, a nastepnie uczniowie klasy VII przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji oraz jej najważniejsze postanowienia. Opowiedzieli o wzniosłych, ale też i trudnych chwilach naszego państwa. Podkreślili, że Konstytucja Majowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie Uchwałą Zasadniczą. Całość przeplatały pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów klasy III i VI, a uczniowie klasy II zaprezentowali piękny taniec z flagami.
3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. W związku z tym naszą akademię zakończyła piękna pieśń maryjna "Maryjo, śliczna Pani'.
Dziękujemy uczniom za przygotowanie akademii i pomoc w jej organizacji. Dzięki takim uroczystościom młode pokolenie uczy się patriotyzmu i szacunku wobec narodowych wartości.
Beata Gorczyca
Agnieszka Baran
Anna Bartosz
Justyna Stasiak-Hawra
Katarzyna Ptaszek
Dnia 30 kwietnia br. w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu inspirowanego życiem Marii Skłodowskiej – Curie pt. ,,Silna kobieta to ta, która wie, czego chce”. Jego celem było zapoznanie uczniów z biografią Marii Skłodowskiej–Curie, popularyzacja jej osiągnięć naukowych, szerzenie wiedzy na temat polskiej noblistki, rozwijanie zainteresowań młodzieży przedmiotami ścisłymi, kształtowanie postaw twórczych wśród młodzieży oraz odkrywanie młodych talentów. Na tę uroczystość została również zaproszona uczennica naszej szkoły Julia Rachowicz z kl. VII wyróżniona w kategorii literackiej za wiersz poświęcony Marii Skłodowskiej – Curie. Finalistce gratulujemy zdobycia wspaniałego wyniku w konkursie powiatowym i życzymy dalszych sukcesów literackich!!!
Anna Machańska
W dniu 29.04.2025 roku odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem Panią Agatą Wojdyłą i jej pomocą stomatologiczną.
Pani stomatolog w bardzo ciekawy sposób zapoznała dzieci z tematem profilaktyki i higieny jamy ustnej. Przybliżyła dzieciom, na czym polega zawód dentysty, zmniejszyła obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym, a także zachęcała dzieci do kontroli zębów. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób i jak długo prawidłowo czyścić zęby. Pani doktor zaciekawiła modelem szczęki, na którym zaprezentowała prawidłowe mycie zębów. Wyjaśniła również, co to jest próchnica i dlaczego psują się zęby.
Przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się co należy jeść, aby zęby zdrowe, a których produktów należy unikać. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali pani doktor, brali aktywny udział w pogadance. Całe spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że od tej pory dzieci nie będą czuć lęku przed wizytą u dentysty. Serdecznie dziękujemy Pani Agacie za profesjonalne przeprowadzenie zajęć, a także za upominki w postaci kolorowanek.
Renata Gajda
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Hawra
29 kwietnia Aleksandra Rakoczy z klasy IV i Maja Kozłowska z klasy V reprezentowały szkołę na powiatowym konkursie „Szkolne Hity” zorganizowanym przez MDK w Jaśle. Ola zachwyciła wykonaniem utworu "Arbuzowy zachód słońca", a Maja zaprezentowała piosenkę "Porady na zdrady". Uczennice pięknie zaśpiewały, demonstrując talent wokalny, muzykalność oraz profesjonalne podejście do scenicznych występów. Gratulujemy udanych występów i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!
29 kwietnia 2025 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach odbyła się III edycja Międzyszkolnego Konkursu „Piosenka Obcojęzyczna”. Celem konkursu było przede wszystkim promowanie nauki języków obcych, odkrywanie talentów i osobowości scenicznych oraz rozwijanie uzdolnień wokalnych. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Weronika Warzecha, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!!!
Katarzyna Ptaszek
„W Pacanowie kozy kują
więc koziołek mądra głowa
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa....”
Kornel Makuszyński
28 kwietnia uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do Pacanowa, w ślad za Koziołkiem Matołkiem. Celem podróży było zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. To szczególne miejsce edukacji łączy w sobie zabawę, a przy wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych dzieci przeniosły się w czarującą krainę bajek i baśni. Naszą zabawę rozpoczęliśmy warsztatami Kamishibai, podczas których uczestnicy poznali historię teatru Kamishibai, czyli teatru obrazkowego i ilustrowanego. Ta wyjątkowa technika opowiadania i czytania wywodzi się z Japonii, wykorzystuje kreatywną planszę z obrazkami oraz drewnianą skrzyneczkę. W pierwszej części warsztatów dzieci uczestniczyły w seansie głośnego czytania przy użyciu „magicznej skrzynki kamishibai”, a w drugiej stworzyły nowe opowiadanie. Następnie na dzieci czekała niezwykła Kraina Soria Moria. Interaktywna zabawa uczyła dzieci, jak można sprawnie funkcjonować w grupie, podejmować wspólne decyzje i brać współodpowiedzialność za losy zadania. Kolejno dzieci przeniosły się w Bajkowy Świat – krainę pełną magii z interaktywną wystawą. Wspólna przygoda w baśniowej krainie oraz podróż w zaczarowanym pociągu, przeniosła nas do świata wyobraźni. Byliśmy m.in. w kosmosie, gdzie spotkaliśmy Małego Księcia i zanurzyliśmy się w morską głębinę, gdzie przez okna zaczarowanej kolejki obserwowaliśmy syreny i inne morskie stworzenia. Po zjedzeniu pysznego obiadu w Pacanowie i chwili odpoczynku udaliśmy w drogę powrotną, wstępując do Zalipia. Jest to mała malowana w kwiaty wieś niedaleko Tarnowa, która słynie z kolorowych domów. Zwieńczeniem udanej wycieczki był przystanek na smakowite lody. Zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajek pozostanie na długo w naszej pamięci.
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Justyna Stasiak-Hawra
Dnia 26.04.2025r. w Zespole Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej odbyła się kolejna edycja gminnego przeglądu słowno-muzycznego pt.:„Odszedłeś, lecz jesteś”, który jest poświęcony pamięci Jana Pawła II. Przedstawicielami naszej szkoły w poszczególnych kategoriach byli:
recytacja – Hanna Paja, Nikola Furman;
śpiew – Valeria Kośmidek, Lena Stanek, Nelly Kopera, Zofia Mikoś, Helena Reczek, Nikola Furman, Julia Nocek, Patrycja Czech, Aleksandra Rakoczy oraz Maja Kozłowska.
Uczennicom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy udanego występu, a rodzicom składamy podziękowania za zorganizowanie dla dzieci transportu na miejsce przeglądu.
Justyna Stasiak – Hawra
Agnieszka Baran
Monika Węgrzyn
Katarzyna Ptaszek
Anna Machańska
24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Marii Konopnickiej w Jaśle odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród w konkursach o tematyce ekologicznej. Były to powiatowe konkursy: „Eko – Jaślaki” oraz „Science around us”.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z języka angielskiego dotyczącą zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby. Dowiedzieli się kilku ważnych rzeczy na temat smogu oraz spalania śmieci. W konkursie „Eko – Jaślaki” również sprawdzali swoją wiedzę ekologiczną.
Na największą uwagę zasługuje Wiktor Jędrzejczyk z klasy IV, który w konkursie z języka angielskiego „Science around us” zdobył IV miejsce i tytuł Finalisty.
Naszą szkołę reprezentowali również w poszczególnych kategoriach wiekowych:
klasa IV – Julia Nocek oraz Wiktor Jędrzejczyk
klasa V: Otylia Gadzała oraz Emilia Stanek
klasa VI: Blanka Larysz oraz Wiktor Samborski
W konkursie „Eko – Jaślaki” walczyły uczennice klasy VIII – Oliwia Pacana oraz Amelia Kieca
Gratulujemy wszystkim uczniom, a szczególnie Wiktorowi zdobycia tak wysokiego wyniku w konkursie powiatowym!
Ewelina Nosal
Klasa 0 została wyposażona w cyfrowe pomoce dydaktyczne, otrzymując grant finansowy innowacyjnego projektu „Zdrowo - cyfrowo w przedszkolu”. Projekt obejmował szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, umożliwiając podnoszenie kwalifikacji w pracy z dziećmi. Kluczowym tematem spotkań była metodyka rozwijania kompetencji cyfrowych u dzieci z akcentem na myślenie komputacyjne, elementy programowania oraz higienę cyfrową. Dzieci z kl.0 aktywnie uczestniczą w zajęciach z robotami, potrafią szybko i sprawnie je zaprogramować, zgodnie z ustalonym kodem i stopniem trudności. Zajęcia kształtują umiejętności cyfrowe oraz zgodną współpracę w grupie.
Barbara Kuzak
Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu”, finansowanym z Krajowego Planu Odbudowy. W ramach programu zakupione zostały nowoczesne cyfrowe materiały dydaktyczne, które wspierają rozwój kompetencji cyfrowych nauczycieli oraz promują higienę cyfrową w pracy z dziećmi. Dzięki nowym technologiom najmłodsze przedszkolaki uczą się kreatywności, logicznego myślenia i... kodowania! Zajęcia z wykorzystaniem cyfrowych pomocy edukacyjnych to nie tylko nauka, ale i świetna zabawa.
Agnieszka Reczek
Renata Gajda
W tym dniu szczególnie promujemy ochronę środowiska oraz poszerzamy świadomość ekologiczną poprzez organizację różnego rodzaju akcji społecznych.
W naszej szkole także pamiętamy jak ważna jest dla nas nasza planeta. Na lekcjach biologii, geografii oraz zajęciach z wychowawcą zorganizowano pogadanki i quizy o tematyce ekologicznej. Uczniowie brali udział w powiatowych konkursach ekologicznych: „Eko – Jaślaki” oraz w języku angielskim – „Science around us”, w którym uczeń klasy IV – Wiktor Jędrzejczyk wykazał się ogromną wiedzą i zdobył tytuł Finalisty.
Tegoroczne obchody, pod hasłem „Nasza Moc, Nasza Planeta”, koncentrują się na konieczności przyspieszenia transformacji energetycznej i przejścia na odnawialne źródła energii – takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i pływowa.
Anna Bartosz
Ewelina Nosal
„Donośne bicie dzwonów wzywa na rezurekcję
pójdźmy więc tam czym prędzej
na uroczystą procesję
i na dziękczynienie
ze zmartwychwstania Chrystusa
niech radują się dusze –
Alleluja!
a potem w domach
dzieląc się jajkiem święconym
oddajmy sobie serca”/Jadwiga Zgliszewska/
Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom naszej szkoły składamy serdeczne życzenia - aby świąteczne dni upłynęły w gronie bliskich, w atmosferze radości, spokoju i odpoczynku. Niech Zmartwychwstały Jezus przyniesie nadzieję i pokój. Wesołych Świąt!
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy ZSP w Błażkowej
16 kwietnia 2025 roku odbyło się spotkanie uczniów klas VII i VIII z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle. Była to świetna okazja, aby uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się więcej o możliwościach związanych z wojskiem, rekrutacją oraz karierą wojskową. Uczniowie zapoznali się również z ofertą Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach o profilu wojskowym, które współpracuje z WCR. Celem tego profilu jest nie tylko przygotowanie młodzieży do dalszej edukacji, ale także rozwijanie umiejętności fizycznych, psychicznych oraz praktycznych niezbędnych w służbie wojskowej. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to profil edukacyjny skierowany do uczniów, którzy są zainteresowani służbą wojskową lub karierą w innych służbach mundurowych. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach o tematyce wojskowej, takich jak szkolenia fizyczne, kursy pierwszej pomocy, gdzie zdobywają podstawową wiedzę z zakresu obronności i taktyki. Uczestnicy spotkania mogli przymierzyć prezentowany sprzęt wojskowy, w tym maski ochronne, kamizelki, hełmy. Była to dla nich doskonała okazja, by zobaczyć z bliska elementy wyposażenia, które odgrywają ważną rolę w służbie wojskowej.
Spotkanie cieszyło się również dużym zainteresowaniem uczniów z klas młodszych, którzy chętnie przymierzali prezentowany sprzęt, zadawali pytania i oglądali repliki broni.
Dziękujemy panom Pawłowi Wityńskiemu i Arturowi Gałuszce za poświęcony czas, za przekazane informacje dotyczące procesu rekrutacyjnego oraz możliwości, jakie daje służba w Wojsku Polskim.
Agnieszka Paja
W dniu 15 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym we Wróblowej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej miał na celu popularyzowanie przepisów przeciwpożarowych, kształtowanie umiejętności w zakresie ekologii, ratownictwa, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. W eliminacjach gminnych udział wzięło 13 uczestników ze szkół w Lipnicy Dolnej, Wróblowej, Brzyskach i Błażkowej. Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Przewoźnik, Bartłomiej Rakoczy i Krzysztof Reczek z klasy ósmej. W grupie klas V-VIII Kamil Przewoźnik zajął II miejsce zdobywając dyplom i cenne nagrody. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia, medale i słodkie upominki.
Agnieszka Paja