Pod hasłem ,,Bo wolność krzyżami się mierzy” w dniu 08.11.2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. To wyjątkowy dzień, także dla wszystkich obywateli Polski. Tego dnia w sposób szczególny wspominamy tych, którzy walczyli za niepodległość. Mamy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami. Niech ta uroczystość będzie dla nas lekcją patriotyzmu i historii, o tym że pamiętamy tych co już odeszli i walczyli o wolność.
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
Urszula Kopera
Barbara Kuzak
Justyna Stasiak – Hawra
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Katarzyna Ptaszek
Renata Gajda
Linki do nagrań znajdują się w zakładce MULTIMEDIA.
W czasie uroczystości wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "SZKOŁA DO HYMNU". W piątek 8 listopada cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W czasie uroczystości wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował przedsięwzięcie mające na celu to, aby każdy poczuł się wspierany i ważny, a to wszystko dzięki "pozytywnym przesłaniom", które tworzyli uczniowie dla uczniów. "Dobrych" myśli zebraliśmy tak wiele, że powstało "Pozytywne pudełko", z którego będzie można w każdej chwili skorzystać i wylosować coś na udany dzień.
Urszula Kopera
Kopalnia soli „Wieliczka” to jedna z ważniejszych atrakcji w Polsce. Figuruje ona na liście jako jeden z najcenniejszych zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Dlatego dnia 5 listopada uczniowie klas najmłodszych I – III wybrali się do Krakowa, aby podziwiać skarb ukryty wpodkrakowskich podziemiach. Wchodząc w ten niesamowity podziemny świat Kopalni Soli Wieliczka dzieci dzielnie podążały za panią przewodnik pokonując 800 schodów. Na głębokości 135 m pod ziemią zobaczyły zachwycające rzeźby i płaskorzeźby wykute w soli, jeziora solankowe oraz komory solne. Najpiękniejszą z komór kopalni jest Kaplica św. Kingi i zdobiące ją solne dzieła sztuki. Opowiadając fascynującą historię kopalni, pani przewodnik prowadziła uczniów przez gąszcz krętych, solnych korytarzy, odkrywała przed nimi tajemnice tego niezwykłego miejsca i prezentowała maszyny oraz sprzęt górniczy. Uczniowie mieli także okazję usłyszeć kompozycję Fryderyka Chopina, która towarzyszyła świetlnemu spektaklowi nad brzegiem solnego jeziora. Po pokonaniu pięknej trasy turystycznej, zapach pysznego obiadu penetrujący podziemne labirynty, zaprowadził dzieci do Karczmy Górniczej, która znajduje się 125 m pod ziemią. Po smacznym obiedzie i odpoczynku dzieci ruszyły w dalszą podróż. Kolejną destynacją były „Wioski Świata”. W tym magicznym miejscu uczniowie mogli zobaczyć domy, charakterystyczne dla danego kontynentu, m.in. tipi, dom na palach, igloo, tradycyjne afrykańskie kryte słomą domki, czy mongolską jurtę. To właśnie na wyprawę do dalekiej Mongolii udali się nasi uczniowie. Dzieci mogły podziwiać przepiękne wnętrze namiotu z dalekiej Mongolii, przymierzać tradycyjne stroje czy nakrycia głowy, poznały różne ciekawostki dotyczące życia, krajobrazów i zwyczajów panujących w tym dalekim kraju. Świetnie bawiły się biorąc udział w konkursie zręcznościowym i doskonale poradziły sobie z wydojeniem jaka! Oczywiście uczniowie odwiedzili liczne sklepiki i zakupili mnóstwo różnych pamiątek. Dla dzieci był to dzień pełen przygód i niezapomnianych wrażeń, który na długo zostanie w ich pamięci.
Agnieszka Baran
Justyna Stasiak-Hawra
Agnieszka Paja
29.10.2024 r. nasi uczniowie: Wiktor Samborski (klasa VI), Amelia Kieca (klasa VIII) oraz Weronika Węgrzyn (klasa VIII) wzięli udział w wojewódzkim etapie XII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, który odbył się w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Monika Węgrzyn
Anna Machańska
28 października uczniowie klas III - VI wybrali się na całodniową wycieczkę do Krosna. Pierwszym punktem wycieczki było kino Helios, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Mój przyjaciel pingwin”, w reżyserii Davida Schurmanna. Film ten opowiadał o niezwykłej relacji między człowiekiem i małym pingwinkiem. Pingwin DinDim co roku pokonywał trasę ponad 5000 mil od Argentyny do Brazylii, tylko po to, by spotkać się ze swoimi ludzkimi przyjaciółmi - Joao'em i jego żoną Marią. W historii mogliśmy również zobaczyć te wydarzenia z perspektywy Adriany, Carlosa i Stephanie, czyli biologów badających te zwierzęta. Film nie był dramatyczny, a zakończenie sprawiło, że w kącikach oczu niektórych osób pojawiły się łzy wzruszenia. Historia pingwinka Dindima, cierpiącego wskutek zanieczyszczenia wód, przypomniała nam o zagrożeniach, jakie działalność człowieka niesie dla ekosystemów. To film, który uczy akceptacji tego, co inne i nietypowe.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Hucie Szkła w Krośnie.
Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum uczniowie znaleźli się przy rozgrzanym piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogli obserwować z czego i jak powstaje szkło. Uczniowie poznali technikę ręcznego formowania szkła o unikatowym kształcie, uczestniczyli w warsztatach "Malowanie na szkle", a także mogli zobaczyć na żywo, jak tworzone są różne ozdoby i figury ze szkła. Kolejną atrakcją dla wszystkich było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki.
Następnie uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.
Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miasta.
Agnieszka Paja
Renata Gajda
W październiku nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Uczniowie począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na klasie VIII aktywnie i z dużym zaangażowaniem sprzątali tereny zielone w naszej miejscowości. Efektem akcji było zebranie kilku worków śmieci oraz zintegrowanie się uczniów podczas wspólnego działania w tak szlachetniej sprawie, jak czystość naszej Małej Ojczyzny.
Urszula Kopera
W dniu 21 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z Panią Danutą Jachym, która jest pracownikiem Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle.
Pani Danuta przybliżyła uczniom zawód higienistki stomatologicznej, pracę lekarza dentysty oraz promowała zdrowy styl życia. Dziękujemy za bardzo ciekawą prelekcję!
W ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej nasza szkoła pod patronatem Gminy Brzyska realizowała Eko Piknik podczas którego odbyły się warsztaty ekologiczne. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej mającej wpływ na trwały wzrost świadomości ekologicznej. Piknik cieszył się ogromnym entuzjazmem wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W ramach wydarzenia ekologicznego uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Uli Kopery oraz pani Eweliny Nosal zorganizowali 9 eko stanowisk warsztatowych, gdzie młodsi uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie wykonywali ekologiczne zadania. Na poszczególnych stanowiskach uczestnicy pikniku podejmowali różne działania mające na celu wzbogacenie swojej wiedzy – jak być przyjaznym dla środowiska.
W ramach wydarzenia ekologicznego zaproponowano quiz „Koło Fortuny” co było nie tylko formą zabawy, ale również zachętą do sprawdzenia i poszerzenia wiedzy na temat środowiska – uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ochrony przyrody, co z pewnością rozbudziło w nich zainteresowanie tematyką ekologiczną. Zabawa „Sole do kąpieli” to doskonały przykład kreatywnego podejścia do ekologii – zamiast kupować gotowe produkty, dzieci miały okazję samodzielnie wykonać sól do kąpieli, korzystając z naturalnych składników, takich jak kwiaty i olejki eteryczne. Największą atrakcją dla uczestników okazało się malowanie bawełnianych toreb, gdzie tworzyli własne unikalne i oryginalne wzory. Dzięki temu dowiedzieli się, że torba bawełniana ogranicza korzystanie z jednorazowych plastikowych opakowań. Uczniowie tworzyli Eko Biżuterię wykorzystując surowce z odpadów. Powstały liczne niepowtarzalne naszyjniki i bransoletki przy użyciu resztek różnobarwnych tkanin bawełnianych. Uczestnicy poznali „Bomby nasienne” czyli kule tworzone z gliny i ziemi naszpikowane dowolnymi nasionami jako forma zazielenienia i ukwiecenia nieużytków. Również Eko Herbatki cieszyły się popularnością, gdzie uczniowie samodzielnie skomponowali aromatyczne i wyjątkowe herbaty. Warsztaty z tworzenia Eko Medalionów i Breloków to kolejna forma twórczej zabawy, która pokazała, że ekologia może być nie tylko pożyteczna, ale również modna i estetyczna. Zgodnie z zasadami recyklingu uczestnicy pikniku wykonywali Ekologiczne Magnesy na lodówkę.
Działania takie jak przygotowanie 1000 ulotek informujących o inicjatywach ekologicznych realizowanych w szkole to ważny krok w budowaniu świadomości ekologicznej nie tylko wśród uczniów, ale również całej społeczności lokalnej. Warsztaty ekologiczne okazały się niezwykle ważną lekcją w promowaniu postaw proekologicznych. Musimy pamiętać, że nawet małe działania mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju naszej planety.
Urszula Kopera
Ewelina Nosal
W dniu 11 października 2024 roku obchodziliśmy ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY, na które składa się DZIEŃ PATRONA oraz DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. Rozpoczęliśmy je mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie wszyscy udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się akademia. W montażu słowno - muzycznym pod hasłem "Musimy się nauczyć wzajemnie szanować siebie, nawet kosztem własnym” uczniowie przedstawili sylwetkę patrona naszej szkoły ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia, błogosławionego, wielkiego kapłana i patrioty. Po akademii odbył się krótki apel, w czasie którego uczniowie złożyli gorące życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły, a pani dyrektor Danuta Gąsior wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Po zakończonej uroczystości uczniowie udali się do klas.
Anna Machańska
Linki do nagrań znajdują się w zakładce MULTIMEDIA.
W czasie uroczystości wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".
09.10.2024r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To niezwykle ważne i doniosłe wydarzenie jest piękną tradycją kultywowaną w naszej szkole od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie od pierwszych dni pobytu w szkolnych murach. Tutaj pierwszaki w obecności rodziców, pani dyrektora, nauczycieli, uczniów i przedszkolaków miały za zadanie udowodnić wszystkim, że zasługują na zaszczytne miano bycia prawdziwymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej im. księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała ceremonii pasowania na ucznia. Na koniec uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Życzymy pierwszakom sukcesów oraz wiele radości płynącej ze wspólnej nauki i zabawy.
Renata Samborska
Linki do nagrań znajdują się w zakładce MULTIMEDIA.
30 września obchodziliśmy „Dzień Chłopaka” i tradycyjnie dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów liczne atrakcje. Chłopcy zostali obdarowani prezentami i własnoręcznie wykonanymi przez koleżanki krawatami oraz musieli wykazać się wiedzą, sprytem i sportowym zacięciem podczas klasowych rozgrywek. Uczniowie zmierzyli się z wieloma zaskakującymi konkurencjami, np. przyszywaniem guzika, rysowaniem i wycinaniem, musieli wykazać się znajomością tajników damskich fryzur i makijażu oraz wzięli udział w teleturnieju „Szkolna familiada”. Wszyscy chłopcy zasłużyli na gratulacje, ponieważ każdy wniósł duży wkład w sukces drużyny, natomiast ogromne wyrazy uznania należą się najmłodszym uczestnikom rozgrywek – uczniom klasy IV, którzy zajęli zaszczytne trzecie miejsce.
Opiekun SU: Urszula Kopera