Z kroniki szkolnej Historia Błażkowej Z archiwum Wiadomości z wywiadów

Wiadomości z wywiadów

Wiadomości z terenu miejscowości Błażkowa – wywiad z Panem Augustynem Dudkiem oraz Panem Władysławem Łukowiczem:

Budowniczy szkoły Jakub Pruchnik, Szymon Pruchnik (1877 r.) Pierwszy powstał budynek od drogi murowany z cegły na zaprawie murarskiej, pierwszą uczennicą była Pani Maria Stasiak. Na początku liczba dzieci uczęszczających do Szkoły wynosiła 13. chodziło się do Szkoły dwa lata do jednej klasy była to 4 klasowa Szkoła. Od 1935 r. powstała Szkoła 6 klasowa nauczycielami byli: Gapicki, Pichliński, Sugocki. W czasie wojny zajęcia odbywały się nie planowo i do klasy 6 uczeń chodził dwa lata i w klasie szóstej uczono języka niemieckiego. W zimie na przełomie 1944 / 45 r. zajęcia były zawieszone ze względu na działania wojenne ( w naszej okolicy był front). Zajęcia szkolne były wznowione w lutym 1945 r. (po przejściu frontu) również do września 1945 r. kierownikiem Szkoły był Lisowski Bronisław. Od września 1945 r. kierownikiem Szkoły został Andrzej Szot nauczycielami byli: Śmietana, Idziniak. Około 1947 r. został budowany drugi budynek z drewna (budowniczymi byli: Nowak, Stasiak, Porębski. W okresie wojny dzieci uczyły się: matematyki, j. polskiego, rysunków, śpiewu, gimnastyki.

Z wywiadu z Panem Józefem Pacana:  16 stycznia 1945 r. kierownikami szkoły byli Jarecki, Busz Wojciech, Lisowski Bronisław. Julia Pacana przekazała w darowiźnie działkę pod budowę drugiego budynku drewnianego materiał pochodził z rozbieranego dworu w Błażkowej a brakujące drewno przekazano jako darowiznę przez mieszkańców Błażkowej dokładnie z przysiółku Zamczysko. Energię elektryczną do wybudowanego drugiego budynku instalował Nowak Ludwik.

Z przeprowadzonych wywiadów i  na podstawie pisma L – 24426, które jest wydane przez Komisję Namiestnictwa w roku 1860 z dnia 7 października wynika, że szkoła powstała przed rokiem 1860.