GODZINY PRACY PEDAGOGA DLA UCZNIA DLA RODZICA Jak wychowywać do posłuszeństwa? Wpływ technologii informatycznej na relacje z innymi. DLACZEGO GRY NA TABLETY/SMARTFONY SĄ TAK LUBIANE PRZEZ DZIECI? Jak uczyć dziecko uczciwości i szczerości?

PEDAGOG

Jak wychowywać do posłuszeństwa?

Każdy z rodziców pragnie , by jego dziecko było grzeczne, sumienne i posłuszne, a przy tym zaradne i kreatywne. Nie jest rzeczą łatwą wychowywać dziecko do cnoty posłuszeństwa, która kształtuje umiejętność panowania nad swoim zachowaniem i w konsekwencji prowadzi do prawdziwej wolności.

W jaki sposób właściwie i mądrze formować w dziecku postawę posłuszeństwa?

• Ustal z dzieckiem jasne zasady i reguły postępowania (po zabawie sprzątamy pokój, po bajce idziemy do łazienki itp.)

• Staraj się unikać w wypowiedziach nielubianego „nie” i używać pozytywnych form , np. zamiast mówić: nie rzucaj śmieci na chodnik, powiedź: wrzuć papierek do kosza.

• Używaj zwrotu – „ nie wolno” w sytuacjach nie podlegających dyskusji, w których chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

• Mów jasno krótko, wydając proste polecenia ( im mniejsze dziecko, tym krótszy komunikat i prostsze zadanie do wykonania).

• Obserwuj dziecko , jak wykonuje polecenie i w razie trudności wesprzyj je pomocą.

• Doceń i pochwal dziecko za każdą sytuację, w której okaże posłuszeństwo, zwłaszcza jeżeli nie miało na to ochoty.

• Daj dziecku chwilkę na wykonanie polecenia , ale bez negocjowania i odkładania na później.

• Bądź konsekwentny wobec braku posłuszeństwa: ponieważ nie zrobiłeś tego, o co poprosiłem, nie będziesz mógł…

• Wytłumacz dziecku, dlaczego wymagasz od niego wypełnienia polecenia.

•  Ucz posłuszeństwa własną postawą ( posłuszeństwo wobec współmałżonka, swoich rodziców, w przestrzeganiu norm społecznych).

Źródło: Wspólne dzieło zgromadzeń zajmujących się wychowaniem "ABC dobrego wychowania"Marcelina Zon