Melancholia, smutek, przeradzający się czasem w depresję, zaczyna być częstszym niż dawniej zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży.
Niechęć do szkoły, do wychodzenia z domu, do podejmowania aktywności, niepokoi wychowawców młodzieży. Rośnie pokolenie młodych ludzi z zaniżoną samooceną i skłonnościami depresyjnymi.
Rozwój technologii informatycznej ma duży wpływ na funkcjonowanie młodego pokolenia . Przyczynia się to do doświadczania poczucia samotności, stwarza też niestety możliwości odczuwania negatywnych uczuć – złości, bezradności, poniżenia w przypadku pojawienia się niepochlebnych wpisów na temat danej osoby. Poza dużą ilością wiedzy, cennych informacji, z których korzystają dzieci, młodzież i dorośli – niesie również zagrożenia w postaci dostępu do niepotrzebnych młodzieży treści i filmów, których oglądać nie powinna.
Nie mamy wpływu na zmiany i rozwój technologii, który nastąpił, natomiast możemy i powinniśmy wyrabiać u swoich dzieci , uczniów pewne nawyki, które mogą poprawić relacje z innymi.
Nie korzystamy z telefonu, siedząc przy stole przy wspólnym posiłku – cieszymy się i rozmawiamy z tymi , z którymi jesteśmy teraz.
Mówimy swoim dzieciom, uczniom, że przesadne długie przebywanie w świecie wirtualnym sprawia, że ludzie maja problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów w świecie rzeczywistym. Brak uczestniczenia w świecie realnym oddala od społeczeństwa, a w konsekwencji prowadzi do samotności i poczucia zagubienia
Ograniczamy korzystanie z portali społecznościowych.
Źródło: Pokój pedagoga „Don Bosco” Bożena Paruch.