Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do zbiórki książek dla bibliotek poszkodowanych w wyniku powodzi. Uzbieraliśmy około 200 książek. Książki zostały przekazane do potrzebujących bibliotek.
Justyna Stasiak Hawra
Monika Węgrzyn
Marzena Reczek
Z radością informujemy, iż uczennica naszej szkoły Weronika Węgrzyn z klasy VIII wykazała się bardzo dobrą znajomością wiadomości i umiejętności polonistycznych i zakwalifikowała się do II etapu (rejonowego) konkursu przedmiotowego z języka polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Anna Machańska
13 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Był to wyjątkowy moment, w którym każdy uczeń mógł wcielić się w swojego ulubionego bohatera, a szkoła zmieniła się w baśniowy świat. Przy tej okazji uczniowie czytali bajki, rozwiązywali zagadki, wykonywali rysunki i kolorowali bajkowe postacie. Cały dzień był bardzo wesoły i wywołał wiele kreatywnych działań i dyskusji.
Urszula Kopera
Marzena Reczek
15 listopada klasa V udała się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz do sali zabaw „Czary Mary”. W muzeum uczniowie wzięli udział w warsztatach „Papier czerpany i kaligrafia”, poznali historię pisma i papieru oraz wcielili się w skrybów tworząc własne wizytówki pięknym pismem kaligraficznym. Natomiast wizyta w sali zabaw była wspaniałą okazją do integracji oraz doskonalenia sprawności ruchowej. Wycieczka udała się wyśmienicie, wszyscy bogatsi w nową wiedzę i w radosnych nastrojach wracali do domów.
Urszula Kopera
Katarzyna Ptaszek
W dniu 11 listopada uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XII Gminnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno ma” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym we Wróblowej. Naszą szkołę reprezentowali:
RECYTACJA
Weronika Węgrzyn (kl.VIII) – wiersz „W Warszawie” autor Czesław Miłosz
Weronika Wiatr ( kl.V) – wiersz „Oblicze Ojczyzny” autor Tadeusz Różewicz
Marcel Szpak ( kl.III) – wiersz „11 Listopada” autor Ludwik Wiszniewski
PIOSENKA
Pieśń „Serca biało – czerwone mamy” - zespół wokalny z klasy III w składzie:
Marcel Szpak, Julia Wiatr, Nikola Garduła.
Maja Kozłowska (kl.V) - piosenka ”Uwierz Polsko”.
Weronika Warzecha (kl.VI) - piosenka „Wolność”.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1141489384205214&set=pcb.1141490967538389
Katarzyna Ptaszek
24 października 2024r. został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny „Portret Marii Konopnickiej” zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV – VIII i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wyniki przedstawiają się następująco:
II miejsce - Maja Kozłowska z klasy V
III miejsce - Weronika Warzecha z klasy VI
Wyróżnienie - Natalia Gotfryd z klasy V, Nikola Gotfryd z klasy VI.
Serdecznie gratulujemy!
Katarzyna Ptaszek
Pod hasłem ,,Bo wolność krzyżami się mierzy” w dniu 08.11.2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. To wyjątkowy dzień, także dla wszystkich obywateli Polski. Tego dnia w sposób szczególny wspominamy tych, którzy walczyli za niepodległość. Mamy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami. Niech ta uroczystość będzie dla nas lekcją patriotyzmu i historii, o tym że pamiętamy tych co już odeszli i walczyli o wolność.
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
Urszula Kopera
Barbara Kuzak
Justyna Stasiak – Hawra
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Katarzyna Ptaszek
Renata Gajda
Linki do nagrań znajdują się w zakładce MULTIMEDIA.
W czasie uroczystości wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "SZKOŁA DO HYMNU". W piątek 8 listopada cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W czasie uroczystości wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował przedsięwzięcie mające na celu to, aby każdy poczuł się wspierany i ważny, a to wszystko dzięki "pozytywnym przesłaniom", które tworzyli uczniowie dla uczniów. "Dobrych" myśli zebraliśmy tak wiele, że powstało "Pozytywne pudełko", z którego będzie można w każdej chwili skorzystać i wylosować coś na udany dzień.
Urszula Kopera
Kopalnia soli „Wieliczka” to jedna z ważniejszych atrakcji w Polsce. Figuruje ona na liście jako jeden z najcenniejszych zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Dlatego dnia 5 listopada uczniowie klas najmłodszych I – III wybrali się do Krakowa, aby podziwiać skarb ukryty wpodkrakowskich podziemiach. Wchodząc w ten niesamowity podziemny świat Kopalni Soli Wieliczka dzieci dzielnie podążały za panią przewodnik pokonując 800 schodów. Na głębokości 135 m pod ziemią zobaczyły zachwycające rzeźby i płaskorzeźby wykute w soli, jeziora solankowe oraz komory solne. Najpiękniejszą z komór kopalni jest Kaplica św. Kingi i zdobiące ją solne dzieła sztuki. Opowiadając fascynującą historię kopalni, pani przewodnik prowadziła uczniów przez gąszcz krętych, solnych korytarzy, odkrywała przed nimi tajemnice tego niezwykłego miejsca i prezentowała maszyny oraz sprzęt górniczy. Uczniowie mieli także okazję usłyszeć kompozycję Fryderyka Chopina, która towarzyszyła świetlnemu spektaklowi nad brzegiem solnego jeziora. Po pokonaniu pięknej trasy turystycznej, zapach pysznego obiadu penetrujący podziemne labirynty, zaprowadził dzieci do Karczmy Górniczej, która znajduje się 125 m pod ziemią. Po smacznym obiedzie i odpoczynku dzieci ruszyły w dalszą podróż. Kolejną destynacją były „Wioski Świata”. W tym magicznym miejscu uczniowie mogli zobaczyć domy, charakterystyczne dla danego kontynentu, m.in. tipi, dom na palach, igloo, tradycyjne afrykańskie kryte słomą domki, czy mongolską jurtę. To właśnie na wyprawę do dalekiej Mongolii udali się nasi uczniowie. Dzieci mogły podziwiać przepiękne wnętrze namiotu z dalekiej Mongolii, przymierzać tradycyjne stroje czy nakrycia głowy, poznały różne ciekawostki dotyczące życia, krajobrazów i zwyczajów panujących w tym dalekim kraju. Świetnie bawiły się biorąc udział w konkursie zręcznościowym i doskonale poradziły sobie z wydojeniem jaka! Oczywiście uczniowie odwiedzili liczne sklepiki i zakupili mnóstwo różnych pamiątek. Dla dzieci był to dzień pełen przygód i niezapomnianych wrażeń, który na długo zostanie w ich pamięci.
Agnieszka Baran
Justyna Stasiak-Hawra
Agnieszka Paja
29.10.2024 r. nasi uczniowie: Wiktor Samborski (klasa VI), Amelia Kieca (klasa VIII) oraz Weronika Węgrzyn (klasa VIII) wzięli udział w wojewódzkim etapie XII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, który odbył się w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
Monika Węgrzyn
Anna Machańska
28 października uczniowie klas III - VI wybrali się na całodniową wycieczkę do Krosna. Pierwszym punktem wycieczki było kino Helios, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Mój przyjaciel pingwin”, w reżyserii Davida Schurmanna. Film ten opowiadał o niezwykłej relacji między człowiekiem i małym pingwinkiem. Pingwin DinDim co roku pokonywał trasę ponad 5000 mil od Argentyny do Brazylii, tylko po to, by spotkać się ze swoimi ludzkimi przyjaciółmi - Joao'em i jego żoną Marią. W historii mogliśmy również zobaczyć te wydarzenia z perspektywy Adriany, Carlosa i Stephanie, czyli biologów badających te zwierzęta. Film nie był dramatyczny, a zakończenie sprawiło, że w kącikach oczu niektórych osób pojawiły się łzy wzruszenia. Historia pingwinka Dindima, cierpiącego wskutek zanieczyszczenia wód, przypomniała nam o zagrożeniach, jakie działalność człowieka niesie dla ekosystemów. To film, który uczy akceptacji tego, co inne i nietypowe.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Hucie Szkła w Krośnie.
Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum uczniowie znaleźli się przy rozgrzanym piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogli obserwować z czego i jak powstaje szkło. Uczniowie poznali technikę ręcznego formowania szkła o unikatowym kształcie, uczestniczyli w warsztatach "Malowanie na szkle", a także mogli zobaczyć na żywo, jak tworzone są różne ozdoby i figury ze szkła. Kolejną atrakcją dla wszystkich było samodzielne wybicie medalu – pamiątki ze szklanej surówki.
Następnie uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy.
Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością.
Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego niesamowitego miasta.
Agnieszka Paja
Renata Gajda