11 uczniów z klas I-VIII naszej szkoły wzięło w marcu udział w I Powiatowym Konkursie Plastycznym pod hasłem ,,JA – MOJA PRZYSZŁOŚĆ – MÓJ ZAWÓD.’’ Był to konkurs organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle i polegał na przygotowaniu pracy plastycznej o tematyce obejmującej wyobrażenia siebie w przyszłości, wykonywanego przez siebie zawodu i sytuacji z tym związanych. Konkurs rozwijał wyobraźnię uczniów, umiejętności plastyczne wśród dzieci i młodzieży oraz inspirował do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba ponad 440 zgłoszonych prac.
Wśród wyróżnionych osób znalazła się uczennica naszej szkoły Maja Kozłowska z klasy I.
Gratuję Mai oraz wszystkim uczniom i bardzo dziękuję za udział w konkursie. Cytuję słowa organizatorów: ,,Zainteresowanie konkursem przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Obcowanie z Waszą twórczością dostarczyło nam wiele wzruszeń, przygotowaliście prace bardzo szczere, stworzyliście dzieła prawdziwe, zachwycające Waszą wyobraźnią i sposobem ilustracji Waszych dziecięcych marzeń’’.
Doceniam wysiłek Was wszystkich, Waszych rodziców i nauczycieli i dziękuję za poświęcony czas.
Agnieszka Paja
Biblioteka szkolna ogłasza:
Konkurs literacko-plastyczny o kardynale Stefanie Wyszyńskim „Niezwyczajna świętość”.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. IV-VIII. Więcej informacji na dzienniku elektronicznym. Zapraszamy do udziału!
"Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć".
/Kardynał Stefan Wyszyński/
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
Z dalekiego kraju bociany wracają
A zielone żabki w strachu uciekają
A dzieci się cieszą, a dzieci się śmieją
Że wróciła wiosna, że śniegi topnieją.
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Na drzewach znów wyrastają malutkie zielone listki. Spod śniegu wyłania się trawa, która z każdym dniem robi się coraz bardziej zielona. Na trawie tej wkrótce wyrosną piękne i kolorowe kwiaty. Wszyscy się cieszymy, że już do nas przyszła. Witamy ją z radością. Dzieci na powitanie wiosny podczas zajęć stacjonarnych przygotowały piękne prace plastyczne. W dniu 19.03.2021 uczniowie klas I – III wzięli udział w lekcji na żywo „Wielkie poszukiwanie wiosny”.
Justyna Stasiak-Hawra
Agnieszka Baran
Renata Samborska
Samorząd Uczniowski działający przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Błażkowej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w akcji pod hasłem: ,,Tęsknimy, pozdrawiamy, razem się trzymamy!" Wszyscy, którzy w ten trudny czas chcą pozdrowić koleżanki, kolegów, pracowników szkoły, z którymi trudno im się spotkać, mogą ich pozdrowić/wesprzeć dzięki krótkiemu filmikowi, wierszowi, rymowance, zdjęciom, które należy wysyłać do opiekunki Samorządu Uczniowskiego - pani Katarzyny Czech. Pozdrowienia będą na bieżąco publikowane na szkolnym Facebook'u. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naszych przedsięwzięciach, bo każdy tego typu kontakt jest teraz na wagę złota!
Opiekun SU:Katarzyna Czech
Nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym dla klas 1-3 szkól podstawowych, który ma na celu budować świadomość ekologiczną u najmłodszych, poszerzyć wiedzę na temat ciepła oraz sposobu jego wytwarzania i możliwości oszczędzania. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne o cieple, sprawdzali swoja wiedzę odpowiadając na pytania w quizie, brali udział w zajęciach plastycznych, lekcjach i grach online oraz rozwiązywali zadania warsztatowe. Towarzyszyli im bohaterowie: Kot Ciepłosław, Felka Kaloryfelka oraz Pstryczek Elektryczek. Po przeprowadzeniu wszystkich lekcji i wykonaniu zadań, uczniowie rozwiązali test podsumowujący zdobyta wiedzę. Na koniec wykonano prace konkursową - komiks o przygodach kota i jego przyjaciół, który nawiązywał do tematu ciepła i energii.Czekamy na wyniki konkursu.
Koordynator: Katarzyna Czech
10.03.2021 roku nasi uczniowie w składzie: Weronika Węgrzyn i Michał Janik (kategoria wiekowa: klasy IV – VI) oraz Karol Chudy i Kacper Wojnarski (kategoria wiekowa: klasy VII – VIII) wzięli udział w wojewódzkim etapie VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Dla uczniów była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie nauki o języku oraz metoda poznawania historii naszego kraju. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Koordynator konkursu
Monika Węgrzyn
Uczeń klasy VIII Jakub Przewoźnik zajął 3 miejsce w diecezjalnym etapie Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Kolbe i o Biblii, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i awansował do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 14 kwietnia. Bardzo dobry występ zanotowała też uczennica klasy VII Kamila Jarecka zajmując 5 miejsce.
ks. Władysław Pykosz
Ustalone 14 września 2020r. dwa dni wolne od zajęć dydaktycznych przypadały na dzień 4 i 5 stycznia 2021r., a nie mogły być wykorzystane ze względu na przesunięcie terminu ferii szkolnych, w związku z tym proponuje się wykorzystać te dni 31.05.2021r. i 02.06.2021r. Pozostałe dni wolne od zajęć dydaktycznych pozostają bez zmian.
Harmonogram dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych dla uczniów szkoły w roku szkolnym 2020/2021:
02.11.2020r. - dzień po Wszystkich Świętych (poniedziałek)
25,26,27.05.2021r. - egzamin ósmoklasisty
31.05.2021r. - poniedziałek
01.06.2021r. - Dzień Dziecka (wtorek)
02.06.2021r. - środa
04.06.2021r. - dzień po Bożym Ciele (piątek).
Fundacja EFC wraz z Fundacją Rodziny Staraków otwiera nabór do kolejnej edycji programu stypendialnego Horyzonty.
Konrad Rajchel jest absolwentem Horyzontów i zeszłorocznym maturzystą I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Konrad ma obecnie 19 lat i studiuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pochodzi z małej miejscowości Czaszyn w Bieszczadach.
- O stypendium dowiedziałem się otrzymując list od Fundacji w gimnazjum. Z lekkim przymrużeniem oka przeczytałem ulotkę, na której wypisane były wszystkie superlatywy stypendium. Myślałem sobie: „na pewno gdzieś w tym wszystkim musi być jakiś haczyk. Przecież nie otrzymałbym tak wielu rzeczy bez prawie żadnych zobowiązań, poza utrzymywaniem dobrej średniej ocen.”Jednak okazało się inaczej, a decyzja o zaaplikowaniu była jedną z najlepszych w moim życiu! Stypendium umożliwiło mi rozwinąć skrzydła. Nauka w topowym liceum pozwoliła mi świetnie zdać maturę i wybierać wśród uczelni. Wysoki poziom w liceum jak i mieszkanie z dala od domu sprawiły, że nie odczułem tzw. przeskoku między liceum a studiami.
Stypendyści Horyzontów trafiają w środowisko osób chcących się rozwijać, poznawać ludzi i świat. Obok kwestii finansowych uznają to za największy plus programu. - Program pozwolił mi nawiązać znajomości wśród krośnieńskich stypendystów, które mimo zakończenia nauki w liceum trwają nadal. Rozbudziłem swoją pasję do podróży, zwiedziłem sporo krajów Europy, brałem udział w wymianie uczniowskiej czy programie Erasmus+. Obecnie jestem współorganizatorem Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego działając w Studenckim Kole Naukowym Spraw Zagranicznych. Działam też charytatywnie, prowadząc zajęcia w ramach programu Projektor. W przyszłości w planach mam karierę finansisty lub ekonomisty, czas pokaże. Planuję też semestr zagranicą w ramach programu Erasmus oraz być może studia magisterskie na zagranicznej uczelni. Do spełniania swoim marzeń jest prosta droga! Drogi ósmoklasisto, już dziś aplikuj o stypendium Horyzonty!
Fundacja EFC i Fundacja Rodziny Staraków finansują przez cały okres nauki w szkole średniej zakwaterowanie i wyżywienie w Krośnie. Stypendium pokrywa koszt wycieczek szkolnych oraz biletów komunikacji miejskiej. Dla stypendystów organizowane i finansowane są wyjazdy na wakacje i ferie, jak również nauka języków obcych i egzaminy na certyfikaty językowe. Fundatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanych koordynatorów oraz indywidualne wsparcie w rozwoju zainteresowań. W czasie pandemii stypendyści otrzymywali wsparcie sprzętowe i dofinansowanie internetu.
O stypendium w programie Horyzonty mogą się starać uczniowie klas 8, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a dochód w ich rodzinach nie przekracza 1200 złotych netto na osobę (nie wliczamy 500+).
Od 15 lutego rozpoczęła się 11 rekrutacja do Programu Horyzonty. Aplikować należy za pośrednictwem strony www.efc.edu.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca 2021 roku.
Więcej informacji udziela koordynatorka na Podkarpaciu, Maria Starzewska, tel. 881 775 252, mstarzewska@efc.edu.pl.
Fundacja EFC od 11 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich.
Fundacja Rodziny Staraków zainaugurowała swoją działalność w 2008 roku, jej fundatorem jest Jerzy Starak. Misją Fundacji jest wspieranie i promowanie młodych, zdolnych ludzi, tworzenie dla nich optymalnych warunków rozwoju oraz pomoc w realizacji ich pasji i pomysłów na życie.
Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko 800 uczniów. Obecnie 200 stypendystów uczy się w 19 szkołach średnich w całej Polsce.
Telewizja Obiektyw w 2017 roku wyprodukowała dokument fabularyzowany “Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Film opowiada historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy.
Premierowa emisja odbędzie się we wtorek, 9 marca o godz. 20:55 w TVP1, powtórka w niedzielę, 14 marca o godz. 10:00. Zapraszamy wszystkich Mieszkańców Gminy Brzyska do obejrzenia!
Film jest okazją do upamiętnienia tych wydarzeń, przypomnieniem czasu i dzieła, jakim są napisane 65 lat temu Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oraz obchody 1000-lecia Chrztu Polski. W rolę Prymasa wciela się Marek Kalita, w filmie zobaczymy Jerzego Trelę i Aleksandrę Popławską. Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik.
Gmina Brzyska wsparła finansowo produkcję filmu z czego jesteśmy bardzo dumni.
Rok 2021 został decyzją Sejmu RP ustanowiony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jest również czasem oczekiwania na Jego beatyfikację. Tym bardziej miło nam zaprosić na premierę filmu w Polskiej Telewizji.
źródło:Gmina Brzyska FB
Przedszkole w Błażkowej czynne jest od 6.30 - 15.30 w zależności od potrzeb rodziców.
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Błażkowej uprzejmie informuje, że rekrutacja dzieci do przedszkola na rok szkolny 2021/2022 będzie trwać od 08 lutego 2021r. do 15 marca 2021r.
Dzieci 6-letnie obowiązuje roczne przygotowanie przedszkolne. Karty zgłoszeniowe będzie można odebrać w sekretariacie lub pobrać na stronie internetowej szkoły.
Informacje na temat konkursu u p. Katarzyny Czech. Zapraszamy.
Dzieci z kl.0 wzięły udział w projekcie "Mała książka - wielki człowiek", którego organizatorem był Instytut Książki z siedzibą w Krakowie. Projekt promował wśród dzieci przedszkolnych Grzegorz Baran - przedstawiciel Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa. Celem projektu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym na terenie Polski. Dzieci, wypożyczając książki, otrzymywały naklejki, a gdy na karcie czytelnika było ich już 10, zostały uhonorowane imiennym dyplomem. Wszyscy bardzo się cieszyli, byli także zmotywowani do wypożyczania kolejnych, ciekawych książeczek.
Barbara Kuzak
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, które obchodzone jest w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Historia tego święta związana jest z uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011r. W ten sposób chciano oddać hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.
Dlaczego 1 marca?
Data ta nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951r. władze komunistyczne zamordowały w więzieniu mokotowskim w Warszawie siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Dbajmy o pamięć tych Żołnierzy!
https://www.youtube.com/watch?v=82ynVRdyVjE
https://www.youtube.com/watch?v=jD4OOpukkcE
https://www.youtube.com/watch?v=salpkH7aK9U
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
W dniu 24 lutego 2021r. odbyła się w naszej szkole XIIl edycja Gminnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV i V wyłonieni w eliminacjach przeprowadzonych w szkołach podstawowych gminy Brzyska. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy przyrodniczo – ekologicznej wśród uczniów, zainteresowanie ich problematyką ochrony przyrody, zwrócenie uwagi na piękno przyrody, a także budowanie sieci współpracy uczniów i nauczycieli szkół z terenu gminy Brzyska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV: Weronika Węgrzyn, Oliwia Pacana, Kamil Przewoźnik oraz Bartłomiej Rakoczy. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbył się w formie online. Uczniowie rozwiązywali test zawierający zadania otwarte i zamknięte o różnym stopniu trudności, rozpoznawali m.in. na ilustracjach rośliny i zwierzęta, środowiska ich występowania oraz wykazywali się znajomością pojęć związanych z ochroną przyrody. Oto laureaci:
I miejsce
uczennica Zespołu Szkolno - Przedszkolnego we Wróblowej
II miejsce
Weronika Węgrzyn i Oliwia Pacana – Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej
oraz dwie uczennice Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach
III miejsce
Bartłomiej Rakoczy - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Błażkowej
Nagrody i dyplomy wręczyła Pani Dyrektor Danuta Gąsior. Gratulujemy!
Beata Gorczyca
II miejsce - Wiktor Samborski - kl.ll
Wyróżnienia:
Amelia Stanek - kl.l
Filip Wygnał - kl.l
Jakub Piątek - kl.l
Maja Kozłowska - kl.l
Emilia Kastarenda - kl.l
21 lutego obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. My Polacy także pamiętamy wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, wystarczy przypomnieć protest dzieci z Wrześni, czy zakazy zaborców, by mówić, pisać, a nawet modlić się w języku ojczystym.
W naszej szkole w tym tygodniu, na lekcjach online także obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – czytamy ciekawostki związane z naszym językiem, fragmenty ciekawych książek, ćwiczymy poprawność ortograficzną, rozwiązujemy rebusy.
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
W dniu 22 lutego 2021r. odbył się w naszej szkole XVII Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, w którym wzięło udział 15 uczniów klasy lV. Ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczny konkurs przeprowadzony został online. Najważniejsze cele tego konkursu to: popularyzacja wiedzy przyrodniczo – ekologicznej, zainteresowanie społeczności szkolnej problematyką ochrony przyrody, kształtowanie umiejętności dostrzegania zagrożeń dla środowiska życia człowieka, roślin i zwierząt oraz zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Czworo najlepszych uczniów:
I miejsce - Weronika Węgrzyn
II miejsce - Kamil Przewoźnik
III miejsce - Oliwia Pacana i Bartłomiej Rakoczy
zakwalifikowało się do udziału w organizowanym przez naszą szkołę XIII Gminnym Konkursie Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, który odbędzie się 24 lutego 2021r. Gratulujemy!
Organizator: Beata Gorczyca