Organizatorem konkursu plastycznego był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku. Głównym celem konkursu było pokazanie pozytywnych więzi pomiędzy zwierzętami, a ich właścicielami, kształtowanie prawidłowych postaw wobec świata zwierząt takich jak szacunek, troska, dbałość o potrzeby naszych pupili, radość obcowania z nimi. Wyniki naszych uczniów:
W kategorii klasy I – IV - II miejsce zajęła uczennica klasy IV Maja Kozłowska
W kategorii klasy V – VII - wyróżnienie zdobyła uczennica klasy V Weronika Warzecha.
Serdecznie gratulujemy.
Katarzyna Ptaszek
25 kwietnia 2024r. gościliśmy w naszej szkole Panią Martynę Pruchnik – specjalistę w dziedzinie zdrowego żywienia z Gabinetu Dietetycznego BONNE SANTE w Jaśle. Pani dietetyk podczas spotkań z przedszkolakami oraz uczniami klas I – VII zwracała uwagę na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dedykowaną dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, na łączenie elementów zdrowego odżywiania z różnego rodzaju aktywnością fizyczną. Mówiła o tym, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają dobrze skomponowane śniadanie, obiad i kolacja, wskazała również na znaczenie regularnych posiłków i picia odpowiedniej ilości wody. Uczestnicy prelekcji uzyskali informacje na temat produktów, których powinni unikać lub ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali ulotki, które zawierały materiał edukacyjny przygotowany przez dietetyków BONNE SANTE.
Bardzo dziękujemy Pani Martynie za ciekawe spotkanie i cenne wskazówki dotyczące zdrowego żywienia.
Beata Gorczyca
25 kwietnia w auli Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczniom wyróżnionym w powiatowych konkursach ekologicznych. Nasi uczniowie znaleźli się wśród grupy nagrodzonych w obydwu konkursach.
W konkursie z języka angielskiego „Science around us” w kategorii uczniów klas IV tytuł Finalisty zdobyła Amelia Stanek. W tym samym konkursie w kategorii uczniów klas V tytuł Laureata zdobył Wiktor Samborski.
W konkursie „Eko – Jaślaki” tytuł Laureata udało się wywalczyć Weronice Węgrzyn z klasy VII.
Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami a także nagrodami rzeczowymi. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się ich zwycięstwem w konkursach powiatowych!!!
Ewelina Nosal
W dniach 15 – 16 kwietnia 2024r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach uczniowie klas VII - VIII ze szkół z Błażkowej, Brzysk, Lipnicy Dolnej i Wróblowej uczestniczyli w warsztatach profilaktyki zintegrowanej "Archipelag Skarbów". Program był finansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brzyskach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Archipelag Skarbów prowadzony był przez 3 osobową ekipę specjalnie przeszkolonych trenerów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Podczas dwóch czterogodzinnych warsztatów młodzież zamieniała się w poszukiwaczy skarbów: głębokiego szczęście, trwałej miłości i realizacji w życiu własnych pasji i marzeń.
Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli, jak umieć się przeciwstawić presji rówieśników.
Archipelag Skarbów pokazuje młodzieży, że najważniejsi przewodnicy i autorytety, od których mogą się wiele nauczyć w życiu są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni.
Do ćwiczeń zgłaszali się ochotnicy, którzy nagradzani byli brawami oraz prezentami. Uczniowie motywowani byli do zadawania pytań, głosowania, prezentowania swojego stanowiska.
Program Archipelag Skarbów posiada rekomendacje:
• Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
• Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii
• Ośrodka Rozwoju Edukacji
• Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
ŹRÓDŁO: Gmina Brzyska - to MY
22 kwietnia nieodłącznie związany jest z obchodami Dnia Ziemi, a tym samym z podejmowaniem działań na rzecz ochrony środowiska. Również w naszej szkole uczniowie nie zapomnieli jak ważne jest dbanie o swoją planetę. Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść. Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – możemy żyć.
W dniu dzisiejszym uczniowie przedstawili apel ekologiczny, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu
i konsumpcyjne podejście do życia.
Mottem dzisiejszego dnia był głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki Wisławy Szymborskiej:
„Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi”.
Anna Bartosz
Ewelina Nosal
Linki do nagrań znajdują się w zakładce MULTIMEDIA.
Dzień 19 kwietnia 2024 r. dla uczniów klas IV-VII naszej szkoły był czasem uczty kulturalnej i historycznej. W tym dniu bowiem uczestniczyli oni w wyjeździe do Dębicy, w trakcie którego odwiedzili Muzeum Regionalne oraz Dom Kultury „Mors”. W muzeum poznali historię miasta, regionu i jego mieszkańców w różnych okresach historycznych od prehistorii do drugiej wojny światowej. Ponadto mogli zobaczyć bogate zbiory militariów i dużą kolekcję pojazdów w przymuzealnym parku m. in. czołgi w tym słynny T-34 i IS-2, helikopter Mi-2, kolejkę wąskotorową czy zabytkowy sprzęt gaśniczy. Ta podróż w przeszłość sprawiła im wiele satysfakcji, radości i zadowolenia, szczególnie wszystkim podobało się to, że mogli usiąść za sterami helikoptera i transportera pancernego.
Następnie uczniowie udali się do Domu Kultury w Dębicy na musical pt. „Zemsta” przygotowany przez aktorów Teatru Muzycznego Forte nawiązujący do komedii A. Fredry o tym samym tytule. Brawurowe przedstawienie, uniwersalny dowcip, specjalnie zaprojektowane stroje, elementy scenografii oraz inspirujące teksty piosenek i poruszająca muzyka pozwoliły im zanurzyć się w magiczny świat teatru, a fabuła skłoniła ich do przemyśleń i refleksji.
Anna Machańska
Monika Węgrzyn
Dnia 18.04.2024r. uczniowie klas I - III odbyli wycieczkę do Dębicy na przedstawienie „Alicja w Krainie Czarów” przygotowanym przez Teatr Muzyczny Forte. Jest to przepiękna opowieść, która rozwija wyobraźnię i wzbudza wiele emocji. Inspiruje i dodaje nam odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się nawet, gdy nadzieja jest nikła. Pokazuje, jak wiele może nam dać otwartość na innych oraz potwierdza życiową maksymę, że pogoń za swoimi ideami odbywa się krętą i niepewną drogą. Ogromnym atutem widowiska były zachwycające i przestrzennie rozbudowane kostiumy. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Lalek w Pilźnie. Mogli tam zobaczyć narzędzia mające nawet 200 lat, przy pomocy których do dziś wykonuje się elementy składowe lalek, jak powstają ręcznie kwiaty z tkanin używając wykrojników sprzed 100 lat, oraz jak tworzy się najbardziej wymyślne kreacje dla lalek. Lalki te są ozdobą wystaw i kolekcji w różnych krajach świata. W czasie pobytu w muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których samodzielnie wykonywali lalki. W Gospodzie u Wiedźmy zjedli pyszne pierogi, a następnie zwiedzili Ogród Bajek. Mamy nadzieję, że podczas wycieczki uczniowie miło spędzili czas oraz dobrze się bawili.
Renata Samborska
Agnieszka Baran
Justyna Stasiak-Hawra
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były grzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja. Od tego dnia Dzień Pamięci obchodzony jest jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Otoczmy pamięcią tych, którzy zginęli za naszą Ojczyznę.
Marzena Reczek
Monika Węgrzyn
Urszula Kopera
W dniu 16 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem konkursu było budzenie i rozwijanie pasji muzycznych wśród młodzieży, promocja młodzieżowej twórczości oraz możliwość porównania umiejętności i zdolności artystycznych z możliwościami innych uczniów. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy V Weronika Warzecha, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.
Katarzyna Ptaszek
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz kolejny brała udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół podstawowych pt. „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Dzięki niemu uczniowie mogli rozwijać swoje kompetencje dotyczące rozumienia współczesnego świata oraz poszerzać wiadomości na temat polskiego i światowego kina, uczestnicząc w comiesięcznym wyjeździe do artKina w Krośnie, współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tych spotkań filmowych uczniowie brali udział w prelekcjach wprowadzających ich w tematykę filmu oraz arkana sztuki filmowej i uczestniczyli w projekcji filmu. Taki seans filmowy był dla nich wspaniałą okazją zdobywania wiedzy i doświadczenia, a rozmowy o kinie rozwijały ich kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.
Anna Machańska
Monika Węgrzyn
Uczniowie naszej szkoły, mając na uwadze dobro naszej planety i środowiska przyrodniczego, poszerzali swoją wiedzę ekologiczną biorąc udział w Powiatowym Konkursie Ekologicznym „Eko – Jaślaki” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle. W formie listu apelowali do przyszłych pokoleń młodych ludzi o szacunek i troskę o przyrodę. Myślą przewodnią listu, który mieli napisać były słowa Arystotelesa: „Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie”.
W konkursie wzięło udział wielu uczniów z naszej szkoły. Byli to:
Klasa IV – Lena Szpak, Natalia Gotfryd, Maja Kozłowska
Klasa V – Blanka Larysz, Weronika Warzecha, Nikola Gotfryd
Klasa VI – Julia Rachowicz, Wiktor Gajda, Mateusz Mikrut
Klasa VII – Karolina Woch, Weronika Węgrzyn, Emilia Rak
Najwyższe miejsce w konkursie (V miejsce) a zarazem tytuł Laureata udało się zdobyć uczennicy klasy VII – Weronice Węgrzyn.
Serdecznie gratulujemy wysokiego wyniku w konkursie ekologicznym!
Ewelina Nosal
Dzięki pomocy finansowej Wójta gminy Brzyska - Pana Rafała Papciaka udało się zakończyć prace związane z renowacją szatni w naszej szkole. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Błażkowej od dzisiaj posiada odnowione pomieszczenie szatniowe z nowymi spersonalizowanymi szafkami dla każdego ucznia.
Nowa i kolorowa szatnia to bardzo ważna inwestycja. Nie tylko uczymy się w komfortowych warunkach, ale mamy schludne i czyste szatnie. Pozostawiamy tu bezpiecznie nasze obuwie, ubrania i przybory szkolne, które w danym momencie nie są nam potrzebne.
Szatnia, to tak naprawdę taki przedpokój, w którym codziennie witamy i żegnamy szkołę, spotykamy kolegów i koleżanki. Mamy nadzieję, że będziemy wygodnie z niej korzystać przez cały okres edukacji w szkole.
KLASY I-III
II miejsce – Milena Obryk kl. II
KLASY IV-VI
I miejsce – Nikola Gotfryd kl. V
III miejsce – Wiktor Samborski kl. V
KLASY VII-VIII
II miejsce – Aleksandra Hawra kl. VII
Wyróżnienia:
Piotr Niedźwiecki kl. I
Emilia Reczek kl. I
Hanna Paja kl. II
Aleksandra Rakoczy kl. III
Helena Reczek kl. III
Gratulujemy!
„Donośne bicie dzwonów wzywa na rezurekcję
pójdźmy więc tam czym prędzej
na uroczystą procesję
i na dziękczynienie
ze zmartwychwstania Chrystusa
niech radują się dusze –
Alleluja!
a potem w domach
dzieląc się jajkiem święconym
oddajmy sobie serca”/Jadwiga Zgliszewska/
Wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom naszej szkoły składamy serdeczne życzenia - niech ten świąteczny czas będzie okresem wytchnienia od codziennych trudów oraz przyniesie wiele rodzinnego ciepła, bliskości i pokoju.
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy ZSP w Błażkowej
13 marca uczennice naszej szkoły wzięły udział w XX edycji Powiatowego konkursu z języka angielskiego „English is easy" dla uczniów klas szóstych. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. W konkursie wzięli udział uczniowie z 17 szkół podstawowych z powiatu jasielskiego. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów z zakresu słownictwa oraz znajomości kultury Zjednoczonego Królestwa.
Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice z klasy VI:
Kinga Piątek
Julia Wenc
Malwina Węgrzyn
Najwyższy wynik osiągnęła Kinga Piątek zajmując miejsce III i zdobywając tytuł Laureata.
Gratulujemy i czekamy na uroczyste rozdanie dyplomów i nagród!
Ewelina Nosal
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
W związku z przerwą świąteczną, ten ważny dzień obchodziliśmy w naszej szkole w środę 27 marca.
Na terenie powiatu jasielskiego organizatorem akcji #WspólnieNaNiebiesko jest Fundacja LATAWIEC: https://fundacjalatawiec.pl/
Opiekun SU: Urszula Kopera
25 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Organizatorami turnieju byli: Wójt Gminy Brzyska Pan Rafał Papciak, PSP Jasło oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Błażkowej.
Celem turnieju było popularyzowanie przepisów przeciwpożarowych i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
W turnieju wzięło udział 12 uczniów z naszej gminy: 4 uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzyskach, 4 uczniów z Zespołu Szkół Społecznych w Lipnicy Dolnej oraz 4 uczniów z naszej szkoły. Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali: przedstawiciel z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle Pan Sławomir Madejczyk oraz przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej Pan Adam Wal, którzy jednocześnie byli sędziami głównymi oraz oceniającymi odpowiedzi w części praktycznej uczniów. Do finału po części pisemnej zakwalifikowało się cztery najlepsze osoby, a wśród nich dwóch uczniów z naszej szkoły: Kamil Przewoźnik oraz Bartłomiej Rakoczy, który ostatecznie zajął trzecie miejsce.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów podczas kolejnych konkursów.
Agnieszka Paja
Katarzyna Ptaszek
W dniu 25.03.2024r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu ze strażakiem, panem Piotrem Wojdyłą. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom pracy strażaka oraz działalności Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film instruktażowy: Regulamin Młodzieżowych Zawodów Sportowo- Pożarniczych. Dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka, trudna i czasami bardzo niebezpieczna. Poznali jego zadania i obowiązki oraz dowiedzieli się, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Uczniowie zobaczyli, jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji oraz przypomnieli numery alarmowe, które należy znać.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, za co bardzo dziękujemy.
Agnieszka Paja