W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole pierwszy raz wzięło udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla najmłodszych dzieci w naszej szkole, czyli dla przedszkolaków. Koordynatorem tego programu była pani Agnieszka Reczek. Celem jest zachęcanie dzieci do poznawania otaczającego świata przyrody, dbanie o niego oraz jak dbać o zdrowie, aktywnie spędzając czas w ruchu oraz doceniając warzywa i owoce. Kubuś przygotował dla każdego przedszkolaka specjalną książeczkę z grami i zabawami, a panie przedszkolanki zrealizowały przygotowane scenariusze zajęć.
Scenariusz” Kubusiowi Przyjaciele Natury „- Uczestnik poznaje podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiaduje się, jak dbać o przyrodę. Uczy się zasad pielęgnacji roślin.
Scenariusz „Ruch to ważna sprawa Kubuś dzieciom podpowiada „- Dzieci dowiadują się jak ważną rolę odgrywają różne formy ruchowe dla ich zdrowia. Kształtują nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, jak i w domu, rozwijają swą sprawność ruchową.
Scenariusz „ Dzień marchewki „- Uczestnicy dowiadują się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtują sprawność manualną i spostrzegawczość.
Scenariusz „ Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy „- Uczestnicy poznają pojęcie recyklingu. Uczą się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów.
Po zakończeniu zajęć z wszystkich scenariusz przedszkole otrzymuję
CERTYFIKAT KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY
Agnieszka Reczek
Barbara Kuzak
Wiosna to pora roku oczekiwana przez wszystkich. Po długiej zimie szczególnie czekały na nią przedszkolaki i witały ją na różne sposoby. Przygotowały kolorowe kanapki, które smacznie zjadły, dekorowały salę przedszkolną gałązkami kwitnących krzewów, wylepiały na kartkach bazie z plasteliny, ozdabiały jajka ze styropianu techniką decoupage. Trochę więcej pracy mieliśmy podczas mocowanie kwiatków z bibuły do wielkanocnych palm, ale i z tym zadaniem sobie poradziliśmy. Przywitaliśmy wiosnę również spacerem po okolicy, a ona w zamian zostawiła swój ślad, malując radosny uśmiech na buźkach dzieci.
Barbara Kuzak
Dzień Matematyki został zapoczątkowany przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu był organizowany co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Jest to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce. Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają dużej wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. W naszej szkole turniej składał się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych przedstawionych w formie prezentacji, a uczniowie pracowali w grupach. W tym roku hasłem przewodnim jest „Matematyka od kuchni”, a więc pytania związane były (bardzo luźno) z przepisami i gotowaniem.
Beata Gorczyca
Justyna Iwanicka
22 marca 2018 roku uczennice klasy III Gimnazjum - Gabriela Czmil, Wiktoria Opiela i Wiktoria Sobota wraz z opiekunem - mgr Eweliną Nosal reprezentowały naszą szkołę w rozgrywce finałowej XVI Powiatowego Konkursu "Wiedzy o Żywieniu" organizowanego przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Po etapie pierwszym i drugim, które polegały odpowiednio na przygotowaniu prezentacji PowerPoint na wskazany temat oraz rozwiązaniu testu pisemnego, uczennice naszej szkoły zakwalifikowały się do finału tego konkursu. Zadania finałowe obejmowały rozgrywkę drużynową polegającą na rozwiązaniu kilku zadań problemowych. Ostatecznie dziewczyny uplasowały się na V miejscu w powiecie, zdobywając dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!
Ewelina Nosal
Bezpieczni w ruchu drogowym - konkurs organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie - do 20-03-2018r.
Chroń rzeki karpackie - plakat. Projekt ,, Rzeki karpackie - czysta Natura 2000” -do 16-03-2018r.
Stroik wielkanocny - konkurs organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach - do 14-03-2028.
„Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy”- konkurs organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - do 25-03-2018r.
Szczegółowe informacje o konkursach udziela Pani Justyna Stasiak - Hawra.
Justyna Stasiak - Hawra
W tym roku minie 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Tę wyjątkową rocznicę będziemy świętować również w naszej szkole poprzez następujące wydarzenia:
Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „ Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
Konkurs plastyczny na plakat pt. „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w oczach najmłodszych’’.
Przeprowadzenie wywiadu z najstarszą mieszkanką naszej miejscowości.
Przeprowadzenie konkursu plastyczno - literackiego pt. ,,Moja mała Ojczyzna’’.
Konkurs recytatorski pt. ,, Polak Mały”.
Zorganizowanie wieczorku poetyckiego dla mieszkańców naszej miejscowości.
Wycieczki do miejsc pamięci narodowych.
Wycieczka do Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.
Uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
Szkolny przegląd pieśni patriotycznych.
Justyna Stasiak- Hawra
Monika Węgrzyn
Marzena Reczek
Anna Machańska
Jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował obchody Pierwszego Dnia Wiosny. W ramach powitania wiosny uczniowie wykonali zdrowe wiosenne kanapki. Przed pracą odbyła się pogadanka na temat pracy w parach i grupie oraz higienicznego wykonywania kanapek. Podczas pracy nie brakowało chęci i uśmiechu na twarzach uczniów. Promując zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie warto przypomnieć wszystkim, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który pobudza organizm do pracy i nauki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zapałem samodzielnie wykonywali kanapki. Śniadania przebiegały w bardzo przyjemniej i radosnej atmosferze. Trudno jednak było rozstrzygnąć konkurs na „Najładniejszą kanapkę”, gdyż wszystkie zachwycały zapachami i kolorami wiosny Jednak na wyróżnienie za kreatywność i pomysłowość zasługuje „Tort kanapkowy” wykonany przez klasę VII. Serdeczne gratulacje!
Opiekun SU: A. Baran
Mimo, że dzisiaj Pierwszy Dzień Wiosny i za oknem zimowa sceneria to jednak uczniowie już nie mogą się jej doczekać. Dlatego postanowili zaprosić wiosnę w szkolne mury zakładając wiosenne, kolorowe ubrania, sukienki i kwiaty we włosy. W konkursie na „Najładniejszy strój wiosenny” zwyciężyła klasa I i III. Dziewczynki wyglądały pięknie jak Pani Wiosna. Wszystkim uczniom dziękujemy za wspólną zabawę.
Opiekun SU: A. Baran
W dniu 20 marca 2018 roku Kacper Wiatr i Michał Kaczka - uczniowie klasy II Gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu z j.angielskiego i j.niemieckiego "Zostań Poliglotą 2018" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle.
Ewelina Nosal
Agnieszka Paja
15 marca 2018 roku odbyła sie w naszej szkole I edycja Szkolnego Konkursu Biologicznego - "Tajemnice ciała człowieka", w którym uczestniczyli uczniowie klasy VII i II Gimnazjum Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej. Opiekunem konkursu jest Ewelina Nosal. Spośród 9 uczestników: Wiktoria Dębiak, Paulina Madejczyk, Gabriela Krajewska, Anna Pruchnik, Żaneta Stelmach, Angelika Węgrzyn, Ewa Żyguła, Michał Nocek i Michał Kaczka czołowe miejsca zdobyli:
Miejsce I - Michał Kaczka (Klasa II Gimnazjum)
Miejsce II - Ewa Żyguła (Klasa VII)
Miejsce III - Angelika Węgrzyn (Klasa VII).
Ewelina Nosal
W dniu 16 marca 2018 r. uczeń klasy II Michał Kaczka z Publicznego Gimnazjum w Błażkowej brał udział w IX edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego, którego organizatorem było Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach. Michał zdobył II miejsce w kategorii języka niemieckiego i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz wspaniałą nagrodę rzeczową ufundowaną przez Burmistrza Kołaczyc panią Małgorzatę Salachę. Naszą szkołę reprezentowali również Kacper Wiatr i Sebastian Pruchnik w kategorii języka angielskiego. W tegorocznej edycji konkursu brali udział uczniowie z gmin Kołaczyce, Brzostek i Brzyska. Konkurs miał na celu popularyzację języków obcych niezbędnych do komunikacji w krajach Unii Europejskiej, umożliwienie zainteresowanym uczniom sprawdzenia swoich umiejętności językowych na poziomie średniozaawansowanym, był także okazją do spotkania się i integracji młodzieży oraz nauczycieli z różnych szkół, których łączy wspólna pasja do nauki języków.
Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Paja
Ewelina Nosal
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję zbierania nakrętek dla Honoraty. Razem z Ochotniczą Strażą Pożarną z Błażkowej zebraliśmy 6 worków. W dniu 10.03.2018r. przekazaliśmy nakrętki Straży Pożarnej z Tarnowca. W tym dniu odbyła się Nocna Jazda Bez Celu na rzecz Honoraty, zorganizowana przez Panią poseł Joannę Frydrych, w której uczestniczyło około 200 samochodów. Trasa przebiegała przez Jareniówkę, Jabłonicę, Skołyszyn, Czermną, Jodłową, Dębową, Błażkową do Jasła. Nie zabrakło również naszych strażaków na czele z Panem Grzegorzem Paciorkowskim. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej za współpracę. Chętnie będziemy włączać się w akcje charytatywne organizowane przez straż na terenie naszego powiatu.
Opiekunowie szkolnego koła PCK i wolontariatu
Justyna Stasiak- Hawra
Monika Węgrzyn
Uczniowie klasy VII Wiktoria Dębiak, Katarzyna Hawra, Michał Nocek, Dominik Pruchnik zdobyli wyróżnienie w konkursie pt. „Z nurtem Wisłoki. Poznajmy się lepiej”, zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku. W konkursie brało udział 10 szkół z powiatu dębickiego i jasielskiego. Celem konkursu było zaprezentowanie historii swojej miejscowości. Nasi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną oraz potrawy regionalne. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie i smaczny poczęstunek przygotowany przez uczniów tej szkoły, a naszym uczniom za udział w konkursie i przygotowanie ciekawej prezentacji.
Justyna Stasiak- Hawra
„Dzień Kobiet” czyli święto wszystkich Pań, zarówno tych dużych jak i najmłodszych, minął w bardzo miłej atmosferze. W ten wyjątkowy i szczególny dzień Panie powitane zostały kwiatami oraz drobnymi upominkami. Samorząd Uczniowski jednak nie zapomniał również o „Dniu Mężczyzn”, który jest obchodzony 10 marca i zorganizował zabawę dla wszystkich uczniów. Zabawa polegała na głosowaniu na swoje koleżanki i kolegów w czterech kategoriach: najładniejsza/ najprzystojniejszy, najmilsza/ najmilszy, najmądrzejsza/ najmądrzejszy, najzabawniejsza/ najzabawniejszy. Po przeliczeniu głosów komisja wyłoniła zwycięzców z największą liczbą głosów:
Najładniejsza Najprzystojniejszy
Emilia Bałucka – kl. III Maciej Blezień – kl. III
Kamila Jarecka – kl. IV A Sebastian Rak – kl. VI
Katarzyna Laba – kl. VI
Wioletta Laba – kl. II G
Najmilsza Najmilszy
Julita Baran kl. IV A Bartosz Wójcik -kl. III
Agnieszka Węgrzyn –kl. VI Kacper Wołowiec – kl. VI
Katarzyna Reczek – kl. VI
Magdalena Kurek kl. II G
Najmądrzejsza Najmądrzejszy
Patrycja Piątek – kl. IV A Szymon Rachowicz – kl. III
Paulina Piątek –kl. VI Michał Bochnowski – kl. IV A
Ewa Żyguła – kl. VII Kamil Bochnowski- kl. VI
Kornelia Węgrzyn – kl. II G
Najzabawniejsza Najzabawniejszy
Wiktoria Mazurczyk – kl. III Kacper Makowicz – kl. III
Magdalena Kurek – kl. II G Piotr Wojdyła – kl. IV B
Gabriela Czmil – kl. III G Konrad Węgrzyn – kl. VI
8 marca był dniem pełnym radości i uśmiechu, osłodzony słodyczami i pachnącymi kwiatami…
Opiekun SU: A. Baran
Poniżej udostepniamy prezentację z realizacji projektu "Moja przygoda z teatrem":
W dniu 6 marca 2018 roku uczennice klasy III Gimnazjum - Gabriela Czmil, Wiktoria Opiela i Wiktoria Sobota pod opieką mgr Eweliny Nosal próbowały swoich sił w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Żywieniu organizowanym przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była profilaktyka osteoporozy i chorób układu krążenia. Uczennice naszej szkoły przygotowały prezentację Power Point zatytułowaną "Nowotwory układu pokarmowego jako choroba cywilizacyjna", a następnie rozwiązywały indywidualnie test pisemny. Zdobyte wyniki pozwoliły im znaleźć się w piątce najlepszych szkół w powiecie i to właśnie one będą reprezentowały naszą gminę w rozgrywce finałowej. Trzymamy kciuki!
Ewelina Nosal
ZWIERZĘTA TAK SAMO JAK LUDZIE
POTRZEBUJĄ NASZEJ POMOCY I MIŁOŚCI, DLATEGO ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ZBIÓRCE KARMY DLA POSZKODOWANEGO I CHOREGO PIESKA, POCHODZĄCEGO Z BŁAŻKOWEJ.
ZBIÓRKA BĘDZIE TRWAĆ DO 20 MARCA 2018R.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do brania udziału w następujących konkursach plastycznych:
Bezpieczni w ruchu drogowym - konkurs organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie.
Chroń rzeki karpackie - plakat. Projekt ,,Rzeki karpackie - czysta Natura 2000”.
Stroik wielkanocny- konkurs organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach.
„Bezpiecznie na wsi mamy- upadkom zapobiegamy”- konkurs organizowany przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Szczegółowe informacje o konkursach udziela Pani Justyna Stasiak- Hawra.
Justyna Stasiak- Hawra
23 lutego o godz. 10.00 uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl transmitowany z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. To wyjątkowo plastyczna i piękna realizacja w reżyserii i adaptacji Konrada Dworakowskiego. Budowana za pomocą obrazów, opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. Spektakl podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.
reżyseria Konrad Dworakowski
scenografia Marika Wojciechowska
muzyka Piotr Klimek
ruch sceniczny Anatoliy Ivanov
animacje wideo Michał Zielony
aktorzy: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Mateusz Barta, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski oraz Piotr Tomaszewski jako Duch Ojca i Franek Ignatowski - głos dziecka
Monika Węgrzyn