W dniu 14.02.2018 roku w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Błażkowej została zorganizowana lekcja biblioteczna na temat „Jak powstawała książka”. W lekcji udział wzięły przedszkolaki (3, 4, 5 i 6 latki) z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Błażkowej. Pan Grzegorz, pracownik GCKiCz przedstawił dzieciom długą drogę powstawania współczesnej książki, historię powstawania papieru, początki przekazu wiadomości i obrazów oraz jak powstawały pierwsze drukarnie. Dzieciaki słuchały z wielkim zaciekawieniem opowiadań na temat powstawania książki, co można było zauważyć w rozmowie dzieciaków z bibliotekarzem. Dzieci miały możliwość zobaczyć różne rodzaje książek, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Poznały różne typy łączenia książek: klejone, spinane, łączone grzebieniowo itp., a także rodzaje okładek. Podsumowaniem lekcji była rozmowa o szanowaniu książek zakończona kwintesencją, że „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka”.
Grzegorz Baran
14 luty to wyjątkowy dzień - Walentynki to pora, gdy możemy wyznać drugiej osobie miłość i sympatię. Dlatego w naszej szkole od lat Samorząd Uczniowski organizuje pocztę walentynkową. Tak też było w tym roku. Uczniowie wrzucali kartki, liściki i serduszka do specjalnej skrzynki walentynkowej. 14 lutego walentynkowi listonosze z klasy VI: Kasia Reczek i Kasia Laba posegregowały pocztę i dostarczyły ją adresatom, sprawiając im ogromną radość. Przecież każdy chce wiedzieć, że jest lubiany. Zabawa ta jest doskonałym urozmaiceniem codziennej szkolnej rzeczywistości, która w tym dniu przybrała barwy czerwone i różowe.
Opiekun SU: A. Baran
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej uprzejmie informuje, iż rozpoczęła się rekrutacja do przedszkola dzieci 3,4,5-letnich oraz 6-letnich na rok szkolny 2018/2019 i będzie trwać do 15 marca 2018r. Dzieci 6-letnie mają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
Karty zgłoszeniowe dla kandydatów do przedszkola można odebrać u dyrektora szkoły lub wychowawców oddziałów przedszkolnych.
Jeżeli dziecko będzie realizowało obowiązek przedszkolny w innej miejscowości prosimy o powiadomienie o tym Dyrekcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Błażkowej lub wychowawców oddziałów przedszkolnych.
23 stycznia 2018r. minęła 145 rocznica urodzin Karola Irzykowskiego- pisarza, poety, krytyka literackiego, który urodził się w Błażkowej. Oto jego krótka biografia:
28 stycznia 2018r. o godz.15.00 w naszej szkole odbyło się „Popołudnie z teatrem” zorganizowane dla środowiska lokalnego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wójta gminy Brzyska pana Rafała Papciaka, radnych - Zbigniewa Samborskiego i Aleksandra Magudy oraz koordynatora projektu pani Małgorzaty Wojnarskiej. Sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła sie na chwilę w teatr. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości i wprowadziła wszystkich w tematykę spotkania. Przybyli obejrzeli inscenizację baśni „Brzydkie Kaczątko” oraz mitu „Demeter i Kora” w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych realizowanych w naszej szkole w ramach projektu „Moja przygoda z teatrem”.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili to popołudniowe spotkanie.
Monika Węgrzyn
Justyna Stasiak-Hawra
Marzena Reczek
26 stycznia 2018r., niestety już po raz ostatni 60 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechało na wycieczkę finansowaną przez Fundację PZU w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Moja przygoda z teatrem”. W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie obejrzeliśmy spektakl „Pinokio”. To ciekawa, niebanalna opowieść o mądrości i dojrzałości, za które trzeba słono płacić. Pinokio nie raz cudem wymyka się śmierci, traci najbliższych - by na własnej, drewnianej skórze doświadczyć wszystkich aspektów życia: radości i strachu, nadziei i zwątpienia. To także historia o najważniejszych, uniwersalnych wartościach, które potrafią nas ocalić, takich jak miłość czy poświęcenie. Po przedstawieniu zjedliśmy pyszny obiad i wróciliśmy do domu, by w końcu rozpocząć długo wyczekiwane ferie. DZIĘKUJEMY!
Monika Węgrzyn
Justyna Stasiak- Hawra
Ewelina Nosal
Agnieszka Baran
„… a światłość w ciemności świeci…” tak zatytułowane były jasełka, które uczniowie naszej szkoły wystawili 25.01.2018r. o godz. 15.00 dla rodziców i zaproszonych gości w ramach realizowanego projektu „Moja przygoda z teatrem”. W przedstawieniu wzięło udział 33 młodych aktorów z klas 0-VII. Obok Maryi (Magdalena Obryk) i Józefa (Jakub Kieca) wystąpili tradycyjnie Pasterze (Mikołaj Pikos, Kacper Wojnarski, Paweł Węgrzyn), Kolędnicy (Kamil Przewoźnik, Bartłomiej Rakoczy, Krzysztof Reczek, Paweł Rak), Anioły (Amelia Kieca, Aleksandra Hawra, Gabriela Obryk), Narrator (Weronika Węgrzyn), Głos (Martyna Więcek), Dzieci (Wiktoria Stanek, Marysia Juśkiewicz, Gabrysia Furman, Kinga Maguda, Weronika Pruchnik, Martyna Faryj, Weronika Stanek, Maciek Hawra), Osoby (Ola Maguda, Patrycja Piątek, Oliwka Pacana, Weronika Jędrzejczyk, Kamila Jerecka, Weronika Ramut), Matka (Ola Wypasek i Amelia Myszkowska), Adam (Michał Gajda), Ewa (Zuzanna Dziedzic) no i oczywiście Wąż (Wiktoria Myszkowska). Całość przeplatana była kolędami: Mario, czy już wiesz?, Z narodzenia Pana, Wśród nocnej ciszy, Puste miejsce przy stole, Oj maluśki, Gdy się Chrystus rodzi, Jezus malusieńki.
Monika Węgrzyn
Justyna Stasiak- Hawra
Akcja „Góra Grosza” rozpoczęła się w 2000r. Jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom.
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego i pozwolą im spokojnie dorastać.
Ważnym celem akcji jest również uświadomienie młodzieży, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stanowić ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie udzielona istotna pomoc wielu dzieciom.
Kierując się tak szczytnym celem w dniach od 27.11.2017r.do 02.01.2018r. przeprowadziliśmy w szkole wielką zbiórkę grosików. W sumie zebraliśmy kwotę 279,82 zł, które w lutym przekażemy Towarzystwu Nasz Dom.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Monika Węgrzyn
W naszej szkole w pierwszym tygodniu ferii odbędą się zajęcia dla chętnych uczniów od 9.00 – 12.00
Poniedziałek: „Filmowy Poranek”- dyr Danuta Gąsior, Agnieszka Reczek
Wtorek: „Tanecznym krokiem” – zabawy taneczne Marzena Reczek,
Agnieszka Reczek, Monika Węgrzyn
Środa: „Sport to zdrowie” – zabawy sportowe Justyna Iwanicka, Katarzyna
Ciborowska, Agnieszka Reczek
Czwartek: „Zabawmy się w podróżników”- Agnieszka Paja, Anna Bartosz,
Agnieszka Reczek
Piątek: „Jestem artystą”- zajęcia plastyczne Marzena Reczek, Agnieszka Reczek
W poniedziałek 22 stycznia 2018r. 50 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z klas IV – VII oraz II i III gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyło w wyjeździe do kina „Zorza” na film pt. „Cudowny chłopak” w reżyserii Stephena Chbosky’ego. Podczas seansu wszyscy bardzo wzruszyli się historią 10-letniego Auggiego, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych ma zdeformowana twarz. Zrozumieli także, że piękno to więcej niż wygląd oraz że fizyczność i pewne ułomności nie są ważne, jeśli nasze poczucie wartości jest odpowiednie, tak żeby umieć być w swoim ciele szczęśliwym.
Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Fotografii mieszczące się na ulicy 3 Maja 9 w Rzeszowie, gdzie poznali jego historię. Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się do restauracja McDonald's, aby posilić się przed powrotem do domu.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu zgodnie stwierdzili, że wycieczka była udana i z niecierpliwością czekają na kolejną.
Anna Machańska
Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Drogie Babcie i Drodzy Dziakowie, życzymy aby każdy dzień był dla Was pełen słońca, uśmiechu na twarzy oraz stu lat i więcej radosnego i zdrowego życia w gronie kochających dzieci i wnuków. Wszystkiego najlepszego!
Dnia 17 stycznia 2018r. nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażkowej - Panów Grzegorza Paciorkowskiego i Grzgorza Wala oraz Pana Piotra Wojdyłę z OSP Brzyska. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli uczniom, na czym polega praca strażaka i przekazali cenne wskazówki, jak bezpiecznie zachować się w czasie wypadku i pożaru. Wszyscy utrwalili znajomość numerów alarmowych 998 i 112 i dowiedzieli się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną.
We wtorek 16.01.2018r. gościli w naszej szkole studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, którzy przeprowadzili szkolenie dla wszystkich uczniów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie nauczyli się, jak skutecznie wezwać pomoc, jak wykonać resuscytację oraz w jaki sposób należy układać poszkodowanego w bezpiecznej pozycji przed przyjazdem służb ratunkowych.
20 grudnia 2017r. ukazała się gazeta Nowiny z dodatkiem "Jesteśmy Pierwsza Klasa" z grupowymi zdjęciami tegorocznych pierwszoklasistów. W plebiscycie zostanie nagrodzonych 7 klas, które zdobędą największą liczbę głosów. Wszystkie klasy biorące udział w plebiscycie otrzymają pamiątkowe tableau ze swoim zdjęciem w formacie A3 do powieszenia w szkole. Głosowanie będzie trwać do piątku 26 stycznia 2018 r. do godziny 19.
ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA
SMS pod nr 72355 o treści KLASA.222
Koszt jednego SMSa: 2,46 zł z VAT
W niedzielę 14 stycznia 2018r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzyskach odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Żaneta Żyguła i Maciej Blezień z kl.III, Gabriela Stasiak i Joanna Ziemska z kl.V oraz Kornelia Węgrzyn z kl.IIG. Dziękujemy uczniom za udział i gratulujemy wspaniałych występów.
Renata Samborska
Katarzyna Ptaszek
11.01.2018r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl „Baśń o złocistym ptaku” przygotowany przez Teatr Każdej Sztuki. To historia o dzielnym księciu, który wyrusza w nieznane, by sprawić radość swojemu ojcu wzbogacona o elementy ekologiczne i wychowawcze. Spektakl porusza także problem starości, ułomności i niedoskonałości, uwrażliwia uczniów na te jakże ważne, a często pomijane aspekty ludzkiej egzystencji. Dzięki temu, że postać głównego bohatera nie jest idealna, każdy z oglądających może się z nim utożsamić i przeżywać wspólnie przygody, które pozwalają zrozumieć, że być dobrym człowiekiem, to znaczy kochać i dbać o otaczających nas ludzi i świat przyrody. Po skończonym przedstawieniu uczniowie wysłuchali ciekawej opowieści o rodzajach i roli lalek w teatrze.
Monika Węgrzyn