Nawigacja

 • 78. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

  13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W związku z tym wydarzeniem nasi uczniowie przygotowali uroczysty apel poświęcony 78 rocznicy tych tragicznych wydarzeń oraz 8 rocznicy wypadku samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, który miał miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Cennymi uwagami na temat obu wydarzeń podzieliła się z nami również Pani dyrektor Danuta Gąsior, a Pani Teresa Nocek opowiedziała o pochodzącym z Błażkowej Janie Węgrzynie, s. Franciszka i Marii z Reczków, poruczniku 83 pułku piechoty, który zginął w Katyniu. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

  Justyna Stasiak- Hawra
  Monika Węgrzyn

   

 • INTERNETOWY TEATR TVP

  13 kwietnia o godz. 9.00 uczniowie naszej szkoły obejrzeli kolejną transmisję spektakluw ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Tym razem online zobaczyli jedną z wyjątkowych lektur „Chłopcy z Placu Broni” przeniesioną na deski teatru przez reżysera Konrada Dworakowskiego.

  Realizacja spektaklu jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży 2017”. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

  Obsada – Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Małgorzata Pawluk (gościnnie), Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska, Mateusz Barta (gościnnie), Łukasz Batko, Maciej Cempura (gościnnie), Krzysztof Ciesielski, Piotr Michalczuk (gościnnie), Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Kamil Stasiak, Michał Surma (gościnnie).

  Monika Węgrzyn

 • Międzyprzedszkolny konkurs " W zdrowym ciele zdrowy duch".

  W dniu 10.04.2018 r. w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Brzyskach odbył się Gminny Międzyprzedszkolny Konkurs "W zdrowym ciele zdrowy duch", promujący zdrowy i bezpieczny styl życia. Dzieci musiały wykazać się znajomością zasad higieny, zasad zdrowego odżywiania się oraz zasad bezpiecznej zabawy. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci: z grupy "Pszczółki" Julia Rachowicz oraz z grupy "Krasnoludki" Michał Pruchnik, zdobywając II miejsce. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

  Agnieszka Reczek

  Barbara Kuzak

 • WYJAZD DO KINA KOSMOS

  6 kwietnia nasi uczniowie z kl. IV-VII odwiedzili kino Kosmos w Dębicy. Wzięli udziałw bardzo interesującej lekcji „Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych” (dowiedzieli się mi.in. co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia i fizyka; co to są domalówki, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później, czy hobbici naprawdę byli tacy niscy) oraz obejrzeli film „Za niebieskimi drzwiami”. Organizatorem było Centrum Edukacji Filmowej Wołomin.

  Monika Węgrzyn
  Justyna Stasiak- Hawra
  Jan Czech

 • Wyjazd do kina Kosmos w Dębicy

  06.04.2018

  Dnia 06.04.2018r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III odbyli wycieczkę do kina Kosmos w Dębicy w ramach realizacji programu „Lekcja w kinie. Lekcja o mediach”. Celem tej lekcji było zapoznanie się z zagadnieniem "Jak powstaje dubbing". Uczniowie mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda praca aktorów, którzy użyczają swoich głosów różnym postaciom, zwierzętom występującym w filmach. Po zakończeniu lekcji uczniowie obejrzeli film "Epoka Lodowcowa". Mamy nadzieję, że odbyta wycieczka przyniosła uczniom wiele wrażeń, jak również wzbogaciła ich wiedzę na temat kina.

   

  Opiekunowie:

  Renata Samborska

  Bożena Łukowicz

  Katarzyna Ptaszek

  Barbara Kuzak

 • Konkurs plastyczny ,,Moje spotkania z przyrodą”.

  Uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Maguda z klasy 4a, Jakub Przewoźnik z klasy 5 i Paulina Piątek z klasy 6 wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym „ Moje spotkania z przyrodą” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej w Jaśle pod patronatem burmistrza miasta Jasła. W konkursie uczestniczyło 106 uczniów z szkół naszego województwa. Uczniowie w ciągu trzech godzin mieli wykonać pracę plastyczną dowolną techniką o tematyce przyrodniczej. Każda praca była wykonana bardzo starannie i estetycznie. Dziękujemy naszym uczniom za udział i przygotowanie się do konkursu.

  Justyna Stasiak-Hawra

 • 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

  13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu zostały opublikowane przez Niemcy w 1943 roku informacje o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

  Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

  Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

  Blisko 15 tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Więźniowie to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, stanowili w większości cywile, zostali osadzeni w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego.

  Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu". (PAP)

  Na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego, 10 kwietnia 2010r., samolotem prezydenckim leciała elita społeczeństwa polskiego: politycy na czele z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, księża, najwyższej rangi urzędnicy, przedstawiciele rodzin katyńskich. Nie dolecieli, nie pomodlili się, nie oddali hołdu pomordowanym. To jest wielka narodowa tragedia. Takiej tragedii nie znają dzieje Polski.

   

  Źródło:

  www.polskieradio.pl

  dzieje.pl Portal Historyczny

   

  Justyna Stasiak- Hawra

  Monika Węgrzyn

  Źródło Marzena Reczek

 • AUTORSKI PROGRAM PROFILAKTYCZNY

  04.04.2018

  W środę 4 kwietnia reprezentanci naszej szkoły - uczniowie z klasy VII, II Gimnazjum i III Gimnazjum pod opieką Eweliny Nosal brali udział w spotkaniu profilaktycznym w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Brzyskach. W czasie spotkania został zaprezentowany Autorski Program Profilaktyczny w wykonaniu aktora teatralnego i telewizyjnego Pana Lecha Dyblika. Artystę znamy z filmów takich jak: "Kroll", "Ogniem i mieczem", "Człowiek wózków", "Zemsta" i "Wesele" oraz z seriali "Boża podszewka" i obecnie emitowanego „Pierwsza miłość”. Najbardziej znany jest jednak jako Kazimierz Badura z serialu „Świat według Kiepskich.”

  Aktor w czasie spotkania opowiadał o swoim uzależnieniu od alkoholu, przedstawił historię swojego życia, a także udzielał rad młodzieży stojącej u progu dorosłości.

  Program został zrealizowany przy współpracy GOPS w Brzyskach oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy.

  Ewelina Nosal

   

 • Wyniki konkursów plastycznych

  Stroik świąteczny- organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach

   

  Klasy I-III

  II- miejsce Gabriel Mikoś klasa III

  Wyróżnienia:

  Jakub Stanek klasa III

  Szymon Rachowicz klasa III

  Julia Przepióra klasa III

  Kinga Maguda klasa I

   

  Klasy IV-VII

  III-miejsce Aleksandra Maguda klasa IV a

  Wyróżnienia:

  Wiktoria Myszkowska klasa IV a

  Jakub Kieca klasa IV b

  Julita Baran klasa IV a

   

  W konkursie „Bezpieczni w ruchu drogowym” naszą szkołę reprezentują:

  Kinga Maguda klasa I,Krzysztof Reczek klasa I, Martyna Faryj, Paweł Samborski klasa II gimnazjum.

   

  W konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego biorą udział następujący uczniowie: Weronika Węgrzyn klasa I, Krzysztof Reczek klasa I, Aleksandra Maguda klasa IVa.

   

  Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursach.

   

  Justyna Stasiak- Hawra

 • KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

  W roku szkolnym 2017/2018 nasze przedszkole pierwszy raz wzięło udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla najmłodszych dzieci w naszej szkole, czyli dla przedszkolaków. Koordynatorem tego programu była pani Agnieszka Reczek. Celem jest zachęcanie dzieci do poznawania otaczającego świata przyrody, dbanie o niego oraz jak dbać o zdrowie, aktywnie spędzając czas w ruchu oraz doceniając warzywa i owoce. Kubuś przygotował dla każdego przedszkolaka specjalną książeczkę z grami i zabawami, a panie przedszkolanki zrealizowały przygotowane scenariusze zajęć.

  1. Scenariusz” Kubusiowi Przyjaciele Natury „- Uczestnik poznaje podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiaduje się, jak dbać o przyrodę. Uczy się zasad pielęgnacji roślin.

  2. Scenariusz „Ruch to ważna sprawa Kubuś dzieciom podpowiada „- Dzieci dowiadują się jak ważną rolę odgrywają różne formy ruchowe dla ich zdrowia. Kształtują nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, jak i w domu, rozwijają swą sprawność ruchową.

  3. Scenariusz „ Dzień marchewki „- Uczestnicy dowiadują się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtują sprawność manualną i spostrzegawczość.

  4. Scenariusz „ Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy „- Uczestnicy poznają pojęcie recyklingu. Uczą się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów.

   

  Po zakończeniu zajęć z wszystkich scenariusz przedszkole otrzymuję

  CERTYFIKAT KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

   

  Agnieszka Reczek

  Barbara Kuzak

   

   

 • PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

  21.03.2018

   

  Wiosna to pora roku oczekiwana przez wszystkich. Po długiej zimie szczególnie czekały na nią przedszkolaki i witały ją na różne sposoby. Przygotowały kolorowe kanapki, które smacznie zjadły, dekorowały salę przedszkolną gałązkami kwitnących krzewów, wylepiały na kartkach bazie z plasteliny, ozdabiały jajka ze styropianu techniką decoupage. Trochę więcej pracy mieliśmy podczas mocowanie kwiatków z bibuły do wielkanocnych palm, ale i z tym zadaniem sobie poradziliśmy. Przywitaliśmy wiosnę również spacerem po okolicy, a ona w zamian zostawiła swój ślad, malując radosny uśmiech na buźkach dzieci.

  Barbara Kuzak

   

 • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ MATEMATYKI

  Dzień Matematyki został zapoczątkowany przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu był organizowany co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Jest to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce. Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają dużej wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. W naszej szkole turniej składał się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych przedstawionych w formie prezentacji, a uczniowie pracowali w grupach. W tym roku hasłem przewodnim jest „Matematyka od kuchni”, a więc pytania związane były (bardzo luźno) z przepisami i gotowaniem.

  Beata Gorczyca

  Justyna Iwanicka

 • POWIATOWY KONKURS "WIEDZY O ŻYWIENIU"

  22 marca 2018 roku uczennice klasy III Gimnazjum - Gabriela Czmil, Wiktoria Opiela i Wiktoria Sobota wraz z opiekunem - mgr Eweliną Nosal reprezentowały naszą szkołę w rozgrywce finałowej XVI Powiatowego Konkursu "Wiedzy o Żywieniu" organizowanego przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Po etapie pierwszym i drugim, które polegały odpowiednio na przygotowaniu prezentacji PowerPoint na wskazany temat oraz rozwiązaniu testu pisemnego, uczennice naszej szkoły zakwalifikowały się do finału tego konkursu. Zadania finałowe obejmowały rozgrywkę drużynową polegającą na rozwiązaniu kilku zadań problemowych. Ostatecznie dziewczyny uplasowały się na V miejscu w powiecie, zdobywając dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!

  Ewelina Nosal

 • PODZIĘKOWANIA

 • TERMINY SKŁADANIA PRAC PLASTYCZNYCH NA KONKURSY

  • Bezpieczni w ruchu drogowym - konkurs organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie - do 20-03-2018r.

  • Chroń rzeki karpackie - plakat. Projekt ,, Rzeki karpackie - czysta Natura 2000” -do 16-03-2018r.

  • Stroik wielkanocny - konkurs organizowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach - do 14-03-2028.

  • Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy”- konkurs organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - do 25-03-2018r.

   

  Szczegółowe informacje o konkursach udziela Pani Justyna Stasiak - Hawra.

   

  Justyna Stasiak - Hawra

   

 • HARMONOGRAM OBCHODÓW 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

  W tym roku minie 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Tę wyjątkową rocznicę będziemy świętować również w naszej szkole poprzez następujące wydarzenia:

  • Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „ Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.

  • Konkurs plastyczny na plakat pt. „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w oczach najmłodszych’’.

  • Przeprowadzenie wywiadu z najstarszą mieszkanką naszej miejscowości.

  • Przeprowadzenie konkursu plastyczno - literackiego pt. ,,Moja mała Ojczyzna’’.

  • Konkurs recytatorski pt. ,, Polak Mały”.

  • Zorganizowanie wieczorku poetyckiego dla mieszkańców naszej miejscowości.

  • Wycieczki do miejsc pamięci narodowych.

  • Wycieczka do Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach.

  • Uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  • Udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości.

  • Szkolny przegląd pieśni patriotycznych.

   

   

  Justyna Stasiak- Hawra

  Monika Węgrzyn

  Marzena Reczek

  Anna Machańska

   

 • ZDROWE WIOSENNE KANAPKI

  Jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował obchody Pierwszego Dnia Wiosny. W ramach powitania wiosny uczniowie wykonali zdrowe wiosenne kanapki. Przed pracą odbyła się pogadanka na temat pracy w parach i grupie oraz higienicznego wykonywania kanapek. Podczas pracy nie brakowało chęci i uśmiechu na twarzach uczniów. Promując zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie warto przypomnieć wszystkim, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który pobudza organizm do pracy i nauki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zapałem samodzielnie wykonywali kanapki. Śniadania przebiegały w bardzo przyjemniej i radosnej atmosferze. Trudno jednak było rozstrzygnąć konkurs na „Najładniejszą kanapkę”, gdyż wszystkie zachwycały zapachami i kolorami wiosny Jednak na wyróżnienie za kreatywność i pomysłowość zasługuje „Tort kanapkowy” wykonany przez klasę VII. Serdeczne gratulacje!

  Opiekun SU: A. Baran


   

 • KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY STRÓJ WIOSENNY

  Mimo, że dzisiaj Pierwszy Dzień Wiosny i za oknem zimowa sceneria to jednak uczniowie już nie mogą się jej doczekać. Dlatego postanowili zaprosić wiosnę w szkolne mury zakładając wiosenne, kolorowe ubrania, sukienki i kwiaty we włosy. W konkursie na „Najładniejszy strój wiosenny” zwyciężyła klasa I i III. Dziewczynki wyglądały pięknie jak Pani Wiosna. Wszystkim uczniom dziękujemy za wspólną zabawę.

   

  Opiekun SU: A. Baran

   

 • ZOSTAŃ POLIGLOTĄ 2018

  W dniu 20 marca 2018 roku Kacper Wiatr i Michał Kaczka - uczniowie klasy II Gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu z j.angielskiego i  j.niemieckiego "Zostań Poliglotą 2018" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle.

  Ewelina Nosal

  Agnieszka Paja

 • TAJEMNICE CIAŁA CZŁOWIEKA

  15 marca 2018 roku odbyła sie w naszej szkole I edycja Szkolnego Konkursu Biologicznego - "Tajemnice ciała człowieka", w którym uczestniczyli uczniowie klasy VII i II Gimnazjum Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Błażkowej. Opiekunem konkursu jest Ewelina Nosal. Spośród 9 uczestników: Wiktoria Dębiak, Paulina Madejczyk, Gabriela Krajewska, Anna Pruchnik, Żaneta Stelmach, Angelika Węgrzyn, Ewa Żyguła, Michał Nocek i Michał Kaczka czołowe miejsca zdobyli:

  Miejsce I - Michał Kaczka (Klasa II Gimnazjum)

  Miejsce II - Ewa Żyguła (Klasa VII)

  Miejsce III - Angelika Węgrzyn (Klasa VII).

  Ewelina Nosal

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej
  Błażkowa 125
  38-212 Brzyska
 • (013)4460102

Galeria zdjęć